Dualboot bilgisayarı yavaşlatır mı?

sarıçizmel

Centipat
Daha fazla  
HP Victus 16 laptopum var. Bu laptopun içine Kali Linux ve Windows 11'i dualboot olarak kullanmak istiyorum. Fakat bilgisayarı yavaşlatacağından korkuyorum. Bu yapacağım işlem bilgisayarı yavaşlatır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
HP Victus 16 laptopum var. Bu laptopun içine Kali Linux ve Windows 11'i dualboot olarak kullanmak istiyorum. Fakat bilgisayarı yavaşlatacağından korkuyorum. Bu yapacağım işlem bilgisayarı yavaşlatır mı?
Aynı anda 2 işletim sistemi de çalışıyor olmayacağı için tabii ki yavaşlatmaz hocam.

Hayır yavaşlatmaz. Kullanmanız bir problem teşkil etmez. Zaten PCI-e 4.0 bir SSD var yüksek okuma ve yazma hızı sunan. Sonuna kadar dolan SSD'ler yavaşlar veya ısınırsa, bu durumlarda bile pek göze batmayabilir.

Hayır, yavaşlatmaz.

Tamamdır, teşekkür ederim.

Hayır yavaşlatmaz. Kullanmanız bir problem teşkil etmez. Zaten PCI-e 4.0 bir SSD var yüksek okuma ve yazma hızı sunan. Sonuna kadar dolan SSD'ler yavaşlar veya ısınırsa, bu durumlarda bile pek göze batmayabilir.

Yavaşlayacağını pek sanmıyorum yeni çünkü.

Aynı anda 2 işletim sistemi de çalışıyor olmayacağı için tabii ki yavaşlatmaz hocam.

Teşekkür ederim.

SSD kullanıyorsan yani sistemleri HDD'ye yüklemiyorsan istersen 5-10 tane sistem yükle, yavaşlatmaz.

Yok yavaşlatmaz, sen sistemi açınca seçtiğin işletim sistemi çalışacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Arch Linux ve Windows 11 Dual boot calistiriyorum hiçbir sıkıntı yok bilgisayarimda yalniz Linux'un bosta RAM tuketimi 200 300 MB falan Windows 5GB-6GB cok tuhaf :)

Hocam Arch Linux ve Windows 11 Dual boot calistiriyorum hiçbir sıkıntı yok bilgisayarimda yalniz Linux'un bosta RAM tuketimi 200 300 MB falan Windows 5GB-6GB cok tuhaf :)
Linux'ta masaüstünüz ve programlarınız etkiler onu. Yaptığınız adil karşılaştırma değil. Yine de Windows'a göre farklı masaüstü ve ram kullanımı olması çok güzel. Windows'ta böyle bir seçim şansımız yok.

Arch Linux'ta şu an sadece Firefox 1 sekme (Technopat) + Minecraft Prism Launcher açık mod indiriyorum. RAM kullanımı 7 GB:
Ekran Görüntüsü - 2024-04-20 12-34-43.png

Masaüstü ortamı dediğim gibi çok fark yaratıyor RAM kullanımı konusunda.

Yeni konular

Geri
Yukarı