Durup dururken sistem takılıp görüntü gidiyor

PlatinumKS

Decapat
Daha fazla  
Son birkaç haftadır masaüstü toplama bilgisayarımda normal gezinti sırasında (video izlerken veya bilgisayar arkada yükleme yaptığı sırada açık konum dururken) kendi kendine sistem donpu yaklaşık 10 15 saniye ekran görüntüsünü kesiyor. Ama bilgisayar çalışmaya devam ediyor. Oyun oynarken saatlerce bile kullansam bu sorunu yaşamıyorum. İlk başta birkaç ay önce aldığım RAM'lerden olduğunu düşünüp bir bilgisayarcıya götürdüm sorunun RAM'lerden değil %84 sağlığı kalmış olsan SSD'den olduğunu söyledi. Yeni SSD aldım 0'dan UEFI bir Windows kurdum. Yaklaşık 1 gün açık kaldı ve sorun yaşamıyordum. Ama son 3 4 gündür sorunu yine yaşamaya başladım. Ekran kartımı stres teste soktum, RAM'leri Memtest ile teste soktum ve SSD ve HDD sağlımı kontrol ettim. Hepsi sağlam çıktı. Arkadaşlarım sorunun ekran kartıyla alakalı olabileceğini söylüyor. Fikri olan varsa çok sevinirim. Bu sorunu 15 20 dk açık bıraktığım zaman da yaşadım, ilk açtığım 15 20 saniye içinde de veya YouTube'da gezindiğim 1 2 saat içerisinde de olay görüntüleyicisinde hiçbir hata gözükmüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Donma sırasında kara ekran mı var yoksa ekran aynı görüntüde kalıyor mu? Donma sırasında hiç reset atmadan veya kendi otomatik kapanıp açmadan mı normale dönüyor?

Sistem çalışırken kasayı hafiften salladığında görüntü gidiyor mu? Windows'un sürücü kurmasını kapatıp sürücüleri kendin elle kurmayı dener misin?

Sistem çalışırken kasayı hafiften salladığında görüntü gidiyor mu? Windows'un sürücü kurmasını kapatıp sürücüleri kendin elle kurmayı dener misin?

Yok hayır kasayı bayağı bir sarstım yan bile yatırdım böyle bir sorun yaşamadım ama sabah attığın çözümü deneyeceğim.

Bu durumda anakart yonga seti veya PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Bir arkadaşım daha PSU sorununu düşünüyordu yarın tekrar teknik destek almaya çalışacağım eğer sorunu bulamazlarsa veya bulurlarsa yeniden buraya döneceğim.

Maalesef teknik destek aldığım yerin de sorun hakkında hiçbir fikri yok sadece BIOS pili ihtimali veriyor. Bu arada sistem bilgilerim:
ASUS Z170-A
i5 6402P.
16 GB XPG RAM.
RX580 8 GB.
650W PSU.

BIOS pili ile donmanın hiç alakası yok. Disk, PSU, ve anakart üçgeninde olan bir durum bu. Benim sistem aynı şekilde durup dururken donardı. Elektriği kesmeden veya Power tuşuna sürekli basmadan kapanmazdı. Ne yaptıysam olmadı ama sonunda anakart chipset ile alakalı bir sorun çıktı.

BIOS pili ile donmanın hiç alakası yok. Disk, PSU, ve anakart üçgeninde olan bir durum bu. Benim sistem aynı şekilde durup dururken donardı. Elektriği kesmeden veya Power tuşuna sürekli basmadan kapanmazdı. Ne yaptıysam olmadı ama sonunda anakart chipset ile alakalı bir sorun çıktı.

Anakartım da bilgisayarımı ilk topladığım zamanlardan kalma yaklaşık 8 yıl oluyor, bundan kaynaklanma ihtimali var.

Sorun kesin bunla alakalı diyebilir misin? Ona göre parça değişimine gitmeyi düşünüyorum.

Kesin bundan diyerek hüküm vermek bana düşmez. En azından işlemcinin grafik kartı ile bir süre kullanıp ekran kartı olayı var mı onu elemeliyiz. Eğer dahili grafik ile de hata devam ederse işte o zaman bu üçüne yönelebiliriz.

Kesin bundan diyerek hüküm vermek bana düşmez. En azından işlemcinin grafik kartı ile bir süre kullanıp ekran kartı olayı var mı onu elemeliyiz. Eğer dahili grafik ile de hata devam ederse işte o zaman bu üçüne yönelebiliriz.
O zaman ekran bu akşam bunu yapıp açık bırakacağım sabah yeniden dönüş yaparım.

Dün gece saat 11den beri sistem ekran kartı olmadan çalışıyor ve daha bir sorun yaşanmadı.

Geri
Yukarı