D'yi silmeden format atma

Kuzi Carry

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şimdi disk bölme ekranına geldiğimde karşıma 3 seçenek çıkacak. C bölümü, D bölümü ve 150 MB mı neydi bir bölüm var. Neyse şimdi bu ekrana geldiğimizde C'yi silip tekrar oluştur deniyor da C'yi sildiğimizde D'ye gitmiyor mu bu bölüm tekrar? Böyle uğraşacağıma o ekranda hiç silmeden C'yi formatlasam olmaz mı ?

Böyle uğraşacağıma o ekranda hiç silmeden C'yi formatlasam olmaz mı ?

Silmeden formatlamak söz konusu olamaz. Format zaten biçimlendirmektir. C'yi silmeden Windows kurar mıyım derseniz kurulabilir. Üstüne kurulur ve eski Windows da Windows.old olur. Daha sonra da onu silebilirsiniz.

Ayrıca C'yi silince içeriği otomatik olarak D'ye gitmez.

D nin bos/dolu alanini bi kagida not alin daha sonra formata gecin ekran da sürücü secmenizi yani sizin dediginiz ekrani gordugunuz de not aldiginiz degerler haricinde ki suruculeri once bicipleyip sonra silin kastettiginiz gibi D sürücü sune degil ayrilmamis alan diye farkli bir sekme de toplanacaklar. Sonra Yeni diyerek C diskini yeniden yapilandiriniz size 100 mb lik birde sistem alani ayiracaktir. Mause ile Boyutu yüksek olan sürücü yani C sürücüsünü secip ( 1 defa click yapin ) ENTER tusuna basiniz burası onemli sakin ileri demeyin ENTER tusuna basip formatin 2.bolumune gecin sonrasi zaten otomatik yukleniyor.

Silmeden formatlamak söz konusu olamaz. Format zaten biçimlendirmektir. C'yi silmeden Windows kurar mıyım derseniz kurulabilir. Üstüne kurulur ve eski Windows da Windows.old olur. Daha sonra da onu silebilirsiniz.

Ayrıca C'yi silince içeriği D'ye gitmez.
C'yi sildiğimde C ile D birleşip tek disk olmayacak mı? Yani C Nereye gidecek de oradan tekrar oluşturacağim?

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

D nin bos/dolu alanini bi kagida not alin daha sonra formata gecin ekran da sürücü secmenizi yani sizin dediginiz ekrani gordugunuz de not aldiginiz degerler haricinde ki suruculeri once bicipleyip sonra silin kastettiginiz gibi D sürücü sune degil ayrilmamis alan diye farkli bir sekme de toplanacaklar. Sonra Yeni diyerek C diskini yeniden yapilandiriniz size 100 mb lik birde sistem alani ayiracaktir. Mause ile Boyutu yüksek olan sürücü yani C sürücüsünü secip ( 1 defa click yapin ) ENTER tusuna basiniz burası onemli sakin ileri demeyin ENTER tusuna basip formatin 2.bolumune gecin sonrasi zaten otomatik yukleniyor.
Şimdi anladım D ile birleşmiyor yani ayrı alanda birleşiyor. Yalnız not aldığınız değerlek haricindeki sürücüleri biçimlendirip silmeyi anlamadım o çıkan ekranda dediğim 100 MB alan ile C'yi mi önce biçimlendirip sonra sileceğim?
Birde boyutu yüksek olanı seçin demişsiniz de benim D'nin boyutu daha yüksek bu durumda az olanı seçmem gerekir değil mi ?

C ye gelip sil dersen D ile birleşir ama biçimlendir dersen sadece C nin içeriğini siler

Şimdi anladım D ile birleşmiyor yani ayrı alanda birleşiyor. Yalnız not aldığınız değerlek haricindeki sürücüleri biçimlendirip silmeyi anlamadım o çıkan ekranda dediğim 100 MB alan ile C'yi mi önce biçimlendirip sonra sileceğim?
Birde boyutu yüksek olanı seçin demişsiniz de benim D'nin boyutu daha yüksek bu durumda az olanı seçmem gerekir değil mi ?

Sürücü pencerisine gelince orada gördüğünüz disk alanlarından D sürücüsüne ait olanı bulun, Kalanları altta ki bar sütununda ki önce biçimlendire sonra sil kısımlarına tek tek tıklayın. Şimdi Ayrılmamış alan diye yeni bir sürücü gözükecek o sürücüye de tıklayıp altta ki sekmeden YENİ diyerek yeni bir c diski elde etmiş olacaksınız yalnız bir de sistem olarak gözüken 100-150 mb lık bir sürücü daha elde edeceksiniz ki buna işlem yapmayınız. Elde ettiğiniz C sürücünü seçip ENTER tuşuna basarak kuruluma geçebilirsiniz.

C ye gelip sil dersen D ile birleşir ama biçimlendir dersen sadece C nin içeriğini siler

Ayrılmış alan ve Ayrılmamış alan bir birine birleşmez. Yanlış yönlendirme yapmayalım. Silinen C diski silindikten sonra Ayrılmamış alan olarak ortaya çıkacaktır.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı