DVI yoluyla 1920x1080'de 144Hz alma sorunu

Ajensc

Hectopat
Merhabalar, üzerinde yalnızca "HDMI, VGA, DVI-D Dual Link" çıkışları bulunan ASUS VG278HR 144 HZ monitörü ikinci el olarak satın aldım. İlk zamanlarda elimdeki kablodan kaynaklı olduğunu düşünerek bu gün şu kabloyu satın aldım. Ancak aynı sorunu yine yaşamaktayım.

Sorun şu, bilgisayar açılırken masaüstüne gelmeden görüntü gidiyor ve ekrana aşağıda eklediğim uyarı geliyor. Ve monitörün üzerindeki tuşlardan bazen HDMI'yi veya VGA'yı seçip tekrar DVI'a aldığımda ekran geliyor bazen de o şekilde olmuyor, monitörün kapatma tuşundan kapatıp açıyorum geliyor, yine gelmezse bu sefer kabloyu çıkarıp takıyorum geliyor.Ekran yine gelmezse bunları tekrarlayarak sonunda bir şekilde masaüstünü görebiliyorum. Bu sıkıntı kimi zamanda da hiç sorun olmuyor, normal bir şekilde masaüstü geliyor.

Buraya kadarki kısım ekranın gelmesi ile ilgiliydi, Masaüstü çözünürlüklerinden 1920x1080'i seçtiğimde 60 HZ den yukarıya çıktığımda direkt olarak yine ekteki ekran geliyor. ESC'ye basıp çıkıyorum, görüntü düzeliyor ve 60 HZ'ye geri geliyor.
Bazı çözünürlüklerde (1152x864 ve 1024x768) 144 HZ alabiliyorum. Onlarda da direkt 144'ü seçtiğimde hemen olmayabiliyor yukarıdaki söylediğim şekilde (kablo çıkar tak, HDMI VGA DVI arasında geçiş yap vs. ) alabiliyorum. Ve bilgisayarı bu şekilde kapattığımda tekrar açtığımda yukarda belirttiğim ilk sorun ile karşılaşıyorum yani şu ekteki halde kalıyor ekran ve her şeyi baştan yapıp masaüstünü görmeye çalışıyorum. Ve bu bir döngü şeklinde devam ediyor böyle.

Artık şüphe duyduğum şey, ASUS ROG STRIX RX 570 model ekran kartım.
Acaba bu kart 2 adet DVI-D çıkışından 144 HZ veremiyor mu?

Yukarıda belirttiğim kablo hakkında hiç şikayet görmedim, çözemezsem sanırım iade edeceğim. Monitörü geri verme durumu yok.

Çözüm odaklı yorumlarınıza ihtiyacım var, onları bekliyorum, vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2019-10-15 at 18.12.07.jpeg
    WhatsApp Image 2019-10-15 at 18.12.07.jpeg
    366,9 KB · Görüntüleme: 118
Sanırım Dvi girişi bozulmuş. Eğer varsa daha kötü de olsa VGA kablo kullan. Ya da HDMI çıkışı varsa oradan kullan. 2. el eşyalara güven olmaz.
Sıkıntı 144hz ise youtube'a monitör overclock yazıp arat. İşine yarar.

Sanırım Dvi girişi bozulmuş. Eğer varsa daha kötü de olsa VGA kablo kullan. Ya da HDMI çıkışı varsa oradan kullan. 2. el eşyalara güven olmaz.
Sıkıntı 144hz ise youtube'a monitör overclock yazıp arat. İşine yarar.
Hocam, ekran kartında 2 Adet DVI-D girişi HDMI ve Display Port girişi mevcut. Zaten VGA girişi olsa da VGA'dan 144 HZ görüntü alınamamakta. Dediğiniz gibi DVI girişinin bozuk olduğunu düşünmüyorum. Belki monitör kablo seçiyordur, çünkü monitörle gelen DVI kablosunu istiyor. 144 HZ'yi farklı çözünürlükte alıyorum böyle de kullanabilirim ancak sürekli resetlediğimde masaüstü gelene kadar canım çıkıyor.

Hocam, ekran kartında 2 Adet DVI-D girişi HDMI ve Display Port girişi mevcut. Zaten VGA girişi olsa da VGA'dan 144 HZ görüntü alınamamakta. Dediğiniz gibi DVI girişinin bozuk olduğunu düşünmüyorum. Belki monitör kablo seçiyordur, çünkü monitörle gelen DVI kablosunu istiyor. 144 HZ'yi farklı çözünürlükte alıyorum böyle de kullanabilirim ancak sürekli resetlediğimde masaüstü gelene kadar canım çıkıyor.
O zaman sorun muhtemelen monitörün analog girişinde. Sen o monitörü iade et eğer ki analog girişinde sıkıntı varsa ki eskidiyse muhtemelen olur. Kazıklanmış olma.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı