Düşük sınav notlarım

Akif Kaya

Hectopat
10. sınıf öğrencisiyim. Online eğitime geçtiğimizden beri derslerden koptum. Adam akıllı hiçbir derse çalışmadım. Sınavlar oldu ve tekrar yapmama rağmen 50'den düşük derslerim var. Zeki bir öğrenciydim notlar ailemi şoka sokacak. 2. sınav diye bir şey de yok direkt bu notu alacağım. Sözlülerden de yüksek bir şey vereceklerini sanmıyorum. Ailem çok ağır, sınavdan istediğim notu alamazsam "senden hiçbir şey olmaz" gibi şeyler söylüyor, en az bir hafta hayattan kopuyorum. Şimdi ben bu sınav sonuçlarını nasıl söyleceğim bilmiyorum, sakince söyleyemem ortalığı ayağa kaldırırlar. Ne yapacağımı bilmiyorum, günlerdir gözüme uyku girmiyor. Son birkaç gündür hiçbir şeyden zevk almıyorum, sadece nasıl açıklayacağımı düşünüyorum. Hayatımda bu kadar sıkışmış ve çaresiz hissettiğimi hatırlamıyorum. Artık ben bile kendimden hiçbir şey olmayacağını düşünmeye başladım. Lütfen yardım edin. Böyle bir şey yaşayan oldu mu, ailesine nasıl anlattı...

Son düzenleme:
10. sınıf öğrencisiyim. Online eğitime geçtiğimizden beri derslerden koptum. Adam akıllı hiçbir derse çalışmadım. Sınavlar oldu ve tekrar yapmama rağmen 50'den düşük derslerim var. Zeki bir öğrenciydim notlar ailemi şoka sokacak. 2. sınav diye bir şey de yok direkt bu notu alacağım. Sözlülerden de yüksek bir şey vereceklerini sanmıyorum. Ailem çok ağır, sınavdan istediğim notu alamazsam "senden hiçbir şey olmaz" gibi şeyler söylüyor, en az bir hafta hayattan kopuyorum. Şimdi ben bu sınav sonuçlarını nasıl söyleceğim bilmiyorum, sakince söyleyemem ortalığı ayağa kaldırırlar. Ne yapacağımı bilmiyorum, günlerdir gözüme uyku girmiyor. Son birkaç gündür hiçbir şeyden zevk almıyorum, sadece nasıl açıklayacağımı düşünüyorum. Hayatımda bu kadar sıkışmış ve çaresiz hissettiğimi hatırlamıyorum. Artık ben bile kendimden hiçbir şey olmayacağını düşünmeye başladım. Lütfen yardım edin. Böyle bir şey yaşayan oldu mu, ailesine nasıl anlattı...

Değerli kardeşim sana bizzat kendi yaşadığımı anlatayım. 9. sınıftayken okulda dereceli bir öğrenci olduğum halde İngilizce dersi verdiği iddia edilen zat ile aramda geçen tartışma nedeniyle sınavımda iyi olmasına rağmen not olarak 5 üzerinden 1 aldım ve aileme şikayet edildim. Bu olay sonucu benim ailem de tıpkı seninkiler gibi çok ağır sözlerle üzerime geldiler, senden bir b🍓k olmaz vb. Bende tıpkı senin gibi bunalıma girmiştim. O bunalım sonucu aylarca ailemle konuşmadım ve okuldaki derecem ilk 5'te iken son 5'e düştü :)Lise bittikten sonra da okul ile ilişkimi kestim. Uzun süreli bir kopukluktan sonra tekrar eğitime döndüm. 3 üniversite bitirdim ve şu an yüksek lisans yapmaktayım.

Diyeceğim şu ki, aileler ve çocuklar arasında olumsuz iletişim biçimleri olabiliyor evet. Bu iletişim biçimi çocukları çok olumsuz etkiliyor evet. Buraya yazacak kadar canını sıkmış ve keşke ailen ile konuşma imkanımız olsaydı da ders notlarının kaliteli bir insan olma yolunda hiçbir anlam ifade etmediğini ailene biz anlatabilseydik. Ama böyle bir imkanımız yok ve muhtemelen sende ailene anlatamayacaksın ve o psiklojik baskıyı yaşayacaksın. O halde eğer dış dünyayı dizayn edemiyorsan, yani ailenin sana nasıl yaklaşacağını sen tasarlayamıyorsan, yapacağın en doğru hareket iç dünyanı yani kendini dizayn etmektir. Ailenin tepkilerini göğüsleyebilecek misin? Sana her şeyi söyleyebilirler onlara engel olamayız. Burada senin yapman gereken şey, söylenen ve söylenecek olan her şeye rağmen kendinin farkında olman. Bu bunaltıcı sürecin geçici olduğunu bilmen ve zaten geçecek olan şey için peşinen fazla üzülmeye değmeyeceğini kavraman :) Yaşın küçük ( benim yaşıma göre küçük en azından, kızma sakın :)), yaşına uygun duygulara sahipsin bu da çok normal. Ama eğer istersen yaşının üstünde bir farkındalığa ve bilince sahip olabilirsin. Bunun için yapman gereken şey, ailene bu durumu nasıl anlatacağını düşünmek değil. Başına gelecek her şeye rağmen nasıl dik durabileceğini ve bu sürecten hasarsız çıkmak için nasıl motive olabileceğini düşünmek. Merak etme senin yaşadığın durumu milyonlarca insan yaşadı, yaşıyor ve yaşayacaklar ama hepsi geçecek;)

Zamanın'da bende benden bir halt olmaz diyordum, kendimi köseye sıkısmıs hissediyordum ama öyle olmuyor. Kendine güven derslerden düşük not almış olman hiçbir anlam ifade etmiyor çünkü çalıssan yüksek alacaktın sadece calısmadın.

Gecen sene ve bu sene toplam kaldigin ders sayisi 6'yi gecmedigi surece sinifi gecersin, sorumluluk sinavlari olacak onlara da girebilirsin. Eger her şey normal ilerlerse nisan ayinda 2. sinavlar yapilacak.

Geri
Yukarı