DVD'den Windows 8 kurma sorunu

Atak

Kilopat
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Elimde Windows 8 kurulum DVD'si var. Bilgisayarıma Windows 8 kurmaya karar vermiştim, bu DVD'yi aldım fakat şöyle bir sorunum var, bu DVD'yi alıp normal DVD sürücüden bilgisayarı başlatmak istediğimde DVD yi görmüyor. Sanırım içindeki dosyalar DVD'den Windows 8 kurmada sorun çıkartıyor.

DVD'de sorun yok, daha sonra kullandığım Windows 7'yi tekrar açıp aynı aynı DVD'yi DVD sürücüne koyduktan sonra içinde bulunan Setup'a tıkladığımda Windows 8'i hiçbir şey saklama seçeneğini seçerek (sadece Windows 7 işletim sisteminin bulunduğu SSD'i takılı olduğu için sıkıntı olmadı, diğer SSD ve HDD yi çıkartıp öyle yaptım) o şekilde kurdum. Kullanışı gayet güzel hoşuma gitti fakat oyunları malesef kullanamadığımdan dolayı Windows 7 Ultimateye tekrar geri dönmek zorunda kaldım. Ayrıca bu kurduğum DVD'yi Windows 8 olarak aldım dediğim şekilde kurduktan sonra Windows 8.1 Enterprise kuruldu.

Şimdi sormak istediğim
1- Windows 8 dediğim şekilde diğer sistem üzerinden DVD sürücüden sorunsuz kuralabilir mi?

2- Bu DVD neden normal şekilde boot ederek başlamıyor olabilir? (DVD den başlaması için Bios'tan gerekli ayarlamaları yaptım, DVD sürücüde ve DVD de herhangi bir problem yok)

3- Son olarak ta bu DVD de bulunan Windows 8 dosyalarını USB ye (flash bellek) atsam ve o şekilde kurulum yapsam daha iyi mi sonuç alırım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Flash bellek ile daha iyi sonuç alırsın.

Peki dediğim gibi bu DVD de bulunan dosyaları olduğu gibi flash belleğe atabilirmiyim, herhalde onun içinde bazı ayarlar yapmam gerekecek, ya da yeniden Windows 8 kurulumu için bir yerlerden indirmem mi gerekecek? Araştırıyorum ama biraz karışık gibi geldi bana.

İlk olarak Windows 8'de oyunlar çalışıyor. Çalışmayan oyunları sen yapamamışsın.

Sorularına gelince:
  1. Bootlabe bir DVD ile kurulabilir.
  2. DVD'yi elle kopyalamışlar, boot kısmını bilmiyormuş kopyalayan kişi.
  3. Yapamazsın. Boot kısmı yoksa USB'den de boot etmez.

Format dosyasının içerisinde bir .iso dosyası olacak onu flasha gerekli programla atmanız yeterli.

Öyle bir dosya olmaz DVD'de. Yanlış bilgilendiriyorsun. DVD'nin kendisinin kalıbı alınıp ISO yapılabilir ama bu ISO, bu konudaki örnekte işe yaramaz. Çünkü Boot kaydını silmiş DVD'yi hazırlayan kişi.

İlk olarak Windows 8'de oyunlar çalışıyor. Çalışmayan oyunları sen yapamamışsın.

Sorularına gelince:
  1. Bootlabe bir DVD ile kurulabilir.
  2. DVD'yi elle kopyalamışlar, boot kısmını bilmiyormuş kopyalayan kişi.
  3. Yapamazsın. Boot kısmı yoksa USB'den de boot etmez.

Öyle bir dosya olmaz DVD'de. Yanlış bilgilendiriyorsun. DVD'nin kendisinin kalıbı alınıp ISO yapılabilir ama bu ISO, bu konudaki örnekte işe yaramaz. Çünkü Boot kaydını silmiş DVD'yi hazırlayan kişi.

Benimde elimde bu şekilde bir DVD var, hiçbir şekilde açılışta boot edemedim, peki 1. seçenekte belirttiğiniz şekilde kurulum yaparsak kurulduktan sonra herhangi bir ayarlama vs. yapmamız gerekir mi? Çünkü oyunlarda bende sıkıntı çekmiştim, orjinal oyunu bile açmamıştı, diğer çalışan herhangi şeylerde sorun yoktu.

Bazen oyuna göre çözüm üretmek gerekir. Windows kurduktan sonra tabii ki yapılması gereken şeyler var ekran kartı sürücüsünü yüklemek gibi. Ama bütün oyunlar çalışmıyorsa sen format atmayı bilmiyorsun demektir. Ya da format atar atmaz bilgisayarı bozacak bir çöp program kurmayı başarıyorsun demektir.

Rehber burada:

Adım Adım Windows 8.1 Kurulumu, Ayarlar ve Sürücü Güncelleme Rehberi » Technopat

Bazen oyuna göre çözüm üretmek gerekir. Windows kurduktan sonra tabii ki yapılması gereken şeyler var ekran kartı sürücüsünü yüklemek gibi. Ama bütün oyunlar çalışmıyorsa sen format atmayı bilmiyorsun demektir. Ya da format atar atmaz bilgisayarı bozacak bir çöp program kurmayı başarıyorsun demektir.

Rehber burada:

Adım Adım Windows 8.1 Kurulumu, Ayarlar ve Sürücü Güncelleme Rehberi » Technopat

Recep Bey videoyu baştan sona izledim, windows 8 ' i tekrar kuracağım bu işlemlerle. Bundan önce windows ' u kurmadan yapmış olduğunuz bios ayarlarını gösteren bir video vardı onuda izleyeceğim. Burada sormak istediğim bişey var, hiç anakartın sürücülerinden bahsetmediniz videoda. Bize lazım olan anakart sürücülerinin hepsini Windows 8 hallediyor mu peki?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı