e-Okul not sistemi saçma geliyor

Konu sahibi 57 kere sorulunca ortalamayı zar zor söylediği için dersleri, derslerden aldığı notları falan sormaya tenezzül bile etmiyorum.

Bizim zamanımızda lise öğrencisi haftada not aldığı 39 ders görürdü. Matematik duruma göre değişebilir, "çok" etki ettği için haftada 6 saatlik olduğunu varsayalım.

39 ders notu gören birinin ortalamasının 78, 8065'ten 77, 9957'ye düşmesi için ağırlıklı olarak 31,6212 puan kaybetmesi gerekir. Konu sahibi ise 100 olan ders ortalamasının diğer sınavdan 98 almasıyla beraber 99'a düştüğünü, yani 1 puan azaldığını iddia ediyor. Bu da haftalık 6 saatlik matematiğimiz için 6 puanlık fark demek. Yani 78,8065 olan notu 78,6526 yapmak demek.

Gördüğünüz gibi haftalık 6 saat olan bir dersin 1 puan değişmesi için öyle ahım şahım bir fark değil. 6 saatten daha az ise fark daha da az olacaktır. Meslek lisesi falan ise, yani 39 saatten fazla ders görüyorsa fark daha daha az olacaktır.

Bu durumda şunlar olabilir. Ya konu sahibi yalancı. Başka notları da düştü. Ya da konu sahibi konudaki ilk mesajımda belirttiğim gibi daha tüm derslerinden not girilmeden böyle saçma şeyleri dert edindi. Tüm dersler için not girildiğinde (performans notlarından bahsetmiyorum, bir tane dahi olsa sınav notundan bahsediyorum) bu fark çok daha azalacaktır.

Adamakıllı tüm notlarını açıklayana kadar bu kadar. Daha fazla konuşmanızın anlamsız bir aktivite olduğunu anlatabilmişimdir umarım.

Size konu sahibinin bu olayı günlüğüne göz yaşları ile ıslanmış bir sayfaya yazması için zaman tanımayı teklif ediyorum.

Elinize sağlık hocam

Yeni konular

Geri
Yukarı