Çözüldü DSR çözünürlüğünü kullanmak zararlı mıdır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Enes_Kayikji

Centipat
Daha fazla  
RAM
32 GB RAM
SSD veya HDD modeli
1TB HDD, 500GB SSD
Ekran kartı
Asus DUAL-RTX3050-O8G 8GB 128Bit GDDR6 LHR
Anakart
MSI Z590 Gaming Carbon Wifi
İşlemci
Intel Core I7 11700K
Merhaba, ben DSR çarpanını açtım ve normal çözünürlük olarak kullanabiliyorum. Kullanırsam bir zararı var mıdır?

1674501851553.png

Çözüm
Hayır yok fakat bulanık oluyor ve pek güzel değil. Bunu oyunlarda ekran kartı darboğaz yaptığında veya kenar yumuşatması olmayan oyunlarda kullanmak çok daha verimli. Örnek olarak ben bu ayarı 1080p monitörümde LoL'de kullanıyorum ve çok güzel oluyor.
Hayır yok fakat bulanık oluyor ve pek güzel değil. Bunu oyunlarda ekran kartı darboğaz yaptığında veya kenar yumuşatması olmayan oyunlarda kullanmak çok daha verimli. Örnek olarak ben bu ayarı 1080p monitörümde LoL'de kullanıyorum ve çok güzel oluyor.

Çözüm

Her oyunda kullanabilir miyim? İşime yarar mı? FPS'te bir artış söz konusu olur mu? Olsa bile gözle görülür bir artış mı?

Boş değil tabii ki de, ekran kartın 1080p çözünürlük için güçlü olduğunda tam performans için bu özellik kullanılır.
FPS sabitlemek varken neden kullanayım ki bunu kartı yok yere fazla çalıştırmaktan başka bir halta yaramaz. Aynı şey zaten bunu açarak FPS'yi düşürmeyi amaçlarsın ama FPS'yi kilitlemek bedava yöntem. Üstüne görüntüyü rezil etmez.

FPS sabitlemek varken neden kullanayım ki bunu kartı yok yere fazla çalıştırmaktan başka bir halta yaramaz. Aynı şey zaten bunu açarak FPS'yi düşürmeyi amaçlarsın ama FPS'yi kilitlemek bedava yöntem. Üstüne görüntüyü rezil etmez.

Gerçek görüntüyü tabii ki de veremez lakin görüntüyü rezil ettiğini sanmıyorum darboğaz var ise mutlaka açılmalı.

Her oyunda kullanabilir miyim? İşime yarar mı? FPS'te bir artış söz konusu olur mu? Olsa bile gözle görülür bir artış mı?
Hayır her oyunda tavsiye etmem ve FPS arttırsa dahi bu her oyunda olmaz. Örnek olarak GTA V oynuyorsun ve en yüksek ayarlarda dahi 140 FPS alıyorsun, hikayeli bir oyun için bu fazla. Aç DSR ile 2K'yı ve daha yüksek grafiklerle ve görüntü kalitesiyle 100 FPS'de oyna.

Geri
Yukarı