E-ticaret için vergi muaflığı sınırı nedir?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Merhabalar,

İnternetten e-ticaret yapacağım. Vergiden muaf olmak için belirli bir gelir sınırı varmış. Araştırdım ama bulamadım. Tek başıma yapacağım.

Vergiden muaf olma sınırı kaç TL?

Son düzenleme:
Muafiyet sınırı bulunmuyor malesef. Devlet 100 lira bile kazanıyorsan vergi vermelisin diyor. Tabi aylık 10 bin lira kazanan ile 100 lira kazananın maliyeye yakalanma olasılığı değişir. Bu muafiyet sınırının olmamasından dolayı çoğu kişi mağdur oluyor. Aylık 1000 tl kazanan bir kişi şirket açmak istese aylık minimum 200 tl muhasebe ücreti, 1000 civarı da sigorta ödemek durumunda başka şirkette sigortalı çalışmıyorsa.

Öyle bir şey imkansız. E-ticaret yapabilmen için önce şirket kurman lazım. Sonra da sattığın kadar vergi ödemek zorundasın.

Muafiyet sınırı bulunmuyor malesef. Devlet 100 lira bile kazanıyorsan vergi vermelisin diyor. Tabi aylık 10 bin lira kazanan ile 100 lira kazananın maliyeye yakalanma olasılığı değişir.
Ama şöyle bir şey var: mesela ben 2. ay 10 TL, 3. ay 500 TL kazandım. Ben 2. ayın muhasebeci ücretini çıkaramam ki? Emin misiniz sınır olmadığına?
Öyle bir şey imkansız. E-ticaret yapabilmen için önce şirket kurman lazım. Sonra da sattığın kadar vergi ödemek zorundasın.
Sosyal medya üzerinden yapacağım.

Dostum ülkemizde e ticaret sermayesi olan adam işi. İşin sosyal medya boyutunu bilmiyorum amaç ticaret için vergi levhası şart diye biliyorum ve sattığın her ürün için de vergi ödemen gerekir.

Ama şöyle bir şey var: mesela ben 2. ay 10 TL, 3. ay 500 TL kazandım. Ben 2. ayın muhasebeci ücretini çıkaramam ki? Emin misiniz sınır olmadığına?

Sosyal medya üzerinden yapacağım.
Devletin dediği şey şudur;
Sen kazanç sağlıyorsan ne olursa olsun vergi vereceksin. Bu 100 lira için de aynı 10 bin lira için de. Muhasebe ücreti, sgk felan ödeyeceksin benim umrumda değil diyor. Ama dediğim gibi aylık 100 lira kazanan birisinin maliyeye yakalanma ihtimali düşük oluyor. Çünkü girdi çıktı az. Ama miktar arttıkça maliyenin radarına girme olasılığı da artar. Sonuç olarak; şirket açmadan ilk başlarda kazanç sağlayabilirsin. Muhtemelen sorun olmayacaktır.

Aslında olması gereken;
Devletin girişimcileri desteklemek için belli bir gelir sınırına kadar muafiyet konulması gerekir. Şuan girişimcileri sözde desteklemek için genç girişimci desteği var.29 yaş altındaysan ve önceden hiç şirket açmadıysan bu destekten faydalanabilirsin. 1 yıl boyunca SGK ve 3 yıl boyunca 75 bin tl gelire kadar gelir vergisi ödemezsin.

1627844588671.png

Devletin dediği şey şudur;
Sen kazanç sağlıyorsan ne olursa olsun vergi vereceksin. Bu 100 lira için de aynı 10 bin lira için de. Muhasebe ücreti, sgk felan ödeyeceksin benim umrumda değil diyor. Ama dediğim gibi aylık 100 lira kazanan birisinin maliyeye yakalanma ihtimali düşük oluyor. Çünkü girdi çıktı az. Ama miktar arttıkça maliyenin radarına girme olasılığı da artar. Sonuç olarak; şirket açmadan ilk başlarda kazanç sağlayabilirsin. Muhtemelen sorun olmayacaktır.

Aslında olması gereken;
Devletin girişimcileri desteklemek için belli bir gelir sınırına kadar muafiyet konulması gerekir. Şuan girişimcileri sözde desteklemek için genç girişimci desteği var.28 yaş altındaysan ve önceden hiç şirket açmadıysan bu destekten faydalanabilirsin. 1 yıl boyunca SGK ve 3 yıl boyunca belli bir sınıra kadar gelir vergisinden muaf olursun.
Ama çok riskli. Yakalanırsa geriye dönük soruşturma yiyebilir ve vergi kaçırmak ciddi suç

Kendi elinle ürettiğin bir ürün için 30K sınır var. Onun içinde belge falan alman gerekiyor. Diğer türlüsünü araştırdım ama bir bilgiye ulaşamadım.

Geri
Yukarı