Çözüldü Dual Boot'ta diskte yer nereden ayrılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RnbPro12

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben elimde ki eski sisteme (i7 3770K, GTX 670) Dual boot olarak Linux kurmak istiyorum. Bazı rehberleri izledim ama USB yazdırdıktan sonraki 2. aşama olan diskte yer ayırtmada tüm rehberlerde Windows'un kurulu olduğu diskten yer ayırıyorlar. Benim Windows 10 Home kurduğum disk ise sadece 40GB. 2. hard disk ise 80GB ve öğrenmek istediğim Dual Boot yaparken sadece Windows kurulu diskten mi yer ayırabiliriz? Yoksa içinde herhangi bir işletim sistemi olan veya olmayan bir diske de mi kurabiliriz?

Çözüm
Merhaba, ben elimde ki eski sisteme (i7 3770K, GTX 670) Dual boot olarak Linux kurmak istiyorum. Bazı rehberleri izledim ama USB yazdırdıktan sonraki 2. aşama olan diskte yer ayırtmada tüm rehberlerde Windows'un kurulu olduğu diskten yer ayırıyorlar. Benim Windows 10 Home kurduğum disk ise sadece 40GB. 2. hard disk ise 80GB ve öğrenmek istediğim Dual boot yaparken sadece Windows kurulu diskten mi yer ayırabiliriz? Yoksa içinde herhangi bir işletim sistemi olan veya olmayan bir diske de mi kurabiliriz?

Şöyle açıklayayım. Windows 10 kurulu olan disk senin harici diskindir ve harici disk diğer yandan Bootloader olacak disktir.2.hard disk ise depolama olarak görülüyor. Eğer ki depolamaya Linux kuracak olsaydın. BIOS ayarlarına gidip 2.hardddiski en öne çekmen gerekecek. Ama Bootloader olacak diske Linux kuracak olsaydın Windows 10 ile birlikte Dual Bootloader yapacaktı ve bilgisayar başlangıcında sana 2 seçenek sunacaktı.

Merhaba, ben elimde ki eski sisteme (i7 3770K, GTX 670) Dual boot olarak Linux kurmak istiyorum. Bazı rehberleri izledim ama USB yazdırdıktan sonraki 2. aşama olan diskte yer ayırtmada tüm rehberlerde Windows'un kurulu olduğu diskten yer ayırıyorlar. Benim Windows 10 Home kurduğum disk ise sadece 40GB. 2. hard disk ise 80GB ve öğrenmek istediğim Dual Boot yaparken sadece Windows kurulu diskten mi yer ayırabiliriz? Yoksa içinde herhangi bir işletim sistemi olan veya olmayan bir diske de mi kurabiliriz?
En sağlıklısı windows 10 kurulu olan bölümdür.
Hayir, gerek yok. OS-prober tum diskleri tarar ve tum disklerdeki sistemler GRUB uzerinden boot edilebilir.

Ben en son Linux kurduğumda diskler arası geçişi BIOS'tan yapmak zorunda kalıyordum. O yüzden öyle söyledim.

Hayir, gerek yok. OS-prober tum diskleri tarar ve tum disklerdeki sistemler GRUB uzerinden boot edilebilir.

Dediğin gibi eğer diskler Linux üzerinden tanıtılmışsa sıkıntısız bir şekilde ikisi arasında geçiş yapar.

Ben en son Linux kurduğumda diskler arası geçişi BIOS'tan yapmak zorunda kalıyordum. O yüzden öyle söyledim.
Sizde sorun olmus veya os-prober acilmamis.
Sistemimde bir M2 ve bir SATA SSD'im var.
SATA diske kurulu GRUB ile M2 SSD'deki sistemlere boot edebiliyorum. Elle girdi falan da girmedim, Grub otomatik algiladi.

Geri
Yukarı