E1-1200 işlemci kasıyor

bLaDe65

Kilopat
Daha fazla  
RAM
6 GB
SSD veya HDD modeli
HDD
Ekran kartı
ATI 7310
İşlemci
E1-1200 APU
MSI CR650 laptopım var. Laptopta AMD E1-1200 1.4 Ghz CPU(2 çekirdek 2 threads) var. ATI 7310 grafik işlemcili APU bir CPU. 3-4 yıl önce evimde internet yokken ve suruculari guncellemeden once bu CPU ile YouTube'da 1080p üzeri videoları bile izlerken şimdi 720p'de bile kasar oldu.

Eski suruculeri indirmeyi denedim (ilk driverını).
MSI Afterburner ile OC yapmaya calistim (en fazla 533 MHz oldu) ancak MHz olarak islemci 258MHz'de kaldi. Büyük ihtimalle sürücü eskitme yapilmis guncellemeyle.
Önceleri PC'de Bluetooth vardı guncelleme yaptiktan sonra artik Bluetooth destegi kaldirilmis. Buna çözüm olarak ne yapabilirim? Tavsiyelerinize açığım. Simdiden teşekkürler. En azından bilen birini etiketlerseniz sevinirim.

• RAM 1333 Ghz 6 GB
  • Windows 10 Enterprise LTSB(2015)

Son düzenleme:
MSI CR650 laptopım var. Laptopta AMD E1-1200 1.4 MHz CPU(2 çekirdek 2 threads) var. ATI 7310 grafik işlemcili APU bir CPU. 3-4 yıl önce evimde internet yokken ve suruculari guncellemeden once bu CPU ile YouTube'da 1080p üzeri videoları bile izlerken şimdi 720P'de bile kasar oldu.

MSI Afterburner ile OC yapmaya calistim (en fazla 533 MHz oldu) ancak MHz olarak islemci 258MHz'de kaldi. Büyük ihtimalle sürücü eskitme yapilmis guncellemeyle.
Önceleri PC'de Bluetooth vardı guncelleme yaptiktan sonra artik Bluetooth destegi kaldirilmis. Buna çözüm olarak ne yapabilirim? Tavsiyelerinize açığım. Simdiden teşekkürler. En azından bilen birini etiketlerseniz sevinirim.

• RAM 1333 MHz 6 GB.

MHz mi GHz mi :D

MSI CR650 laptopım var. Laptopta AMD E1-1200 1.4 Ghz CPU(2 çekirdek 2 threads) var. ATI 7310 grafik işlemcili APU bir CPU. 3-4 yıl önce evimde internet yokken ve suruculari guncellemeden once bu CPU ile YouTube'da 1080p üzeri videoları bile izlerken şimdi 720p'de bile kasar oldu.

• RAM 1333 Ghz 6 GB
Güncellediğiniz sürücülerle alakalı bir problem olduğunu düşünmüyorum. Gün geçtikce internet sitelerinin pluginleri çoğalıyor ve ağırlaşıyor. Doğal olarak eski sistemler performans kaybetmeye başlıyor. Yapabileceğiniz şeylere gelirsek;
1- O kadar eski bir sisteme W10 ağır gelecektir. W8.1 daha mantıklı ve hızlı olacaktır.
2-HDD kullanıyorsanız SSD'ye geçmek gözle görülür bir canlılık katacaktır bilgisayarınıza.
3-Ekran kartına OC yapmaya çalışmanız bir performans artışı çok fazla yaratmaz aksine performans kaybına yol açar. Laptoplarda sisteme gelen voltaj sabittir çoğu zaman. Hele eski bir bilgisayarda hiç ellememek daha doğru olacaktır.
4-Güncel driverlarınızı kurun. Eski driverlar performans kaybına yol açar.
5-Macununuzu değiştirin. Bakım yapılmadıysa eski bilgisayar basit işlemleri yaparken bile ısınıp performans kaybedebilir.
6- Bluetooth desteği kaldırılmaz. Bluetooth cihazın anakartına entegre bir parçadır. Gerekli driveri bulup yüklerseniz bilgisayarınızda kullanabilirsiniz tekrar.

Peki
Güncellediğiniz sürücülerle alakalı bir problem olduğunu düşünmüyorum. Gün geçtikce internet sitelerinin pluginleri çoğalıyor ve ağırlaşıyor. Doğal olarak eski sistemler performans kaybetmeye başlıyor. Yapabileceğiniz şeylere gelirsek;
1- O kadar eski bir sisteme W10 ağır gelecektir. W8.1 daha mantıklı ve hızlı olacaktır.
2-HDD kullanıyorsanız SSD'ye geçmek gözle görülür bir canlılık katacaktır bilgisayarınıza.
3-Ekran kartına OC yapmaya çalışmanız bir performans artışı çok fazla yaratmaz aksine performans kaybına yol açar. Laptoplarda sisteme gelen voltaj sabittir çoğu zaman. Hele eski bir bilgisayarda hiç ellememek daha doğru olacaktır.
5-Macununuzu değiştirin. Bakım yapılmadıysa eski bilgisayar basit işlemleri yaparken bile ısınıp performans kaybedebilir.
6- Bluetooth desteği kaldırılmaz. Bluetooth cihazın anakartına entegre bir parçadır. Gerekli driveri bulup yüklerseniz bilgisayarınızda kullanabilirsiniz tekrar.
1.4 ghz de calismasi gerekirken neden 258 mhz de calisiyor ben bunu anlamadim birde anlamadigim bu kadar büyük bir etkisi olurmu? Onun disinda vlcden 4k video izleyebiliyorken suan 1080pde(vlc eski surum olsa bile) bile yogun kasmalar mevcut. Birkac yil evvel oynadigim oyunlarda bile zorlanir oldu pc 😩
Cevap verebilecek kimse yoksa en azından etiketler misiniz

