DSL bağlantısını CAT6 ile yapmak mümkün mü?

Binamızda ve çevremizde fiber yok. 3 sene önce ADSL kullanıyordum pingim 3 jitter 0 sabit hızlardı hiçbir farkı yok VDSL'ye geçince pingim 2 oldu jitter değeri her zamanki gibi 0 fiberoptik falan olsaydı direkt yağmalardım zaten ADSL hattından devam ettik hiçbir şey değiştirilmedi ADSL iken VDSL geçiş talebi ilettik uzaktan anında geçirdiler.
O zaman klasik vdsl kullanıyorsun, evin santrale yakın. Ama zannetmiyorum klasik vdsl olduğunu. Büyük ihtimal tüm mahalleninki tek bir fiberoptik kablo ile dsl sisteme bölünüyor tahminimce Huaweinin oto geçişli cihazlarından var bakır hattı kesip hiçbir müdehalede bulunmadan fiber to bakır'a geçirmiş.Klasik vdsl kullanıyor olsaydın internet çilesinden saçlarını yolardın çünkü.

Hocam boş portu bulurum onda sorun yok ama kablolama olayını nasıl yapacağım bilmiyorum CAT6 kabloyla yapanlar var nasıl oluyor RJ45 RJ11 gibi şeyler var hiç anlamıyorum.
RJ11 kullanacaksın. (tam telli klasik telefon kablosu ) (Krone bağlantısı yapacaksın, aparat yardımı ile geçiriliyor, saha ekibine taktır.) Yeni nesil ankastrelerden varsa o zaman RJ45(ethernet) kullanacaksın. Normal ethernet portu var takıp sabitliyorsun bir olayı yok.

Son düzenleme:
O zaman klasik VDSL kullanıyorsun, evin santrale yakın. Ama zannetmiyorum klasik VDSL olduğunu. Büyük ihtimal tüm mahalleninki tek bir fiberoptik kablo ile DSL sisteme bölünüyor tahminimce Huawei'nin oto geçişli cihazlarından var bakır hattı kesip hiçbir müdehalede bulunmadan fiber to bakır'a geçirmiş. Klasik VDSL kullanıyor olsaydın internet çilesinden saçlarını yolardın çünkü.

RJ11 kullanacaksın. (tam telli klasik telefon kablosu ) (Krone bağlantısı yapacaksın, aparat yardımı ile geçiriliyor, saha ekibine taktır.) Yeni nesil ankastrelerden varsa o zaman RJ45(Ethernet) kullanacaksın. Normal Ethernet portu var takıp sabitliyorsun bir olayı yok.

Yardımın için teşekkür ederim.

O zaman klasik VDSL kullanıyorsun, evin santrale yakın. Ama zannetmiyorum klasik VDSL olduğunu. Büyük ihtimal tüm mahalleninki tek bir fiberoptik kablo ile DSL sisteme bölünüyor tahminimce Huawei'nin oto geçişli cihazlarından var bakır hattı kesip hiçbir müdehalede bulunmadan fiber to bakır'a geçirmiş. Klasik VDSL kullanıyor olsaydın internet çilesinden saçlarını yolardın çünkü.

RJ11 kullanacaksın. (tam telli klasik telefon kablosu ) (Krone bağlantısı yapacaksın, aparat yardımı ile geçiriliyor, saha ekibine taktır.) Yeni nesil ankastrelerden varsa o zaman RJ45(Ethernet) kullanacaksın. Normal Ethernet portu var takıp sabitliyorsun bir olayı yok.

O zaman Türkiye'nin her yerinde fiber var demek oluyor. Şehirler arası çoğu arkadaşıma gittim fiber olanları saymazsak herkeste ADSL VDSL olsun 0 jitter 6 ping 5 ping 10 ping falan aldım.

O zaman Türkiye'nin her yerinde fiber var demek oluyor. Şehirler arası çoğu arkadaşıma gittim fiber olanları saymazsak herkeste ADSL VDSL olsun 0 jitter 6 ping 5 ping 10 ping falan aldım.
Türkiyenin her yerinde zaten fiber var. Hatta belki inanmayacaksın ama türkiyede 1980'lerin sonundan beri kullanılıyor. Sivil ekonomide de 1998'lerde falan kullanılmaya başlandı. Yıllardır tüm ülkede fiber ağ ve hatlar var zaten. Sadece doğudan ev kullanımına sunulmuş halde dairenin içine kadar fiber hattı her yerde yok. Onun da alıcısı pek olmadığı ve altyapıyı emanet ettiğimiz berbat şirketin uğraşmak istememesinden dolayı yok. Tüm ülkeye tellerle internet verildiğini mi düşünüyorsunuz :) Çok masumca bir kanı. Önceden bölgelere kadar gelip dağılıyordu, sonra şehirlerden dağılmaya başladı, günümüzde de mahallelerden dağılıyor, bir 10 seneye doğrudan fiberoptik bağlantısı olmayan ev kalmaz diye düşünüyorum. Tüm bu kargaşa ve saçmalık sonlanır. Ama yine de dünyadan çok geride olacağız...

Geri
Yukarı