DVI - Erkek Dişi muhabbeti nedir?

redheadrekt

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bu DVI kablolarda Erkek - Dişi muhabbetini anlayamadım. Yani neye göre? Ben DVI kablo alsam yetmiyor mu? ASUS VN247H ve GTX970 ekran kartımı hangi DVI ile bağlasam en iyi kaliteyi alırım?

Erkek olursa ne olur dişi olursa ne olur? Araştırdım birazda çok terimsel ifadeler vardı kafam karıştı anlayamıyorum bir türlü.

S-link SLX-M994 1.5m DVI Gold Kablosu

Mesela bu kablo ile bağlayamaz mıyım? Bu erkek mi dişi mi? Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler. Kısacası başlı başına Erkek/Erkek - Erkek/Dişi - Dişi/Dişi nedir bilmiyorum. Erkek Dişi denmesi de o denli saçma geliyor şuan.

Bu tarz kablo ve soketlerde, bir uçta pinler olur, diğer uçta delikler. Basit biyoloji dersinden pek farkı yok. :) Soketler birbirlerini tamamladıkları için isimleri böyle. İğneli yapıda olan erkek kablo, delikli yapıda olan dişi kablo. Attığınız link erkek DVI-D kablosu. Kablodaki 24 tane iğnenin yanında "eksi" işareti gibi çizgi varsa DVI-D'dir. "Artı" işareti gibi çizgi ve altlı üstlü iki iğne varsa DVI-I'dir. Eğer ekran kartındaki dişi giriş "artı" şeklinde delikliyse DVI-I kablo alın. Sizin linkteki kablo DVI-D kablosu.

Teşekkür ederim. Çok güzel açıkladın. :) Sabahtan beri içime oturan beni kanser eden dertten kurtuldum. Biraz önce fark ettim ki sanırım monitörümde DVI girişi yok. Monitörü ilk altığımda kutudan HDMI-DVI kablo çıkmıştı. Neden DVI-DVI koymazlar deyip isyan etmiştim. Ama biraz önce monitörün DVI girişinin olmadığını fark ettim. Çok önceden de HDMI-HDMI almıştım. Fakat siyahlar gri gibi görünüyordu. Aynı gün çöpe attım HDMI kabloyu. DVI almaya karar vermiştim. Monitörümde DVI var sanıyordum. Ama yokmuş. Peki şuan ben VGA dışında monitörümü ve ekran kartımı hangi kablo ile bağlayayım. Kutudan çıkan HDMI-DVI ile bağlasam, HDMI-HDMI ile bağladığım gibi siyahlar gri gibi görünüp renk sorunlarına yol açar mı ki?

Harici dönüştürücü kullanmamaya gayret edin. HDMI-DVI kablosu sorunsuz çalışmalı. Uzun süre ben de kullandım, bir sıkıntı çıkarmaması gerekiyor. VGA kullanmayın.

Düzenleme: Aynı monitörü kullanıyoruz. 980 Ti ile kullandım HDMI-DVI kabloyu. Sıkıntı veya performans düşüklüğü görmedim. DSR 4K bile tam performans çalışıyordu.

Harici dönüştürücü kullanmamaya gayret edin. HDMI-DVI kablosu sorunsuz çalışmalı. Uzun süre ben de kullandım, bir sıkıntı çıkarmaması gerekiyor. VGA kullanmayın.
Şu mavi port yılların portu :). Dediğim gibi sadece VGA-VGA ve HDMI-HDMI deneyimim oldu. Şuan VGA-VGA kullanıyorum ekran kartına takılmış VGA-DVI dönüştürücüsüyle. VGA-VGA'da bir problemim yok fakat HDMI-HDMI renk sorunlarına yol açtığı için kutudan çıkan DVI-HDMI kabloyu hiç denemedim. Onu deneyeyim öyleyse. Tekrar teşekkür ederim. Bu arada sen hangi kabloyu kullanıyorsun? Monitörlerimiz aynı galiba imzanda yazıyor. GTX970 ile 980Ti arasındaki portlarda da farklılık yoktur diye düşünüyorum.

Monitörle beraber gelen kabloyu kullanıyordum. Şu an ekran kartı PC'ye takılı değil, onboard HDMI-HDMI kablosu kullanıyorum. Monitörle gelen kabloyu kullanın, bir sıkıntı olursa çözüm bulmaya çalışırız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı