DSL bağlantısını CAT6 ile yapmak mümkün mü?

Erenkkkn

Decapat
Evime 2. internet bağlatacağım, halihazırda 1 tane telefon hattı geliyor odama 2. telefon hattı kuruluyor mu bilmiyorum. Telefon hattı kurmaktansa ankastreden bağlantıyı CAT6 ile yapabilir miyim ve nasıl yapacağım?

Evime 2. internet bağlatacağım, halihazırda 1 tane telefon hattı geliyor odama 2. telefon hattı kuruluyor mu bilmiyorum. Telefon hattı kurmaktansa ankastreden bağlantıyı CAT6 ile yapabilir miyim ve nasıl yapacağım?
Dediğin olay vdsl oluyor. Vdsl sistemi kuruluysa yapabilirsin. Ancak telefonu voip olarak kullanabilirsin bakır hatla alakan kalmıyor. Türkiyedeki vdsl sistemler genelde günü kurtarmaya yönelik fiberden dsl hattına çevirme şeklinde olduğundan aşırı verimsiz. Direk ana vdsl hattı varsa onda klasik adslde olduğu gibi santrale uzaklığına göre bağlantı hızı kalitesi gecikme süresi vb. vb. değişiyor. TT ekibi çağıracaksın söyleyeceksin bakacaklar önce bu yönetmeliğe ayırı diyip mırın kırın edecekler sonra işini görecekler. Boş port ve topoloji yapısı mevcutsa tabi. Veya kablonet varsa direk ondan alıp uğraşmayabilirsin.

Dediğin olay VDSL oluyor. VDSL sistemi kuruluysa yapabilirsin. Ancak telefonu VoIP olarak kullanabilirsin bakır hatla alakan kalmıyor. Türkiye'deki VDSL sistemler genelde günü kurtarmaya yönelik fiberden DSL hattına çevirme şeklinde olduğundan aşırı verimsiz. Direk ana VDSL hattı varsa onda klasik ADSL'de olduğu gibi santrale uzaklığına göre bağlantı hızı kalitesi gecikme süresi vb. vb. Değişiyor. TT ekibi çağıracaksın söyleyeceksin bakacaklar önce bu yönetmeliğe ayırı deyip mırın kırın edecekler sonra işini görecekler. Boş port ve topoloji yapısı mevcutsa tabii. Veya Kablonet varsa direk ondan alıp uğraşmayabilirsin.

Verimsiz derken ne gibi verimsiz ben VDSL kullanıyorum kablo ile 2 ping 0 jitter alıyorum sabit hız alıyorum neyi eksik.

Verimsiz derken ne gibi verimsiz ben VDSL kullanıyorum kablo ile 2 ping 0 jitter alıyorum sabit hız alıyorum neyi eksik.
FTTN sistem kullanıyorsun sabit hız ve ping değerine sahipsen. O sistemde fiberoptik kablo geliyor, vdsl'e çevriliyor. Gerçek vdsl o değil. Gerçek vdsl adsl gibi doğrudan santrale bağlı bir sistem. O yüzden değişken değerlere sahip.

Dediğin olay VDSL oluyor. VDSL sistemi kuruluysa yapabilirsin. Ancak telefonu VoIP olarak kullanabilirsin bakır hatla alakan kalmıyor. Türkiye'deki VDSL sistemler genelde günü kurtarmaya yönelik fiberden DSL hattına çevirme şeklinde olduğundan aşırı verimsiz. Direk ana VDSL hattı varsa onda klasik ADSL'de olduğu gibi santrale uzaklığına göre bağlantı hızı kalitesi gecikme süresi vb. vb. Değişiyor. TT ekibi çağıracaksın söyleyeceksin bakacaklar önce bu yönetmeliğe ayırı deyip mırın kırın edecekler sonra işini görecekler. Boş port ve topoloji yapısı mevcutsa tabii. Veya Kablonet varsa direk ondan alıp uğraşmayabilirsin.

Hocam tamam ama 2.interneti kendi üzerime yapmayacağım TurkNet'ten aldım adamlar salı günü gelip bakacaklar. Eve gelen telefon hattı yok var ama başka ISS'ye kayıtlı. CAT 6 ile ankastreden bağlantı yapılabilir mi?

Hocam tamam ama 2.interneti kendi üzerime yapmayacağım TurkNet'ten aldım adamlar salı günü gelip bakacaklar. Eve gelen telefon hattı yok var ama başka ISS'ye kayıtlı. CAT 6 ile ankastreden bağlantı yapılabilir mi?
Binada kaç daire var ? Hali hazırda adresinde aboneliğin olduğu için vermezler. Ancak saha ekibi belki atıyorum daire 1 ise ve doluysa daire 2 nin portuna falan takabilirler. (Daire 2 ye almış olursun ) 10 daire varsa 10 port var çünkü. Dediğim FTTN sistem varsa 10 daire varsa arayıp ttyi dersiniz burda 11 daire var aslında 11. daireyi tanımlamamışsınız vb. o şekilde port aktif ettirirsin daire 11 olarak 2. internet çekersin. Diğer türlü klasik sistemde port olmaz bu yüzden vermezler. Başka adrese alırsan alabilirsin sadece.

Binada kaç daire var? Halihazırda adresinde aboneliğin olduğu için vermezler. Ancak saha ekibi belki atıyorum daire 1 ise ve doluysa daire 2'nin portuna falan takabilirler. (Daire 2'ye almış olursun ) 10 daire varsa 10 port var çünkü. Dediğim FTTN sistem varsa 10 daire varsa arayıp TT'yi dersiniz burada 11 daire var aslında 11. daireyi tanımlamamışsınız vb. o şekilde port aktif ettirirsin daire 11 olarak 2. internet çekersin. Diğer türlü klasik sistemde port olmaz bu yüzden vermezler. Başka adrese alırsan alabilirsin sadece.

Anladım hocam teşekkür ederim

Binada kaç daire var? Halihazırda adresinde aboneliğin olduğu için vermezler. Ancak saha ekibi belki atıyorum daire 1 ise ve doluysa daire 2'nin portuna falan takabilirler. (Daire 2'ye almış olursun ) 10 daire varsa 10 port var çünkü. Dediğim FTTN sistem varsa 10 daire varsa arayıp TT'yi dersiniz burada 11 daire var aslında 11. daireyi tanımlamamışsınız vb. o şekilde port aktif ettirirsin daire 11 olarak 2. internet çekersin. Diğer türlü klasik sistemde port olmaz bu yüzden vermezler. Başka adrese alırsan alabilirsin sadece.

Hocam aklıma takıldı ben şimdi başka bir dairenin boş portuna taktırırsam daireyi etkileyen bir durum olur mu?

Son düzenleme:
Anladım hocam teşekkür ederim

Hocam aklıma takıldı ben şimdi başka bir dairenin boş portuna taktırırsam daireyi etkileyen bir durum olur mu?
Açıkçası hiçbir sorun olmaz. Dairen 1se 2 ye taktırırsın adreste bi yanlışlık olmuş der geçersin. İleride adresine internet alma potansiyeli olmayan birini kullan mesela yaşlı biri vb. Saha ekibi gıcıklık etmediği sürece sorun olmaz.

FTTN sistem kullanıyorsun sabit hız ve ping değerine sahipsen. O sistemde fiberoptik kablo geliyor, VDSL'e çevriliyor. Gerçek VDSL o değil. Gerçek VDSL ADSL gibi doğrudan santrale bağlı bir sistem. O yüzden değişken değerlere sahip.

Binamızda ve çevremizde fiber yok. 3 sene önce ADSL kullanıyordum pingim 3 jitter 0 sabit hızlardı hiçbir farkı yok VDSL'ye geçince pingim 2 oldu jitter değeri her zamanki gibi 0 fiberoptik falan olsaydı direkt yağmalardım zaten ADSL hattından devam ettik hiçbir şey değiştirilmedi ADSL iken VDSL geçiş talebi ilettik uzaktan anında geçirdiler.

Açıkçası hiçbir sorun olmaz. Dairen 1SE 2'ye taktırırsın adreste bir yanlışlık olmuş der geçersin. İleride adresine internet alma potansiyeli olmayan birini kullan mesela yaşlı biri vb. saha ekibi gıcıklık etmediği sürece sorun olmaz.

Hocam boş portu bulurum onda sorun yok ama kablolama olayını nasıl yapacağım bilmiyorum CAT6 kabloyla yapanlar var nasıl oluyor RJ45 RJ11 gibi şeyler var hiç anlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı