Dual Boot nasıl yapılır?

Deluxonik

Hectopat
Daha fazla  
Selam, elimde Windows 10 bir laptop var ve ben çift işletim sistemi kullanmak istiyorum. Bir Linux sürümünü kullanmak istiyorum. Nasıl çalışıyor? Windows ile Linux ortak bir alan mı kullanıyor? Önerebileceğiniz bir Linux sürümü var mı? Tam olarak kaç GB yer lazım temiz bir kurulum için? Böyle bir şey var mı bilmiyorum ama kurarken bilgisayarı brick etme ihtimalim var mı?

Selam, elimde Windows 10 bir laptop var ve ben çift işletim sistemi kullanmak istiyorum. Bir Linux sürümünü kullanmak istiyorum. Nasıl çalışıyor? Windows ile Linux ortak bir alan mı kullanıyor? Önerebileceğiniz bir Linux sürümü var mı? Tam olarak kaç GB yer lazım temiz bir kurulum için? Böyle bir şey var mı bilmiyorum ama kurarken bilgisayarı brick etme ihtimalim var mı?

Dual boot yaparken doğru adımları izlerseniz bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Hocam Windows'tan geçececiğiniz için kullanımı kolay olduğundan Linux Mint öneriyorum.
Daha önce Dual boot yaptığımdan size nasıl yapılır detaysız bir şekilde anlatacağım.

1- Eğer HDD varsa Windows'ta diskinizi birleştirin SSD varsa bunu boş verin.
2- Sonra disk yönetimini açıp istediğiniz bir miktarda Windows'tan alan kırpın (ilk deneme için 40-70GB uygundur.)
3- En az 4 GB'lık bir USB belleğiniz olsun.
4- Linux Mint'in sitesinden ISO dosyasını indirin.
5- Rufus ile USB'ye Mint'i yazın (USB de bir şeyler varsa USB'deki dosyaları yedekleyin)
6- BIOS'u açıp USB'yi boot order da ilk sıraya koyun.
7- USB'yi takın Mint live USB'ye girin.
8- Mint sorunsuz çalışıyorsa ayırdığınız boş alana Windows'un yanına kur deyip Mint'i kurun.

Böyle ilerliyor kısaca.

Ama Linux her şeyi ile farklı bir sistem olduğundan, uygulama indirme olsun sürücülerin nasıl geldiği olsun Windows'tan farklı. O konuda bilgili olmanız lazım.

Son düzenleme:
  1. Aramaya "diskmgmt.msc" yazın.
  2. Çıkan yerde C: bölümüne sağ tıklayın ve "Birimi Küçült"e basın.
  3. Önerim en az 30 GB vermeniz. Bunun için 30720 yazın.
  4. Gereken bölümü ayırdıktan sonra istediğiniz Linux distrosunu yüklemek için USB bellek alın ve balenaEtcher gibi bir programla ISO dosyasını USB'ye yazın.
  5. Bilgisayarı USB'den boot edin ve kuruluma oradan devam edin.
Kurulum aşamasında size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

1. Aramaya "diskmgmt.msc" yazın.
  2. Çıkan yerde C: bölümüne sağ tıklayın ve "Birimi Küçült"e basın.
  3. Önerim en az 30 GB vermeniz. Bunun için 30720 yazın.
  4. Gereken bölümü ayırdıktan sonra istediğiniz Linux distrosunu yüklemek için USB bellek alın ve balenaEtcher gibi bir programla ISO dosyasını USB'ye yazın.
  5. Bilgisayarı USB'den boot edin ve kuruluma oradan devam edin.
Kurulum aşamasında size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.
Kali kurmaya karar verdim, 40Gb ayrılmamış alan oluşturdum ve USB'yi hazirladim. Acarken Security Violation diye hata verdi bende secure bootu kapattim. Dil secme ekraninda sonra ekteki hatayi verdi. Bir driver eksik ama onemli bir driver mi yada devam etmeli miyim bilmiyorum. Devam etmeli miyim?
16949668280536128647420093292338.jpg

Kali kurmaya karar verdim, 40Gb ayrılmamış alan oluşturdum ve USB'yi hazirladim. Acarken Security Violation diye hata verdi bende secure bootu kapattim. Dil secme ekraninda sonra ekteki hatayi verdi. Bir driver eksik ama onemli bir driver mi yada devam etmeli miyim bilmiyorum. Devam etmeli miyim?
Eki Görüntüle 1947486
Evet'e basın, hata verirse Hayır'dan devam edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı