DSL telefon kablosunu CAT6 ile değiştirmek

As Nödt

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Şu an kullanmakta olduğum DSL kablosu inanılmaz derecede aşınmış durumda. Yaklaşık 9 yıllık bir kablo. Bazı kısımları ezilmiş durumda ve elimde kaliteli bir CAT6 kablosu varken değiştirmek istiyorum fakat anlamadığım bir kısım var. Binadaki ankastre kutusundan evime gelen kablo yeşil-beyaz şeklinde. Bağlantı noktasını hangi renkler ile yapmam gerekiyor? Hangi renk hangisine denk geliyor bir türlü bulamadım. Şimdiden teşekkür ederim.

Modemine giren RJ-11 port ile internet aldığını varsayıyorum. DSL kullanıyorsan ankastreden 2 kablo geliyordur. Rengi önemsiz. Kendi kablonu bulduktan sonra istediğin rengi kullan. Modemine girsin yeter. Oradaki olay aradaki kablonun kalitesi.
Hangisi sağa hangisi sola diyorsan muhtemelen fark ediyordur. Ben kendiminkini yaptığımda direkt çalıştığı için ellemedim. Çalışmazsa ters çevirirsin. Zaten elinde eski sistem olduğu için ona bakarak yapabilirsin.

Modemine giren RJ-11 port ile internet aldığını varsayıyorum. DSL kullanıyorsan ankastreden 2 kablo geliyordur. Rengi önemsiz. Kendi kablonu bulduktan sonra istediğin rengi kullan. Modemine girsin yeter. Oradaki olay aradaki kablonun kalitesi.
Hangisi sağa hangisi sola diyorsan muhtemelen fark ediyordur. Ben kendiminkini yaptığımda direkt çalıştığı için ellemedim. Çalışmazsa ters çevirirsin. Zaten elinde eski sistem olduğu için ona bakarak yapabilirsin.

Modeme kadar gelen DSL kablosu RJ-11 evet. Elimde hazır bir ucuna RJ-11 çakılı mavi beyaz-mavi bir kablo var. Diğer ucu da mavi beyaz-mavi şeklinde boşta. Yani ben bu iki ucu ankastrede bulunan yeşil ve beyaz renkli kablolara dilediğim gibi bağlayabiliyor muyum?

Millet ufak kablolarda ne kullanıyor bilmiyorum. Benim eski kablo da ufaktı. Sanırım içinde 2 kablo vardı. Ben 8 kablo olan Cat6 ethernet kablosunu getiriyorum. Eski RJ-11 çakılı kabloya ek yapıp kullanıyorum. Eskisinden 5-10 cm kullanmış oluyorum.

Amacınız modem ile ankastreyi buluşturmak. Kabloların nasıl ek yapıldığını biliyorsunuzdur herhalde. Niye çok fazla renk söylediğinizi anlamıyorum.
Ek yapacaksanız ek yerlerinde renklere takılmayın. Eski hatta uygun şekilde bağlamanız yeterli. Kimse gidip yeşil beyaz giden kabloya ek yapınca mavi beyaz yaptınız diye boğazınıza yapışmayacak.

Geri
Yukarı