DVI Monitör Almak vs DVI to VGA Dönüştürücü Kullanmak

viktorreznov123

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle tekrardan herkese merhaba, geçen hafta ekran kartı ile ilgili sorduğum sorunun üzerine bir sorun oluştu. R9 380 4 GB ekran kartını aldım ve geldi. Yalnız benim monitör VGA girişli. Ekran kartının yanında DVI to VGA aparatı gelmesine rağmen aklımda bir soru oluştu. Ben bu aparatı kullanırsam görüntüde bozukluk yaşanır mı? Demek istediğim büyük bir fark olur mu DVI monitöre göre. Ekran kartını zorlar mı veya zarar verir mi?

Şu an Vatan'da satılan Casper 21.5" DVI 1920x1080 monitör 300 TL. Param var ama büyük bir farklılık olmayacaksa harcamak istemiyorum, ne yapmalıyım? Saygılarımla.
Özet: Almalı mıyım yoksa aparatla görüntüde çok büyük bir farklılık olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı elinde, monitör elinde, dönüştürücü elinde. Eee kendin deneyip görebilirsin görüntüde kayıp olmadığını. Aktif dönüşütürücü değildir zaten kartta analog desteği var demekki hiçbirşey olmaz. Kimse senin elindeki sistemi senden iyi burdan görüp yorumlayamaz yani.

Kartla beraber DVI to VGA dönüştürücü yolladıklarına göre kartındaki port DVI-I DualLink.
Yani kartının bu portundan hem dijital hem de analog veri çıkışı sağlanabiliyor, adaptör içerisinde herhangi bir dönüştürücü yok yani, gelen sinyali direkt olarak ulaştırıyor.

Ancak analog sinyaller ile görüntü elde ettiğin için elbette dijital veri aktarımındaki kadar kayıpsız olmaz işler bu sefer. Kullanılan kablo ve fiziksel dönüştürücünün kalitesine bağlı olarak dalgalanma hadisesi de yaşayabilirsin elbette.
Yinede günümüz ekran kartı ve monitör üreticileri kabloda cimriliğe kaçmıyor, sorun yaşamazsın. Arada da pek bir fark olmaz açıkçası, fark edemezsin kolay kolay.

Ekran kartının arka planında elbette DVI-I portu sayesinde bir convert işlemi olacaktır. Ancak bu işlem ne kartı zorlar ne de zarar verir :) Korkmanı gerektirecek bir durum yok kesinlikle.
Ekran kartı elinde, monitör elinde, dönüştürücü elinde. Eee kendin deneyip görebilirsin görüntüde kayıp olmadığını. Aktif dönüşütürücü değildir zaten kartta analog desteği var demekki hiçbirşey olmaz. Kimse senin elindeki sistemi senden iyi burdan görüp yorumlayamaz yani.
Ayrıca iyi niyetle açılan konulara da lütfen iyi niyetle cevap verelim. Konuyu açan arkadaşa yardımı dokunmasa bile, "üşenmeyip yazdığınız onca satırlar" bir başkasının çok işine yarayabilir :)

DVI-I to VGA dönüştürücü kullanacağı için tamamen fiziksel, adaptörde bir dönüştürme işlemine gerek olmayacak. Herhangi bir sorun yaşamaz.

Ugreen-DVI-I-24-5-Male-to-VGA-HD15-Female.jpg

DVI-D to VGA olsa ben de önermezdim kaliteli bir dönüştürücü olmadığı sürece çünkü dönüştürücünün sinyalleri analog'a çevirmesi gerekirdi.. Bu konuda da ucuz ürünlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdim : RX 460 Sistem DVI-D to VGA Dönüştürücü Çalışmaması

Kartın yanında geldiğini belirtmiş dönüştürücünün. Baktım, hem DVI-I hem DVI-D portu var kartta. Kutu içeriğindeki dönüştürücü de fiziksel yalnızca. Dolayısıyla DVI-I to VGA dönüştürücüs olmak zorunda. Sorun yaşatmayacaktır kısacası. Convert işlemini de ekran kartı kendi içerisinde halleder.
3.jpg

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı