Düşük SSD Hızı (Samsung 840 Evo)

HUNTER

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Fethiye/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, Samsung 840 Evo 250GB SSD almıştım yaklaşık bir buçuk ay önce Gold'dan. Samsung'un kendi magician yazılımıyla hız testi yaptığımda ise yazma ve okuma hızları 200 küsurlarda oluyor. Bu değer kutusunda yazan değerlerin anca yarısı oluyor. (SSD, Sata 3 kablosu ile anakarttaki Sata 3 soketine bağlı. Ve AHCI mod devrede.) Aynısı olacak diye bir şey yok tabiki ama yarı yarıya olunca insan huzursuz oluyor. Bir de bugün forumda bir konuda SSD'lerin de hızlarının zamanla yavaşladığını okudum. O yüzden burada sorma ihtiyacı duydum. Ne yapmam lazım tam performans almak için? Gold'a geri götürsem değiştirebilir miyim? Ve yeni SSD'ye dosyaları aktartabilir miyim?

Benchmark sonuçlarına bakma, benchmarklar yanıltıcı. Benim kullandığım Samsung PRO'da da benchmark yazılımlarında çok yüksek değerler elde ediyorum fakat pratikte 200MB/s hızı geçemiyorum. Senin muhtemelen sorunun anakarttan dolayı, anakartın çok çok eski değil ama biraz eski nesil. Anakartını değiştirirsen sanırım problem ortadan kalkar ama normal kullanımda 200MB/s hız civarında çalışıyorsa değerler normal sayılır çünkü 400-500MB/s hızlar sadece 1-2 saniye sürüyor sonra 200MB/s hız civarında sabit bir şekilde verileri okuyup yazabiliyorum .

@Tuna Yücer
SSD'yi aldığım gün Samsung'un programıyla kontrol etmiştim. Daha hiç kullanılmamıştı. Şu an ise 550 Gb veri işlenmiş toplam.

@Göksel Gündüz
Technopat'ın aynı ssd ile yaptığı aynı testte de hız 500 civarında çıkıyor. Ben de bu kadar düşük çıkmış ki bir aksilik var gibi hissediyorum. Umarım dediğin gibi anakarttan dolayıdır problem.

Benchmark yazılımları yapılırken 4KB gibi küçük dosyalar transfer ediliyor o yüzden sonuçlar yüksek görünüyor ama normal kullanımda daha büyük dosyalar transfer edildiğinden değerler düşüyor. Benim kullandığım SSD'de şu video'daki sonuçlar çıkıyor normal kullanımda eğer sende böyle değeler elde ediyorsan normaldir. Yalnız video'yu izlerken çözünürlüğünü biraz yükselterek izle çünkü pek anlaşılmıyor düşük çözünürlükte.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

P67 Kuzey köprüsü sanırım bir kontrolcü ile Sata III elde ediyor. Bana değerler normal gibi görünüyor.
@Tuna Yücer
SSD'yi aldığım gün Samsung'un programıyla kontrol etmiştim. Daha hiç kullanılmamıştı. Şu an ise 550 Gb veri işlenmiş toplam.

@Göksel Gündüz
Technopat'ın aynı ssd ile yaptığı aynı testte de hız 500 civarında çıkıyor. Ben de bu kadar düşük çıkmış ki bir aksilik var gibi hissediyorum. Umarım dediğin gibi anakarttan dolayıdır problem.

@Tuna Yücer
Bende Ssd'den ayrı 2 tane daha sabit disk takılı anakarttaki Sata 3 soketlerine, acaba o yüzden ssd Sata 2 gibi çalışıyor olabilir mi? Diğer sabit diskleri Sata 2 soketine taksam sorun düzelir mi?

@HUNTER Valla dostum bana 3 hafta dediler ve ya 15 yada 16 gün sonra geldi. 3 hafta sürmedi ve gönderdiğimin içinde çökmüş bir W8 vardı. Siz dosyaları HDD varsa ona yedekleyin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı