DXVK'ın Windows'taki performansı Linux'ta da aynı olur mu?

Benchmarklarda güzel sonuçlar veriyordu 2019-2021 zamanları. Xanmod, Kisak, Oibaf, ProtonGE ve FSHack Wine. Sonra benchmark testleri bulamadım hiç ve iyisi bunlar diye kullnadım hep.

custom-kernel.svg
Cidden 2-3 FPS'in peşine düşecek misin ?
proton-ge'nin ve wine-lol'ün muhteşem çalıştığını düşünüyorum. Ancak bazı oyunlara özel versiyonlar çıkartması hoşuma gitmiyor açıkçası.
Neden özel versiyon çıkarılmasın demeni anlamadım, öyle yapılması gerek. League of Legends veya bazı BattleNet oyunları özellikle farklı bir configuration gerekiyorsa bu configuration genel kullanımı bozabilir. Hem hala farklı bir wine versiyonunun olmasının sakıncası yok, bu sadece bir uyumluluk katmanı, sistemine kurulan bir container ya da emulator değil, fazla bir alan da kaplamıyor.

Belki de Vulkan ile optimize çalışmıyordur. Hala daha Windows'un bu konuda çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Oyun oynayacaksanız ve masaüstü performansına hayransanız HoloISO kullanın. Daha iyisi yok...
KDE sevmiyorum ve ben korsan oyun oynuyorum hep. Ben de yüklü korsan oyunları az kızmı Valve'in protonu ile çalışıyor ama Lutris ile ProtonGE Wine ve FS Hack Wine bende ki yüklü her korsan oyun çalışıyor.

Cidden 2-3 FPS'in peşine düşecek misin ?
Tombraider'da vardı bu benchde, 14 FPS fazla veriyordu. Onu bulamadım.
Yani oyunda oyuna fark ediyor.

KDE sevmiyorum ve ben korsan oyun oynuyorum hep. Ben de yüklü korsan oyunları az kızmı Valve'in protonu ile çalışıyor ama Lutris ile ProtonGE Wine ve FS Hack Wine bende ki yüklü her korsan oyun çalışıyor.
İstediğiniz DE'yi kurabilirsiniz, ayrıca repoyu değiştirerek diğer wineları da kurabilirsiniz. Geçen korsan konusu geçmişti, buna dair konular var.
Neden özel versiyon çıkarılmasın demeni anlamadım, öyle yapılması gerek. League of Legends veya bazı BattleNet oyunları özellikle farklı bir configuration gerekiyorsa bu configuration genel kullanımı bozabilir. Hem hala farklı bir wine versiyonunun olmasının sakıncası yok, bu sadece bir uyumluluk katmanı, sistemine kurulan bir container ya da emulator değil, fazla bir alan da kaplamıyor.
Şu anda Arch kullanıyorum ve AUR'dan derlemesi yaklaşık bir 3 saat sürüyor. Tek bir tanesinin bağımlılıklarla birlikte 500-600 MB kapladığını biliyorum. Ayrıca özel versiyon çıkartılmasın demedim, özel versiyon çıkartılmasını sevmiyorum dedim :D.

Belki de Vulkan ile optimize çalışmıyordur. Hala daha Windows'un bu konuda çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Oyun oynayacaksanız ve masaüstü performansına hayransanız holoıso kullanın. Daha iyisi yok...

Bazen fena derecede input lag var. Oynayışımı etkilemeye başladı. Client o kadar değil, ancak arada giren droplar ile birlikte zehir ediyor oyunu. Bir de arada garip bir şekilde duvarların içinden geçmeye falan başlıyorsunuz. 1 dakika düzgün oynadıysam 10 saniye input lag yiyorum. Önündeki adam giderken bir anda ışınlanıyor vs. birçok sorunu var.

Emin ol Vulkan daha optimize çalışıyor hatta öyleki DXVK kapatıp oyuna girdiğimde 50 FPS kadar düşüş yaşadım. LoL Client'i biraz fazla sorunlu Linux'ta fazla input lag var. Oyun içinde lag yok ama o iyi işte. Standart Frametimeım zaten 8ms en düşük 2 ms oluyor :D.
Kernel Boot parametreleriniz kurulu mu?

Emin ol Vulkan daha optimize çalışıyor hatta öyleki DXVK kapatıp oyuna girdiğimde 50 FPS kadar düşüş yaşadım. LoL Client'i biraz fazla sorunlu Linux'ta fazla input lag var. Oyun içinde lag yok ama o iyi işte. Standart Frametimeım zaten 8ms en düşük 2 ms oluyor :D.
Kernel Boot parametreleriniz kurulu mu?
O parametreleri yazar mısın buraya? Ekleyeyim ben.

O parametreleri yazar mısın buraya? Ekleyeyim ben.
EOS kullanıyorum haberin olsun
Bash:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT='nowatchdog rd.systemd.show_status=false pti=off align_va_addr=on pcie_bus_perf mitigations=off processor.ignore_ppc=1 libahci.ignore_sss=1 intel_idle.max_cstate=0 intel_pstate=no_hwp logo.nologo intel_iommu=igfx_off nohibernate hpet=disable noaliencache nvidia_drm.modeset=1 kvm-intel.nested=1'

EOS kullanıyorum haberin olsun
Bash:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT='nowatchdog rd.systemd.show_status=false pti=off align_va_addr=on pcie_bus_perf mitigations=off processor.ignore_ppc=1 libahci.ignore_sss=1 intel_idle.max_cstate=0 intel_pstate=no_hwp logo.nologo intel_iommu=igfx_off nohibernate hpet=disable noaliencache nvidia_drm.modeset=1 kvm-intel.nested=1'
Sağ ol peki AMD için de çalışır mı bu?

Yeni konular

Geri
Yukarı