DyAc ve DyAc+ farkı var mıdır?

Ozan ÇAKMAK

Femtopat
Daha fazla  
ASUS VG259QM modelini kullanıyorum fakat DyAc teknolojisini gördüğümden beri Zowie monitörlerin ne kadar performanslı olduğunu anladım.
ASUS VG259QM cihazımı satıp XL2546k ve XL2411K modellerinden birini alacağım. 2546K'da DyAc+, XL2411K'da ise DyAc var. DyAc+ ve DyAc arasındaki fark nedir?

BenQ DyAc™ ve DyAc+™ Nedir? | Zowie Turkey bunu detaylıca anlatmış.
Fakat bilgin olsun çoğu E-sporcu BenQ monitör kullanıyor olsa bile DyAc kullanmıyor. Gecikmeyi etkiliyor + Motion blur yaşattığını söyleyenler var.
ASUS'a daha iyi bir seçim olur. Fakat DyAc olmadan kullanmanı tavsiye ederim.

BenQ DyAc™ ve DyAc+™ Nedir? | Zowie Turkey bunu detaylıca anlatmış.
Fakat bilgin olsun çoğu E-sporcu BenQ monitör kullanıyor olsa bile DyAc kullanmıyor. Gecikmeyi etkiliyor + Motion blur yaşattığını söyleyenler var.
ASUS'a daha iyi bir seçim olur. Fakat DyAc olmadan kullanmanı tavsiye ederim.
Asusun bu modelinde çok fazla input lag olduğu söyleniyor. Zowie çok fazla önerenler oldu ama benim tek amacım performans zaten. Yani ips olması hiç bir anlam ifade etmiyor bana. Sadece ve sadece cs-go'da nasıl daha iyi performans alırım onu düşünüyorum.

ASUS'un bu modelinde çok fazla input lag olduğu söyleniyor. Zowie çok fazla önerenler oldu ama benim tek amacım performans zaten. Yani IPS olması hiçbir anlam ifade etmiyor bana. Sadece ve sadece CS:GO'da nasıl daha iyi performans alırım onu düşünüyorum.

Burada görüldüğü üzere kağıt üzerinde ASUS aslında üstün.
Fakat overshoot olayı değiştiren olay. ASUS'ta overshoot var. Görüntü bozulmalarına şahit oluyoruz.
BenQ daha temiz görüntü sunuyor. Hareketli nesnelerde kıpırdamama olmaması önemlidir.
CS için renklerin önemsizdir. TN panel tercih edilebilir. Günlük-karma kullanım olmayacaksa BenQ üzmez. Forumda çokca kullanan arkadaşlarımız mevcut.

Dosya Ekleri

• 1686834071022.png
    1686834071022.png
    22,5 KB · Görüntüleme: 47

Burada görüldüğü üzere kağıt üzerinde ASUS aslında üstün.
Fakat overshoot olayı değiştiren olay. ASUS'ta overshoot var. Görüntü bozulmalarına şahit oluyoruz.
BenQ daha temiz görüntü sunuyor. Hareketli nesnelerde kıpırdamama olmaması önemlidir.
CS için renklerin önemsizdir. TN panel tercih edilebilir. Günlük-karma kullanım olmayacaksa BenQ üzmez. Forumda çokca kullanan arkadaşlarımız mevcut.
Overshoot farkı var iki cihaz arasında gerçekten. Cs-Go için zowienin daha albenisi olduğu aşikar. Zowie kullanıcılarının Cs-Go için 280hz Asus yerine XL2411K kullanırım daha iyi demesi aklımı çok karıştırdı. Finalde DyAc+ ve performansı ile öne çıkan XL2546K tercih edeceğim sanırım.

Overshoot farkı var iki cihaz arasında gerçekten. CS:GO için Zowie'nin daha albenisi olduğu aşikar. Zowie kullanıcılarının CS:GO için 280Hz ASUS yerine XL2411K kullanırım daha iyi demesi aklımı çok karıştırdı. Finalde DyAc+ ve performansı ile öne çıkan XL2546K tercih edeceğim sanırım.

DyAc meselesi biraz hard oyuncuların ilgi alanı. Bir zamanlar DyAc'ı savunurdum. Lakin usta CS'cilerden bazıları bu DyAc'tan rahatsız olduklarını ve inverse ghosting denen bir soruna yol açtığını söyledikten sonra savunmaktan vazgeçtim. Çok hiperaktif bir özellik çünkü.
Sisin içinde görüntüyü çamurlaştırabiliyor. Onun için ya kullananlardan fikir alır ya da kendi özgün ayarlarını monitöre aktarırsın. Fakat BenQ CS oyunculuğuna katkı kesinlikle sağlar.

DyAc meselesi biraz hard oyuncuların ilgi alanı. Bir zamanlar DyAc'ı savunurdum. Lakin usta CS'cilerden bazıları bu DyAc'tan rahatsız olduklarını ve inverse ghosting denen bir soruna yol açtığını söyledikten sonra savunmaktan vazgeçtim. Çok hiperaktif bir özellik çünkü.
Sisin içinde görüntüyü çamurlaştırabiliyor. Onun için ya kullananlardan fikir alır ya da kendi özgün ayarlarını monitöre aktarırsın. Fakat BenQ CS oyunculuğuna katkı kesinlikle sağlar.
DyAc ve DyAc+ farkını bilsek aslında güzel olcaktı 😀 Birde zowie cihazlarda g-sync ve freesync özelliklerini göremiyorum. Yırtılma sorunları ne alemde acaba 🤨

Yeni konular

Geri
Yukarı