Düşük puanlı üniversiteler ile yüksek puanlı üniversiteler arasında ne fark var?

Fodenist

Hectopat
Arkadaşlar 10. sınıfım ve özel meslek lisesinde otomasyon bölümü okuyorum.
İleride otomasyon mühendisi okumak için üniversite istiyorum ama haftalık 14 derslik meslek dersleri yüzünden diğer dersler çok basit düzeyde öğretiliyor.
Sadece dershane ile sınavda yüksek puan alamayacağımı biliyorum.
Şimdi asıl sorum düşük puanlı üniversiteler ile yüksek puanlı üniversiteler aynı bölümden mezun olsak bile farklı bir diplomamı veriyor yoksa sadece verdikleri eğitim seviyesimi değişiyor?

CV'nde resmen abin oluyorlar. Bir işe girerken ben X üniversitesini okudum diyorsun ve arkanda sırtını yaslayabileceğin bir duvar oluyor. Hayat garantisi gibi. (TR'de pek garanti değil ama)
İleride otomasyon mühendisi okumak için üniversite istiyorum ama haftalık 14 derslik meslek dersleri yüzünden diğer dersler çok basit düzeyde öğretiliyor.
Şimdi asıl sorum düşük puanlı üniversiteler ile yüksek puanlı üniversiteler aynı bölümden mezun olsak bile farklı bir diplomamı veriyor yoksa sadece verdikleri eğitim seviyesimi değişiyor?
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Üniversitelerin denklikleri vardır, her aldığın diploma dünyanın her yerinde geçerli olmaz. Puanlara çok takılmayın, siyasi sebeplerden ötürü ODTÜ gibi bazı üniversitelerin dönem dönem puanlarının düşük tutulduğunu da görebiliyoruz. Bölüm bazında üniversiteyi araştırmanızda fayda var.

Öğretmen farkı var bildiğim kadarıyla çevre farkı falan fen lisesi ile Anadolu lisesi arasındaki fark gibidir büyük ihtimal.
CV'nde resmen abin oluyorlar. Bir işe girerken ben X üniversitesini okudum diyorsun ve arkanda sırtını yaslayabileceğin bir duvar oluyor. Hayat garantisi gibi. (TR'de pek garanti değil ama)

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

TR'de garanti hocam nasıl değil ODTÜ'den mezunum desen direk alırlar bizim hocamız hatta şey diyordu ODTÜ'ye girdiğin gibi çalışacağın yer de hazır olur.

Öğretmen farkı var bildiğim kadarıyla çevre farkı falan fen lisesi ile Anadolu lisesi arasındaki fark gibidir büyük ihtimal.

Zaten sanayiden ve okulumdan gayet yeterli bilgi ile babamın fabrikasında kumanda yapabiliyorum.
Eğer öğretmen farkı varsa beni aşırı fazla etkilemeyecektir büyük ihtimal.

Sizin dediğiniz gibiyse yüksek puanlı üniversite tutturmak şart.
Ancak babamın arkadaşı olan bir otomasyon mühendisi kendisi evden çalışıyor ve bir fabrika otomasyon işi olduğunda çok uçuk fiyatlarla çalışıyor.
Bizim gibi aşırı büyük olmayan fabrikalar pek bakmıyor hangi üniversitede okuduğuna.

Yeni konular

Geri
Yukarı