Son düzenleme:
Peki

1.4 ghz de calismasi gerekirken neden 258 mhz de calisiyor ben bunu anlamadim birde anlamadigim bu kadar büyük bir etkisi olurmu? Onun disinda vlcden 4k video izleyebiliyorken suan 1080pde(vlc eski surum olsa bile) bile yogun kasmalar mevcut. Birkac yil evvel oynadigim oyunlarda bile zorlanir oldu pc 😩
Cevap verebilecek kimse yoksa en azından etiketler misiniz
İşlemci yük altına girdiğinde frekansı yükselir. Yük altındaki değere bakmanız lazım. Evet bu kadar fark eder. Bios sıfırlayıp deneyebilirsniz.

Bluetooth driverına baktım ve wireless ile birleşik bir bluetooth olması nedeniyle artık desteğini yitirmiş olabilir. Hangi sürücüyü indirirsem indiriyim(intel, realtek, bluesoil vb) banamısın demedi.
Bildiğim ve hatta bildiğiniz üzere cihazlara bilinçli eskiltme yapılmakta. Amd ninde bu güruh içerisinde bulunduğunu daha öncesinde okuduğum birkaç yabancı makalede görmüştüm.

Ram yükseltmesini yeni yaptım(pazar günü), yazdıklarınıza istinaden Win7 32 bit home basic sürümüne geçtim ve hatta eski sürüm(v44,...) chrome yükledim. Eski sürüm ekran kartı sürücüsünü yükledim. Hatta işlemci macununu bile değiştirdim :D

Yani anlayacağınız kendi çözümlerime daha yakın bir cevap bulunacağına eminim.
Buradan olmasa bile özel mesaj yoluyla yapılacak yardımlarıda beklemekteyim :D

Bluetooth driverına baktım ve wireless ile birleşik bir bluetooth olması nedeniyle artık desteğini yitirmiş olabilir. Hangi sürücüyü indirirsem indiriyim(intel, realtek, bluesoil vb) banamısın demedi.
Bildiğim ve hatta bildiğiniz üzere cihazlara bilinçli eskiltme yapılmakta. Amd ninde bu güruh içerisinde bulunduğunu daha öncesinde okuduğum birkaç yabancı makalede görmüştüm.

Ram yükseltmesini yeni yaptım(pazar günü), yazdıklarınıza istinaden Win7 32 bit home basic sürümüne geçtim ve hatta eski sürüm(v44,...) chrome yükledim. Eski sürüm ekran kartı sürücüsünü yükledim. Hatta işlemci macununu bile değiştirdim :D

Yani anlayacağınız kendi çözümlerime daha yakın bir cevap bulunacağına eminim.
Buradan olmasa bile özel mesaj yoluyla yapılacak yardımlarıda beklemekteyim :D
10 yıllık bir cihaz kullanıyorsunuz.Bu durumda planlı eskitme olmuyor. Cihaz vadesini doldurmuş artık. Doğal olarak cihazınıza destek veren yazılım ve driver bulamıyorsunuz. 10 Yaşındaki bir sistemden nasıl bir performans bekliyorsunuz ben anlamadım. Ayriyetten Eski sürüm chrome kurmanız pek bir şey değiştirmeyecektir çünkü güncel olan siteleri açıyorsunuz. Performansınız daha da kötüye gidecektir. O zaman 2010'dan bu yana güncellenmeyen sitelere de girin tam olsun :) .

Ayrıca;
Cihazınızın özelliklerine baktığımda bluetooth desteğinin zaten olmadığını görüyorum bir yanlışlık olmasın ortada?
Ekran görüntüsü 2022-05-05 143843.png

Bluetooth ile ilgili kaynağı tekrardan kontrol etmenizi tavsiye ederim. Zira pcnin kendi fn tuslariyla aktif olan bir Bluetooth simgesi bile var(ve kullandimda). @RecepBaltaş zaten pcyi incelemişti. Ve pc ile ilgili birkaç surucuyude kendisi paylasmisti. Oradan da bakabilirsiniz.

10 yasini gecmis bir sistem icin belki cok sey istiyor olabilirim ama pc uzerinde hicbir islem yapamamakta kotu bir durum. En azindan bunlari en aza indirgeyecegim programlar, eklentiler, kodlar, dosya veya yazilimlar gibi onerebileceginiz birseylerin olmasi benim isime gelirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı