DSL ve WAN farkı nedir?

Reha İnce

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar. Dün Superonline internetimi iptal ettim, bugün TurkNet bağlattım. Sorum şu ki; Superonline'nin modemime verdiği kablo daha kalın ve WAN kablosuydu. TurkNet'in çektiği kablo daha ince ve DSL. WAN ile DSL'nin farkı nedir hız açısından bir fark oluşturur mu? 100 Mbps hız alacağım.

Tarifeye bağlı. Dediğinize göre Süper Online size GPON cihaz vermiş. Modeme WAN ile bağlantı yaparak kullanmışsınız. TurkNet ise VDSL hizmeti vermiş. Bu hizmette DSL kablo kullanılır. Fiber ile ping daha az olur.

WAN bildiğin internet kablosu. Fiber için aparat interneti kullanacağın modeme WAN kablosu ile aktarıyor.
xDSL fiberden farklı bir altyapı. Bakır kablolar aracılıyla modeme geliyor. 100 Mbps alacaksanız fiber alın derim. xDSL ile zaman zaman kayıp yaşayabilirsin.

Tarifeye bağlı. Dediğinize göre süper Online size GPON cihaz vermiş. Modeme WAN ile bağlantı yaparak kullanmışsınız. TurkNet ise VDSL hizmeti vermiş. Bu hizmette DSL kablo kullanılır. Fiber ile ping daha az olur.

Şu an sadece kutudan kablo ucu çıkarttılar. Kuruluma geldiklerinde WAN bağlantısı istesem daha iyi olur yani. Ping dışında bir eksisi var mı? Hız açısından gibi.

xDSL ile WAN bağlantısı istersen bir şey değişmez. WAN çoğu zaman fiber ile oluyor. Amacı fiberi internete çeviren aparatı modeme bağlamak. Aracı oluyor. xDSL ile WAN istersen ek bir modeme ihtiyacın olur. Türkiye'de bulunan modemler çoğu zaman xDSL girişi oluyor. Bu yüzden WAN bağlantısı yapmıyorsun. İstersen amacı gereği ek modeme ihtiyacın olur. Gereksiz.

Fiber altyapınız varmış. GPON cihaz isteyebilirsiniz. TurkNet ile görüşmeniz gerekiyor. Yok da diyebilirler. Böyle bir durum olursa, Süper Online ile görüşebilirsiniz. Fiber daha iyi olur. VDSL ile de 100 Mbps alabilirsiniz. Dediğim gibi fiber kadar iyi olmaz.

xDSL ile WAN bağlantısı istersen bir şey değişmez. WAN çoğu zaman fiber ile oluyor. Amacı fiberi internete çeviren aparatı modeme bağlamak. Aracı oluyor. xDSL ile WAN istersen ek bir modeme ihtiyacın olur. Türkiye'de bulunan modemler çoğu zaman xDSL girişi oluyor. Bu yüzden WAN bağlantısı yapmıyorsun. İstersen amacı gereği ek modeme ihtiyacın olur. Gereksiz.
Modem temin edebilirim, orada bir sorun yok. Sadece burada fiber olmasına rağmen neden VDSL yaptıklarını anlamadım. Kurulum için gelen ekibe WAN ile değişmelerini isteyeceğim.
Fiber altyapınız varmış. GPON cihaz isteyebilirsiniz. TurkNet ile görüşmeniz gerekiyor. Yok da diyebilirler. Böyle bir durum olursa, Süper Online ile görüşebilirsiniz. Fiber daha iyi olur. VDSL ile de 100 Mbps alabilirsiniz. Dediğim gibi fiber kadar iyi olmaz.
Peki çok teşekkür ederim sağolun.

Dostum VDSL ile WAN kullanmanın amacı yok. Tekrar dediğim gibi WAN'nın amacı fiberi internete çeviren aparatı modeme bağlamak. (Fiber altyapı ile) Bu yüzden ek modem almana gerek yok. VDSL kullanıyorsan gereksiz. Çünkü sana verdikleri modem büyük ihtimal ile xDSL destekliyor olacak. Bu yüzden WAN kullanmayacaksın.

Bazı DSL modemler, WAN ile fiber destekliyor. Zaten bu konuda size yardımcı olacaklardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı