Düzgün arkadaş edinemiyorum

"Benim gibi tarih, müzik, yazılım, futbol gibi şeyler ile ilgilenen düzgün arkadaşım olsun istiyorum ama yok hepsi saçma saçma cıvık cıvık hareket ediyor?"
"Aşk acısı çeken ,bilgisayarlara ve yazılımlara ilgisi olan , temiz kalpli ve kırgın biri."

Bu tarz cümleleri kuran birinin kültürlü değil, ilgi meraklısı ve kendini kültürlü sanan biri olduğunu anlamışlardır. Eğer gerçekten arkadaş edinmek istiyorsan nokta atış ilgini söyle.

Örneğin tarih ne? Ben Roma tarihinin meraklısı ve imparatorluk dönüşümü, senatörler gibi alanları merak ediyordum ve bu yönde arkadaş edindim. Müzik olarak klasik dinliyorum ve bununla ilgili playlist yapıp arkadaşlarla konuşuyoruz, müzikle ilgili de sevdiğim kişilerin tarihini okuyorum ve bu da çevrem olmasını sağlıyor. Yazılım olarak bir iki arkadaşlarla distro hopping gibi işlere girdiğimiz boş tatillerimiz oluyor ve Youtube kanalında bu alanda video çektiğimiz için birkaç öğretici videonun yapımında binlerce sorun çözümü öğreniyoruz. Futbol alanım değil bundan örnek veremem.

Dahası kültürden bahsederken cümle yapın tamamen rezalet, bu ilk görüşü etkiler. Ya kültürden bahsetme ya da bariz hatalar yapma. Şimdi dikkatimi çekti virgüllerin konumu bile yanlış.

Eleştiriyorsan, eleştirdiklerinden olmamaya çalış. LoL oynayanlara laf edip Minecraft profili koyuyorsun. Çelişkili tipleri kimse sevmez.

İddiaya varım aynaya baktığında sen bile kendinle konuşmazsın, insanlar niye seninle konuşsun?
Cümlelerimde ne var? Kilolu olduğum için bana zorbalık yapıp aşağılayan kişilere cıvık demem mi sorun ki zaten öyleler.
İlgi manyağı demişsiniz de daha önce birinden hoşlanıp, platonik olunca bunu bioma yazmam beni ilgi manyağı mı yapıyor?

Tarih derken sadece bir örnekti ilgi alanı olarak.
Sanal alemde virgül hatası yapmış olabilirim bunun benim karakterim ile ne ilgisi var anlamadım?

Lol oynayanlara laf etmiyorum. O oyunlar ile pek aram yok ve sevdiğim bir oyun olduğu için Minecraft koydum profile Herkes istediği oyunu oynar zaten bundan lol valorant oynayanlara laf ettiğimi nereden çıkardınız hocam?

Roma tarihi ile ilgileniyorum ve arkadaş edindim, klasik müzik ile ilgileniyorum arkadaş edindim yazmışsınız. Benim konuda sorduğum çevremde ilgi alanım uyuşan kişilerin olmaması ve arkadaş edinememem?

@Senyör Kesada ilgi meraklısı olma sebebin o yazı değil. Ben kiloluyum diye dalga geçiyorlar, arkadaş edinmek istiyorum ve onlar cıvık tipler diyerek başkalarını karalayıp kendine destekçi toplamak, teselli edilmek istemen. Sorunların seninle ilgili başkalarını suçlaman bir şeyi değiştirmiyor.

"Roma tarihi ile ilgileniyorum ve arkadaş edindim, klasik müzik ile ilgileniyorum arkadaş edindim yazmışsınız. Benim konuda sorduğum çevremde ilgi alanım uyuşan kişilerin olmaması ve arkadaş edinememem?"

Basit bir çözüm sunayım o zaman. Gerçekten ilgiliysen git şehirdeki aktivite merkezlerine, örneğin filmlerle ilgiliyse sinemaya ve izle. Çıkışta kafede oturanlar olur, gerçekten bilgiliysen ilginç eklemeler yap ve bilgilendir. Arkadaş oldun sayılır, olmasan bile arkadaşınla gün geçirmiş kadar olursun.

Tarih mi diyorsun? Sıradan birine selam de okuldaki, şu tarz sonuçları olan xxx eylemini söyle ve birkaç ekleme yap. İlgisini çekiyor mu? 5 saniyede anlaşılıyor.

Ek olarak kiloluğa karşı zorbalık demişsin, hiç kimse artık onu yüz yüze yapmıyor bile. Yapan varsa da azınlık kaldı. Örneğin oyun oynayacaklar, kilolusun diye rakip takımda istemelerine alışmak zorundasın. Kimse sen eğlen diye oynamıyor, kendileri de eğlenmek istiyor. Bu tarz durumları zorbalık sayarsan diye uyarıyorum.

Pasif bir tip olmak senin seçimin, travma geçirdiysen de kimse bunu bilmiyor veya bilmek zorunda da değil. Değişeceksen değiş ama hem değişmeyip hem şikayet edeceksen eleştirilirsin. Basit çözümleri olan şeyler bunlar.

@Senyör Kesada ilgi meraklısı olma sebebin o yazı değil. Ben kiloluyum diye dalga geçiyorlar, arkadaş edinmek istiyorum ve onlar cıvık tipler diyerek başkalarını karalayıp kendine destekçi toplamak, teselli edilmek istemen. Sorunların seninle ilgili başkalarını suçlaman bir şeyi değiştirmiyor.

"Roma tarihi ile ilgileniyorum ve arkadaş edindim, klasik müzik ile ilgileniyorum arkadaş edindim yazmışsınız. Benim konuda sorduğum çevremde ilgi alanım uyuşan kişilerin olmaması ve arkadaş edinememem?"

Basit bir çözüm sunayım o zaman. Gerçekten ilgiliysen git şehirdeki aktivite merkezlerine, örneğin filmlerle ilgiliyse sinemaya ve izle. Çıkışta kafede oturanlar olur, gerçekten bilgiliysen ilginç eklemeler yap ve bilgilendir. Arkadaş oldun sayılır, olmasan bile arkadaşınla gün geçirmiş kadar olursun.

Tarih mi diyorsun? Sıradan birine selam de okuldaki, şu tarz sonuçları olan xxx eylemini söyle ve birkaç ekleme yap. İlgisini çekiyor mu? 5 saniyede anlaşılıyor.

Ek olarak kiloluğa karşı zorbalık demişsin, hiç kimse artık onu yüz yüze yapmıyor bile. Yapan varsa da azınlık kaldı. Örneğin oyun oynayacaklar, kilolusun diye rakip takımda istemelerine alışmak zorundasın. Kimse sen eğlen diye oynamıyor, kendileri de eğlenmek istiyor. Bu tarz durumları zorbalık sayarsan diye uyarıyorum.

Pasif bir tip olmak senin seçimin, travma geçirdiysen de kimse bunu bilmiyor veya bilmek zorunda da değil. Değişeceksen değiş ama hem değişmeyip hem şikayet edeceksen eleştirilirsin. Basit çözümleri olan şeyler bunlar.
Güzel konuştunuz hocam. İlgi manyağı kısmını hala anlamdım çünkü şimdiki gördüğüm zorbalıktan bahsettim. Diğer cümlelerinizi okuyup düşüneceğim. Zorbalık kısmını hala yüzyüze yapan var bu arada. Demek istediğim beni sevsinler değil bana karşı hakaret etmeleri göğüslerim vb fiziksel özleşilerim ile

Son düzenleme:
@Senyör Kesada ilgiyle ilgili kızma noktam, basit cevapları hepiniz biliyorsunuz ama konu açıp sormak istiyorsunuz. Bunları düşünemeyecek biri olduğunu sanmıyorum. Dünya üzerinde cahil var, yok değil ancak forum kültürüne gelebilen biri bu kadarını bilebilir zaten. Önce deneyin sonra yardım isteyin diyorum. İlgi görme ihtiyacın; onaylanıp, teselli edilmeyi istemenden geliyor benim açımdan.

@Senyör Kesada ilgiyle ilgili kızma noktam, basit cevapları hepiniz biliyorsunuz ama konu açıp sormak istiyorsunuz. Bunları düşünemeyecek biri olduğunu sanmıyorum. Dünya üzerinde cahil var, yok değil ancak forum kültürüne gelebilen biri bu kadarını bilebilir zaten. Önce deneyin sonra yardım isteyin diyorum. İlgi görme ihtiyacın; onaylanıp, teselli edilmeyi istemenden geliyor benim açımdan.
Bugün arkadaşlarım tarafından biraz kırıldım ve istenmediğimi hissettim bu yüzden konuyı anlık gerginlik ile açtım bu konuda haklısınız. Ama biraz da sert çıktınız yani bana.

Geri
Yukarı