Düşey senkranizasyonun sıcaklığa herhangi bir etkisi var mıdır?

fethi gokce

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
EKRAN KARTI:gigabte eagle rtx3060 12GB İŞLEMCİ:İ7 12700K ANAKART:asus tuf gaming z690 plus wifi d4 RAM:gskill ripijaws 3600mhz cl18 (2x8) SSD:crucial p3 500gb KASA: xigmatek cockpit SIVI SOĞUTMA:coolermaster masterliquid ml240l
Meslek
öğrenci
Merhaba arkadaşlar, NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yaparken düşey senkranizasyon ile karşılaştım ve 6 tane seçenek var.
1. uygulama ayarlarını kullan.
2. kapalı.
3. açık.
4. uyarlamalı.
5. uyarlamalı (yarım yenileme hızı)
6. hızlı

Seçenekler böyle ve hiçbirini anlamadım anlatırsanız sevinirim.

not: Düşey senkranizasyonun sıcaklığa herhangi bir etkisi var mıdır varsa düşürür mü yükseltir mi

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle ki eğer bir oyunda aldığınız FPS değeri monitörünüzün yenileme hızından yüksekse V-Sync açtığınızda FPS düşeceği için doğal olarak sıcaklıklar da düşecektir. Ama zaten yenileme değerinin altında bir FPS alıyorsanız herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Ayar olarak da benim önerim Freesync veya G-Sync destekli bir monitör kullanıyorsanız Uygulama Ayarı ve uygulama içinden de V-Sync'i kapatmak.

Eğer destekli bir monitör değilse Fast veya Uygulama Ayarı yapabilirsiniz. Ben hiçbir zaman V-Sync kullanmadım gecikmeyi arttırdığı için.

Mesela LoL oynuyorsunuz ortalama 200 FPS aldığınızı varsayalım.
Bu ayarı açtığınız zaman monitörünüz 60 Hz ise ekran kartınız size maksimum 60 kare gösterecek, yani en fazla 60 kare gösterebilen monitörünüz için 200 kare üretmeye çalışmacak.
Ayarı acarsan bilgisayarı daha az yorar, sıcaklık düşer.

Oyun icindeki V-Sync ile aynı gorevi goruyor ekran yenileme oranina sabitliyor sicakliga etkisi sadece paneliniz 144 mesela 60 kitlerseniz daha serin calisir.
Denetim masasindaki V-Sync ile oyun ici V-Sync arasinda 2 fark var
Oyun icindeki V-Sync bazi durumlarda takilma yaratir Denetim Masası'ndan acarsaniz takilmalari giderebiliyor.
2. Side denetim masasinda hizli secenegi var hizli FPS oyunlari oynuyorsaniz mesela Doom gibi ve panelin ustunde FPS aliyorsaniz bunu hizli olarak secmenin size oyun ici tepkime ve hareket konusunda artı saglayacaktir

Mesela LoL oynuyorsunuz ortalama 200 FPS aldığınızı varsayalım.
Bu ayarı açtığınız zaman monitörünüz 60 Hz ise ekran kartınız size maksimum 60 kare gösterecek, yani en fazla 60 kare gösterebilen monitörünüz için 200 kare üretmeye çalışmacak.
Ayarı acarsan bilgisayarı daha az yorar, sıcaklık düşer.

ETS 2 de normalde oyun içinde tır sürerken 400 500 FPS'lerde falan geziyor monitörüm 165 Hz düşey senkranizasyonu açarsam sıcaklık düşer yani.

Geri
Yukarı