Çözüldü DVD-ROM disk okumuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

28371

Centipat
Eski, uzun süre kullanılmamış ve IDE tipinde bir DVD-ROM'a sahibim. Diski okuyucuya bağladığımda diski hızla çevirip birden bire durduruyor ve bunu ardı ardına 4-5 defa yapıp okumayı bırakıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Çözüm
ROM'da mekanik sorun var gibi geldi bana, sürekli dönüp sonra durması okuma işlemini yapamadığını gösterir. Tamir ettirmek yerine eğer bulabilirseniz yeni bir ROM almanızı öneririm. Onun tamiri sıfırında pahalı olacaktır.
Şöyle bir şey farkettim;
Diskin oturduğu ve diski döndüren bölge dönerken ve dururken kayma yapıyor gibi. Ve dönerken aşırı ses geliyor. Bu okuma hatalarına sebep olabilir mi?
Konu kapanabilir. Sorunu yeni DVD-ROM ile çözdüm.
Eski, uzun süre kullanılmamış ve IDE tilinde bir DVD-ROM'a sahibim. Diski okuyucuya bağladığımda diski hızla çevirip birdenbire durduruyor ve bunu ardı ardına 4-5 defa yapıp okumayı bırakıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Büyük ihtimal DVD ROM unuzun okuyucusu, bizim dilimizde gözü hasar almış. Bir baktırın.

Büyük ihtimal DVD ROM unuzun okuyucusu, bizim dilimizde gözü hasar almış. Bir baktırın.
Bazı disklerde uzun süre durmadan dönüyor fakat bir süre sonra tekrar bahsettiğim şekilde işleyip duruyor.
CD Temiz ise okuma lazerinde sorun olmuş olabilir.

Denediğim DVD'lerin çoğu temiz, bazı eski disklerde uzun süre döndüğü oluyor.

ROM'da mekanik sorun var gibi geldi bana, sürekli dönüp sonra durması okuma işlemini yapamadığını gösterir. Tamir ettirmek yerine eğer bulabilirseniz yeni bir ROM almanızı öneririm. Onun tamiri sıfırında pahalı olacaktır.

Şöyle bir şey farkettim;
Diskin oturduğu ve diski döndüren bölge dönerken ve dururken kayma yapıyor gibi. Ve dönerken aşırı ses geliyor. Bu okuma hatalarına sebep olabilir mi?
Konu kapanabilir. Sorunu yeni DVD-ROM ile çözdüm.

Son düzenleme:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı