Dual channel için kit RAM şart mı?

astroloks

Hectopat
Arkadaşlar bir PC toplamaktayım fakat RAM alırken sıkıntı çekiyorum. 2 adet şundan CORSAIR 8GB Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram | ITOPYA almak yerine bir adet bu CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Kırmızı DDR4 3000MHz CL15 Dual Kit Ram-CMK16GX4M2B3000C15R | ITOPYA kitten alırsam daha pahalı oluyor ve anlamadığım bir şekilde ikisi de aynı. Ne yapmalıyım?

Screenshot_1.png
1567621125338.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Değil ama özellikle AMD işlemcilerde çift kanal RAM daha da önem kazanıyor. Bence fiyat farkına değer.

Düzenleme: Yanlış anlamışım pardon. Ben 16 GB tek modül alacaksınız sandım. Her iki kurulumda sorunsuz çalışacaktır muhtemelen. Aradaki fiyat farkı çok değilse kit olarak tercih edilebilir.

Arada çok fiyat farkı yok. Kit almanız daha garanti olur. Bu arada Ryzen bir sistem topluyorsanız anakartınızın uyumluluk listesindeki RAM'lerden tercih yapmanız çok daha iyi olur. Ayrıca Ryzen 3000 serisi işlemcilerde önerilen bellek frekansının 3200 MHz olduğunu okumuştum.

Valla vakti zamanında 8 GB RAM'lerin 550 TL'ye çıkıp hatta geçtiği dönemleri gördüğüm için bu fiyata şükrediyorum.

değil ama özellikle AMD işlemcilerde çift kanal RAM daha da önem kazanıyor. Bence fiyat farkına değer.

Düzenleme: Yanlış anlamışım pardon. Ben 16 GB tek modül alacaksınız sandım. Her iki kurulumda sorunsuz çalışacaktır muhtemelen. Aradaki fiyat farkı çok değilse kit olarak tercih edilebilir.
Aynı performansı almayacak mıyım sonuçta? Yok yere 57 TL vermek istemiyorum açıkçası.
Arada çok fiyat farkı yok. Kit almanız daha garanti olur. Bu arada Ryzen bir sistem topluyorsanız anakartınızın uyumluluk listesindeki RAM'lerden tercih yapmanız çok daha iyi olur. Ayrıca Ryzen 3000 serisi işlemcilerde önerilen bellek frekansının 3200 MHz olduğunu okumuştum.
Attıgım sistemde 2600 kullanmayı planlıyorum. Anakart için bir değişiklik önerir miydiniz yoksa GIGABYTE B450M S2H 3200MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart | ITOPYA yeterli midir? 140 TL farkla MSI B450M PRO-M2 V2 AMD B450 Soket AM4 DDR4 3466MHz VGA DVI HDMI Anakart | ITOPYA almayı dusunuyordum da butcem kısıtlı: /

İleride RAM yükseltmek isterseniz bu anakartla yapamayacaksınız. KDV indirimlerinde bu fiyat aralığında ATX anakartlar bulunabiliyor ancak RAM yüseltmeyi düşünmüyorsanız, genel olarak bu anakart sizin işinizi fazlasıyla görür.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı