Drone Kullanımı Yasak mı ?

Belli ağırlığa göre uçurabiliyorsun. Bazı illerde yasak araştır, öğren. Onun dışında kalabalık, havaalanı, karakol gibi yerlerde ha bire dolaştırmaya çalışırsan başın belaya girebilir. Onun dışında milletin evine ve insanları rahatsız etmeksizin uçurabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teknoseyir ya da Webtekno'da izlemiştim bununla ilgili düzenleme gelmişti sanırım. Kafanın estiği yerlerde kullanamıyorsun yetki için belgesi varmış(?) Ama park gibi alanlarda rahatlıkla kullanabilirsin. Hatta kamerası yoksa ceza yemezsin diye düşünüyorum. Çünkü bu düzenleme kameralı dronelar için yapılmıştı. Yani binaların içini çekiyorlardı rahatsız ediyorlardı falan.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bak açıklama da tam şarj ile 6-8 dakika uçabilir diyor. Biraz güçsüz bir makine, fiyatından da belli. Biri hava limanı üzerinde uçurmuştu. Sonra 3 yıl hapis veya 10.000 lira civarı para cezasından bahsettiler. Bir çok yer de uçurmak yasak. Ama eğlence amaçlı piknik yeri ve benzeri yerler de uçurtman da sakınca yoktur.

Eachine E30 Drone
Bu dronu almak istiyorum fakat bu tur dronlerı dısarıda uçurmak yasak mı degil mi diye sormak istedim, şimdiden teşekkürler.
Bir konuda yazmıştım.

İlk etapta SHGM üzerinden lisans almanız gerekiyor. Lisans aldıktan sonra da Drone'nunuzu kayıt ettirmeniz gerekiyor. Bu ikisini yapmadan asla ve asla uçurmayınız aksi halde 17.000 TL kadar cezası var. :)

Ayrıca SHGM üzerindeki bütün kuralları okuyunuz. Özellikle de NOTAM yazan kısım çok önemli.

Mevzuat da burada.

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/talimatlar/SHT-IHA_REV1.pdf

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı