DVI ve DP arasındaki fark nedir?

zeynep_bulut

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ASUS VG248QE monitör kullanıyorum. Benim sorunum DP bir kablo aldım. NVIDIA kontrol panelinden en fazla 60Hz yapabiliyorum. Bunun sebebi nedir?
Şu an kutunun içinden çıkan DVI kablosunu kullanıyorum. NVIDIA kontrol panelinden 144Hz yaptım sorun yok.
Sorum şu: DVI ve DP arasında görüntü kalitesi farkı var mı? Yoksa sadece farkı birinde ses çıkışı da olması mı?
Görüntü benim için çok önemli farkı sadece ses ise başka bir DP kablosu denemeyeceğim.
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
DisplayPort - Wikipedia
Buradan tabloları kontrol edebilirsin.
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/LCD Monitors/VG248/VG248_English.pdf
Buradan da en alta indiğinde Nvidia ekran kartı destekliyor ise DP ve DVI ile 144HZ'ye çıkabilirsin.

Kısaca kullandığın kablo veya ekran kartın DP 1.0,1.1'den yukarısını desteklemiyorsa DP'den tam verim alamazsın. DP kablosu ve ekran kartı DP portu 2 ve üzerini destekliyorsa o zaman sorunsuz kullanabilirsin.

Ekran kartım GTX 1080 desteklememe gibi bir sorun yok. Aldığım DP kablosu başkaları 144hz çıkıyor ama ben çıkamıyorum sadece dvı ile çıkıyorum. Görüntü kalitesi bakımından bir fark yoksa benimiçin bir sorun yok. @Murat5038

Bugün bir daha taktım DP bu sefer çıkardım 144Hz ama bir şey fark ettim. NVIDIA programında 1080P doğala aldığım zaman 60Hz oluyor aşağıda PC bölümü var oradan 1920x1080 yaptığımda 144Hz çıkıyor anlamadım. @Murat5038

nvidia.png

Bundan bahsediyorsun herhalde. Ancak orada gördüğün gibi 1080I olduğu gözüküyor.
1080İ vs 1080P yazıp ararsanız farkları görebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı