Düşük sistem ile Windows 10 deneyimi

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Windows 7 güncelleme desteği bittiğinden dolayı 2 gün önce Windows 10'a sistemimi güncelledim.
Özellikler şu şekilde;
AMD A6 3500 3.2 GHz OC.
4 GB 1600 MHz RAM.
HD 5670 1 GB.
WD 500 GB 7200 RPM HDD.

Güncellemeyi yaptıktan sonra hemen Technopat Windows 10 Hızlandırma Rehberi'nden yararlanarak gerekli ayarlamaları yapıp Defender'ı devre dışı bıraktım. Açık konuşmak gerekirse bilgisayar ilk açıldığında ufak bir felç geçirmişti, çözünürlük düşmüştü. Bunları da ayarladıktan sonra sistemi kapatıp tekrar açtım. 1 dakika gibi bir sürede açıldı. Windows 7 kullanırken 30-40 saniye arası bir sürede açılıyordu, ama bu açılma süreleri gittikçe anlamadığım bir şekilde giderek azaldı. Son oturumumda 29 saniyede açıldı. Genel kullanımıma gelirsek. Windows 7'den nedense hantal olur diye düşündüm ama tarayıcı ve diğer dosya pencerelerini daha hızlı açtı. Photoshop'u ve Premiere'yi gözle görülür derecede yavaş açtığını fark ettim.

Oyun performansına bakacak olursak LOL CS:GO ve Skyrim'le oynadım.
LOL - 1080P - Ultra +70-1000 FPS arası (burada bir fark hissedemedim)
CS:GO - 900P - dust 2 - doku kalitesi hariç çok düşük - 50-80 FPS arası (sanki oyun biraz daha smooth gibi geldi.)
Skyrim'le 1080P - High +120 mod - dışarıda 50-70 FPS arası, şehirde 40-55 FPS arası (arada lag spike yaşıyorum özellikle whiterun ve Riften'da) han, ev gibi yerlerde 70-100 arası değişmekte. (Skyrim'de aslında değerler pek oynamadı fakat oyun bana çok daha akıcı gibi geldi, Windows 7'de yaşadığım lag spike olayları şehirlerde hala devam ediyor.)

Genel olarak baktığımızda ben pek dezavantajlı olduğunu düşünmüyorum. Performansta bir düşüş yaşamadım. Hatta iyi oldu diyebilirim. Daha hızlı açılıyor, oyun performansları nispeten az daha iyi. HDD'siz eski bir sistem ile deneyimlerimi paylaşmak istedim. Hangi işletim sistemini kullanmalıyım? Düşüncesini yaşayan arkadaşların fikir sahibi olmasını sağlayabilir.

Windows 7 ile 8.1 aynıdır derler ama bir de 8.1'i deneyebilirsiniz. Güzel bir özet olmuş elinize sağlık.
Teşekkür ederim haklısınız. Windows 8.1'de bilgisayarımı ilk aldığım zamanlar tecrübe etmiştim. Windows 7 ile neredeyse aynı gibiydi. Ben o zamanlar başlangıç bölümü gibi eklentilere pek alışamadığımdan 1 ay kadar kullanıp 7 sürümüne dönmüştüm.

Benim sistemim:
Turbox 240GB SSD.
AMD A10 9600-P 2.4GHz.
(4x2) Samsung 8 GB 1866MHz RAM.
R7 M340 ekran kartım var. LoL'de düşük ayarlarda arka planda uygulama olmamasına rağmen 40-60 arası FPS alıyorum neden?

Benim sistemim:
Turbox 240GB SSD.
AMD A10 9600-P 2.4GHz.
(4x2) Samsung 8 GB 1866MHz RAM.
R7 M340 ekran kartım var. LoL'de düşük ayarlarda arka planda uygulama olmamasına rağmen 40-60 arası FPS alıyorum neden?
Emin değilim hocam, donanımlar yeterli. Büyük ihtimalle sorun SSD'den kaynaklanıyordur.

Geri
Yukarı