Dual channel 16 GB vs 32 GB

Kaandrick Lamar

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Anakart
Gigabyte A520M DS3H
İşlemci
R5 5500
Gigabyte A520M DS3H anakart kullanıyorum. 2x8 GB 3200MHz CL16 RAM var. Yanına 2x8GB aynı RAM'lerden eklemeyi düşünüyorum fakat anakartta Quad channel desteği yok. Bu durumdan ötürü ne gibi bir performans kaybı yaşarım? Bazen arkadaşlarla ağır modlu Minecraft oynadığımız oluyor. Kendi başıma AAA hikayeli oyunlar oynamayı seviyorum.

Performans kaybı yaşamazsın. Dual Channel çalışmaya devam eder fakat Rank sayısı artacağından performansta ufak miktarda iyileşme olur kapasiteyi göz ardı edersek.

Öte bir yandan ayrı kitleri beraber stabil şekilde kullanamayabilirsin. Elindeki belleklerin çipini öğrenip yenilerini alırken de aynı veya benzer çipli ürünleri almaya çalışarak sorun yaşama ihtimalini en aza indirirsin.

Onun haricinde elindekileri satıp 2x16 GB kite geçmeni öneririm. Daha rahat bir yükseltme olur ama daha çok ileriye dönük olur. Şu anlık o sistemde 16 GB işini gayet görür.

Performans kaybı yaşamazsın. Dual Channel çalışmaya devam eder fakat Rank sayısı artacağından performansta ufak miktarda iyileşme olur kapasiteyi göz ardı edersek.

Öte bir yandan ayrı kitleri beraber stabil şekilde kullanamayabilirsin. Elindeki belleklerin çipini öğrenip yenilerini alırken de aynı veya benzer çipli ürünleri almaya çalışarak sorun yaşama ihtimalini en aza indirirsin.

Onun haricinde elindekileri satıp 2x16 GB kite geçmeni öneririm. Daha rahat bir yükseltme olur ama daha çok ileriye dönük olur. Şu anlık o sistemde 16 GB işini gayet görür.
Hocam 2x16 yapma şansım maalesef yok bütçeden dolayı. Elimde 2x8 Hyperx Fury 8GB 3200MHz cl16 ve 2x8 Patriot Viper Steel 3600mhz cl 18. Bu ramler 2x8, 2x8 olarak iki ayrı pcde takılı. İstediğim gibi yapabilirim. Sizce 2 adet daha Hyperx almak mı mantıklı yoksa 2 adet patriot mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı