Düşük ekran kartı kullanımı

muratunnsal

Centipat
Laptop kullanıyorum. Birkaç ay önce aldım. Performansından memnun değildim zaten ama GPU'nun az kullanıldığını daha yeni fark ettim MSI Afterburner ile. CS:GO'da %30-40 arası bir GPU kullanımı oluyor. CPU'da %40 civarlarında. GPU sıcaklığı 60 dereceyi geçmiyor ama CPU 80-95 arasında değişiyor. Normal midir bu değerler ne yapmam gerekir?

Laptop var bende ve i7 8750 var sanırım bu işlemciye OC'de yapılamıyor. K serisi olması lazım diye okumuştum forumda.

Bende yüksek performans modunda ve işlemci kullanımı minimum %100 deymiş. Sıcaklığın sorunu bu herhalde. Ama FPS olayını nasıl çözeceğim bilmiyorum.

Hocam dediğim gibi triple a oyunlarda test edin ekran kartınızın kullanımı hala düşükse grafikleri en yükseğe alın ayrıca 4K veya 2K çözünürlüğe alın. Sıcaklık sorununa gelinirse işlemciyi ağır oyunlarda test edebilirsiniz CS GO gibi hafif oyunlarda değil veya 15 dk lık stress test de yapabilirsiniz işlemci sıcaklığını görmek isterseniz.

Dengeliye alıp tekrar oyuna girip test ettim. İşlemci sıcaklığı 55 derecenin üstüne çıkmadı. Ama 70-80 fps lik bir kayıp daha oldu. Aynı sistemle 330 fps alıyorlar ben 150 deyim en düşük ayarlarda bile
Ve sanırım sorun sadece CS:GO'da. Çünkü PUBG'de Ultra oynarken CS:GO'yu FPS olarak geçtiğim anlar bile oluyor. FPS testlerine çok yakın sonuç alıyormuşum PUBG'de onu fark ettim. Ama CS'de dediğim gibi bir sorun var bunun hakkına bir bilgisi olan var mıdır?

Ryzen 5 1600 ve GTX 1070 ekrank kartına sahibim. Diğer güç gerektiren oyunlarda 140 fpsin altına düşmüyorum ama LoL'de 100 fps altına bile düşüyorum 60 derece gpu-cpu ama kullanım %20 falan. 144 hz monitörüm olduğu için sıkıntı.

Dengeliye alıp tekrar oyuna girip test ettim. İşlemci sıcaklığı 55 derecenin üstüne çıkmadı. Ama 70-80 FPS'lik bir kayıp daha oldu. Aynı sistemle 330 FPS alıyorlar ben 150 deyim en düşük ayarlarda bile.
Ve sanırım sorun sadece CS:GO'da. Çünkü PUBG'de Ultra oynarken CS:GO'yu FPS olarak geçtiğim anlar bile oluyor. FPS testlerine çok yakın sonuç alıyormuşum PUBG'de onu fark ettim. Ama CS'de dediğim gibi bir sorun var bunun hakkına bir bilgisi olan var mıdır?

Hocam CS GO'da en yüksek grafik ayarlarına alın ayrıca çözünürlüğü 4K'ya çıkarın.

Laptop kullanıyorum ekranım 1080P ama DSR ile 4K'ya çıkarabiliyorum aynı etki olur mu?

Hocam 1080P ekranda 4K alamazsınız alsanız bile bi fark görmezsiniz ayrıca laptopunuz ekranı kaç HZ bilmiyorum ama 60 Hz ise isterseniz 300 FPS alın ekranınıza 60 FPS gelir.Kasalarda o ekran kartı alındığı zaman monitör 4 k veya 2 k alınır ama laptopda öyle bir şeçenek olmuyor çogunlukla.

Hocam oynadığınız oyunları 1080P değil 4 K'ya alın ayrıca 95 derece işlemci için çok yüksek bir değer laptop soğutucu veya laptopunuzun bakımını yaptırmanızı öneririm.Cpu hızı için güç ve uyku ayarlarından dengeli şeçerseniz daha iyi olur çünkü işlemcinizde Intel® Turbo Boost teknolojisi var yani işlemci oyuna girdiğiniz zaman GHz'i otomatik yükseltir işlemciye ne kadar GHz lazımsa işlemci ayarlar. Kendimden örnek vereyim internette gezinirken işlemcim 1.20 GHz ile çalışıyor oyuna girince otomatik Intel Turbo Boost teknolojisi oldugu için 3.9'a çıkıyor direkt.
Hocam sizi yordum ama son sorumu da sorup gidiyorum. Dengeliye aldım bu sefer de turbo açılmıyor. 2.2 üstüne çıkmıyor. 4K çözünürlük ultra ayarda pubg açtım gpu kullanımım ilk defa 99 gördü ama bu kalitede bile işlemci 2.2 ghz di bunu çözmenin bi yolu yok mudur.

Hayır Afterburner ile oyun esnasında.

Hocam 4K'ya ve en yüksek grafiklere aldığınız için yük ekran kartında işlemcinize binen yük çok değil yük binerse işlemcinize otomatik zaten GHz kendi ayarlar.
AIDA64 Extreme programı ile stress test yaparsanız işlemciyi %100 yüke sokucağı için işlemci GHz ini otomatik en yükseğe çıktıgı görürsünüz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı