Düşük performans veren 840M GPU bozulmuş mudur?

s3xyec

Hectopat
Yer
gaziosmanpasa
Daha fazla  
Öncelikle herkese selamlar. Bu sorunu yaklaşık 2 haftadır yaşıyorum, NVIDIA GeForce 840M 4 GB bir ekran kartım var ve bunun yanında ek olarak Intel HD Graphics Family dahili ekran kartım var 512MB. Yaklaşık 1 aydır oyun oynamıyordum, ardından Valorant'a girdiğimde eskiden aldığımki FPS değelerini göremedim, eskiden 120FPS civarında dolaşırken şimdi 40-80FPS civarı görüyordum ama sanki 15FPS gibi oynatıyordu. V-Sync açıp 60FPS'e sabitliyordum bu sefer normal 60FPS gibi ama droplar, ani FPS düşüşleri oluyordu. Bully oyununda deneyeyim dedim burada da 20-30FPS alıyordum. GTA 4'de deneyeyim dedim GTA 4'ün kendi içinde bulunan benchmark testine soktum ve sonuçlar ekteki gibidir. 30FPS yazdığına bakmayın, sanki 15FPS gibiydi. Ayrıca grafik ayarlarına geldiğimde ekran kartı kullanımı yerinde 349/512MB yazıyordu ama benim ana ekran kartım 4 GB. GTA 5'i orta ayarlarda 30FPS sabit oynatan sistem GTA 4'ü orta ayarlarda 30FPS bile oynatamaz anlayamıyorum. Driverlar güncel, virüs taraması yaptım temiz çıktı. Sizce ekran kartım gidici mi?

Sistemim;
Intel i7-4510u 2.6GHz
8 GB RAM DDR3
NVIDIA GeForce 840M
Intel HD Graphics Family
up

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-08-30 at 16.53.22.jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-30 at 16.53.22.jpeg
    6,2 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2021-08-30 at 16.53.43.jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-30 at 16.53.43.jpeg
    9,9 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Image 2021-08-30 at 16.58.34.jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-30 at 16.58.34.jpeg
    74,1 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Oyunları 840M ile çalıştırdığınıza emin misiniz? NVIDIA Denetim Masası > 3D Ayarlarının Yönetilmesi kısmından otomatik veya entegre GPU seçili ise yüksek performanslı NVIDIA ekran kartı seçeneğini seçin.

Optimizasyon sorunu olabilir. Ayrıca sıcaklık yüzündende performans kaybı yaşarsınız. Termal macun değişimi ve fan temizliği yapın.

Galiba bozulmuş Intel HD'yi kullanıyor çünkü. 30 FPS vermesi bu yüzden.
Ama görev yöneticisinden baktığımdada GPU1'i yani 840M'i kullanıyor diye gözüküyor ve Nvidia Denetim Masasından "Bildirim alanında GPU etkinliği simgesi görüntüle" yerini açıp 840M'i mi kullanıyor diye kontrol ettiğimde kullanılanlar arasında GTA 4 vardı yani 840M'i kullanıyor.
Optimizasyon sorunu olabilir. Ayrıca sıcaklık yüzündende performans kaybı yaşarsınız. Termal macun değişimi ve fan temizliği yapın.
Sıcaklık GTA 4'de 60-70 arası.
Oyunları 840M ile çalıştırdığınıza emin misiniz? NVIDIA Denetim Masası > 3D Ayarlarının Yönetilmesi kısmından otomatik veya entegre GPU seçili ise yüksek performanslı NVIDIA ekran kartı seçeneğini seçin.
"Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi" yazıyor.
Bilgisayarınız dahili ekran kartını kullanıyor. Harici ekran kartını aygıt yöneticisinden görebiliyor musunuz? Nvdia denetim masasından kontrol edebiliyor musunuz?
Evet aygıt yöneticisinden görüp NVIDIA denetim masasından kontrol edebiliyorum.
Ayrıca ek olarak ekleyeyim bilgisayarım ile hiçbir ağır işlem yapmadım sadece Valorant oyununda sıcaklıklar 80-85 civarında dolaşıyor. Tek ağır işlem o diyebilirim. Ve Valorant'ta işlemci kullanımı %90 civarında ama ekran kartı kullanımı %20-%30 civarlarında oluyor. Darboğaz olma ihtimali yok çünkü daha önce hiç olmuyordu ve laptop, markasıda Lenovo Z5070.

Evet aygıt yöneticisinden görüp NVIDIA denetim masasından kontrol edebiliyorum.
Nvdia sürücüsünü güncelleyebilir misin? Güncellerken karşınıza Önerilen ve Custom gibi bir seçenek çıkıyor. Custom'ı tercih edip orada size Clean install (Temiz kurulum yapılsın mı) diye bir kutucuk var onu tikleyerek, sürücünüzü güncelleyin.

Nvdia sürücüsünü güncelleyebilir misin? Güncellerken karşınıza Önerilen ve Custom gibi bir seçenek çıkıyor. Custom'ı tercih edip orada size Clean install (Temiz kurulum yapılsın mı) diye bir kutucuk var onu tikleyerek, sürücünüzü güncelleyin.
Zaten daha yeni yaptım, en güncel sürüm 471.11 kurulu.
up
GTA 4'ün optimizasyonu GTA 5'ten kötü. Normal bana göre. RTX 3060 Ti'de bile 250 MB gösteriyor mesela orası.
Eskiden sorun olmuyordu. Sorunsuz şekilde oynuyordum.
@SUBMITTER komik bir şey mi var?
s

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı