Dune 2'yi beğenen var mı?

Overrated, popüler kültür flimler, tipi güzel diye herkesin abartması (değil filli boya), izlemedim ama euphoriadaki rezil sahnelerden nefret ediliyor. Oyunculuğuda berbat zaten çocuk dizi flimlerinde oynuyordu ne beklenirki.

Filmdeki insanların en benzediği direkt İslam, başka bir din değil yani. Sırf diğer dinlerde var diye onlara benziyor anlamına gelmiyor.

Frank Herbert zaten Orta Dogu konusunda oldukca bilgili bir insan. Muhakkak buradaki kulturler ve dinlerden ilham almistir ancak dinler de kendi aralarinda birbirinden cok fazla etkilenmistir. Bir dinde gordugun bir davranisi pek tabi baska bir dinde gormen oldukca mumkun. Hristiyanlar'da da rahibeler kapanir en basitinden. Kaldi ki dinlerde tapinilan ilah farkli olabilse de amac ayni oldugu icin ibadet stilleri de birbirine benzeyebilir. Bir ilaha tapinacaksan ya secde edersin, ya ellerini acarsin ya bir rituel sergilersin. Adak adamak, kurban kesmek cok eski inanislarda bile mevcut. Neden rahatsiz oldugunuzu cozemedim.

Frank Herbert zaten Orta Dogu konusunda oldukca bilgili bir insan. Muhakkak buradaki kulturler ve dinlerden ilham almistir ancak dinler de kendi aralarinda birbirinden cok fazla etkilenmistir. Bir dinde gordugun bir davranisi pek tabi baska bir dinde gormen oldukca mumkun. Hristiyanlar'da da rahibeler kapanir en basitinden. Kaldi ki dinlerde tapinilan ilah farkli olabilse de amac ayni oldugu icin ibadet stilleri de birbirine benzeyebilir. Bir ilaha tapinacaksan ya secde edersin, ya ellerini acarsin ya bir rituel sergilersin. Adak adamak, kurban kesmek cok eski inanislarda bile mevcut. Neden rahatsiz oldugunuzu cozemedim.
Fantazi dediğiniz şeyin gerçekten uzak olması lazım, rahatsız olmamın sebebi bu. İslam ile alakası yok.

Fantazi dediğiniz şeyin gerçekten uzak olması lazım, rahatsız olmamın sebebi bu. İslam ile alakası yok.

Fantazi evrenler de pek tabi yasadigimiz duzene benzer noktalara sahip olabilir. Neticede bu evreni yaratan kisinin hayal gucune bagli bir sey ve Dune evreninde din ve tarikatlar statu olarak oldukca onem arz ediyor.

Pazar editi: Cok begendigim icin filme bir kere daha gittim. Tek bir nokta haric gercekten harika bir film, tekrar izlememe ragmen sikilmayi gectim tam tersi daha bile cok begendim. IMAX'de izlemis olmanin verdigi etki de vardir elbette ama film cidden her seyiyle harika ya. 9.5/10 veriyorum ben.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı