Rehber Dual Boot Linux'u en kolay şekilde kaldırma | Bootice Kullanımı

Merhabalar bugün sizlere Windows Dual ile Boot yapılan Linux'u GRUB'a takılmadan en kolay şekilde nasıl kaldıracağınızı göstereceğim. İnternette gördüğüm "MbrFix" veya "bootrec" gibi işlemler bende hiç işe yaramadı. Hem şimdi anlatacağım taktik acayip kolay. Yapacağımız işlem sadece iki mouse tıklatmak :D İsterseniz başlayalım.

Kullanacağımız program Bootice. Kendisi çok basit ve yararlı bir yazılım. Buradan indirebilirsiniz.

Dosyayı indirdikten sonra sisteminiz 64 Bit ise x64'ü, 32 Bit ise x86'yı seçmelisiniz. Programı çalıştırdıktan sonra basit bir ekran karşılıyor bizi. Buradan "UEFI"yi seçip devam ediyoruz.

1.png

Sonrasında buradan "Edit Boot Entries" seçeneğini seçip ilerliyoruz.

2.png

Evet asıl olayımız burada. Buradan çok kolay bir şekilde GRUB'u kaldırabilir veya sistemin hangi Bootlader ile başlamasını istiyor iseniz onu ilk sıraya alıp ayarlayabiliyorsunuz. Biz şimdi Linux'u siliyoruz o yüzden buradan GRUB'u seçip (dağıtıma göre ubuntu, Manjaro vs. yazabilir) sonra "del" tuşuna basıyoruz ve GRUB siliniyor :) Evet cidden bu kadar kolay. Close diyip programı kapatabilirsiniz.

3.png

GRUB'u sildik, şimdi Linux'un kurulu olduğu diski silmemiz gerekiyor. Bunun için Bu Bilgisayar'a sağ tıklayıp "Yönet"e basıyoruz.

4.png

Karşımıza böyle bir ekran gelecek. Buradan Disk Yönetimine basıyoruz ve Linux'un kurulu olduğu yeri sap tıklayıp siliyoruz.

5.png

İşlem bu kadar. Linux'u başarılı bir şekilde sildik. Sadece sistemi yeniden başlattığımız zaman BIOS'da sildiğimiz Linux'un ismi gözükebilir ama çalışmaz. Bunu için de Bootice'den tekrar silerseniz bir sıkıntı kalmayacaktır. Bu rehberimiz bu kadardı. Bir daha ki rehberler de görüşmek üzere hoşça kalın :)

Dosya Ekleri

• 1616698792407.png
    1616698792407.png
    179,5 KB · Görüntüleme: 124
Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan Windows Bootloader'i secip (#1 olarak), Disk Manager'dan da Linux icin ayrilan kismi temizlemek yeterli degil mi? ( Yillardir yapmiyorum bu isi )
Hocam öyle yaptığımızda bile her seferinde GRUB ile açılıyor sistem (en azından bende öyle). Ve bazı BIOS'lar da (benim gibi) ilk sıraya alma vs. seçenekleri yok. Bootice ile bunu da yapabiliyoruz.

Ellerinize sağlık, güzel bir rehber olmuş.

Hiç silme ihtiyacı duymadım. Hep var olan bölüme yeni dağıtım kurdum. Ancak bir kere başka bir sistemde OS-Uninstaller kullanmıştım, sıkıntı çıkarmadı.
BIOS'tan Windows Bootloader'i secip (#1 olarak), Disk Manager'dan da Linux icin ayrilan kismi temizlemek yeterli degil mi? ( Yillardir yapmiyorum bu isi )
Daha önce öyle yaptığımı hatırlıyorum hocam. Sanırım her sistemde olmuyor. GRUB falan sıkıntı çıkarıyor olabilir.

Hocam öyle yaptığımızda bile her seferinde GRUB ile açılıyor sistem (en azından bende öyle). Ve bazı BIOS'lar da (benim gibi) ilk sıraya alma vs. seçenekleri yok. Bootice ile bunu da yapabiliyoruz.

Anladim, evet sonucta benim dedigim yontemde GRUB'u silmiyoruz aslinda, mantikli.
Bu Bootice da aslinda diskteki EFI bolmelerinde GRUB'a ait olan kismi siliyor yanilmiyorsam.

Ellerinize sağlık, güzel bir rehber olmuş.

Hiç silme ihtiyacı duymadım. Hep var olan bölüme yeni dağıtım kurdum. Ancak bir kere başka bir sistemde OS-Uninstaller kullanmıştım, sıkıntı çıkarmadı.
Teşekkürler. OS-Uninstaller'i ben de denedim ama bu GRUB'da her seferinde takılıyordum. Hatta bir ara bunun yüzünden Windows Boot Manager'de gitmişti :D Bu program can kurtarıyor ya çok pratik :)
Anladim, evet sonucta benim dedigim yontemde GRUB'u silmiyoruz aslinda, mantikli.
Bu Bootice da aslinda diskteki EFI bolmelerinde GRUB'a ait olan kismi siliyor yanilmiyorsam.
Evet hocam aynen öyle. Burada yazıyor zaten dosya konumunu.
s.png

Teşekkürler. OS-Uninstaller'i ben de denedim ama bu GRUB'da her seferinde takılıyordum. Hatta bir ara bunun yüzünden Windows Boot Manager'de gitmişti :D Bu program can kurtarıyor ya çok pratik :)

Evet hocam aynen öyle. Burada yazıyor zaten dosya konumunu.Eki Görüntüle 941058

Baya guzelmis, MBR de handle ediyorsa ( ki ediyodur muhtemelen ) bence on numara tool : )
Tesekkurler, ilk defa duydum bunun adini.

"Save current boot entry" yapinca ne yapiyor? Boot record lari da yedekleyebiliyoruz bunun sayesinde?

Baya guzelmis, MBR de handle ediyorsa ( ki ediyodur muhtemelen ) bence on numara tool : )
Tesekkurler, ilk defa duydum bunun adini.
Yararım dokunduysa ne güzel :)
"Save current boot entry" yapinca ne yapiyor? Boot record lari da yedekleyebiliyoruz bunun sayesinde?
Bu yaptığınız ayarları kaydediyor. Silme işlemi için gerekmiyor. Ayarları yedeklemek için burayı seçiyoruz.
ss.png

Son düzenleme:
Aslında disks'ten dağıtımın partition'larını silsen ve grub'dan da entry'leri temizlesen aynı işi görüyor. GRUB Customizer diye bir araç var o da aynı işi görüyor hemen hemen. Oradan istediğin entry'yi alta üste taşıyabiliyorsun veya silebiliyorsun GUI üzerinde. Ekstradan yaptığı bir şey var mı bunları hiç kullanmadım ben daha.

Aslında disks'ten dağıtımın partition'larını silsen ve grub'dan da entry'leri temizlesen aynı işi görüyor. GRUB Customizer diye bir araç var o da aynı işi görüyor hemen hemen. Oradan istediğin entry'yi alta üste taşıyabiliyorsun veya silebiliyorsun GUI üzerinde. Ekstradan yaptığı bir şey var mı bunları hiç kullanmadım ben daha.
Sizin söyledikleriniz de olabilir. Ama bu program sadece bu işe yaramıyor. Kendisi USB'de oluşan sorunları (boyutu az gösterme vs.) düzeltebiliyor, yedek alabiliyor, ve asıl gösterdiğim şey Boot ayarlarını değiştirebiliyoruz. Ve kurulumda gerektirmiyor kendisi Portable. Çok pratik olduğu için gösterdim :)

Geri
Yukarı