E2180 için işletim sistemi önerisi

kayra150

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI 945GM3
İşlemci(CPU): Intel Core2 Duo E7300 2.66 ghz
Ekran Kartı(GPU): AMD ATI Radeon HD 2400 PRO
Disk: Hikvision C100 120 GB SSD
Ram: 1 GB
İşletim sistemi: antiX 22 64 bit
Kernel: xanmodv1-lts (6.6.21)

Monitör: Casper926w - 900w
Klavye: Casper K5108
Fare: PGM07
Kulaklık: TIGOES TH-812
Görsellerdeki gibi bilgisayara sahibim. Sadece kendim için değil yeni bilgisayar alamamış bütün genç kardeşlerim adına da böyle bir konu açmak istedim. Bu bilgisayar evdeki en eski bilgisayar yani tek cihazım bu değil o yüzden biraz rahatım. Özelliklerimi yazı olarak da sunayım:

2 GB RAM.
Intel Pentium Dual E2180 2 GHz işlemci.
Radeon HD 2400 256MB paylaşımlı ekran kartı (görselde daha çok görünmesine bakmayın.)
160 GB HDD IDE disk.

Bu özellikler ve benzeri olan arkadaşlarımın genelde Windows 10 yükle geç tarzı öneri aldıklarını biliyorum böyle saçma öneriler sunmayınız. Eski köye yeni adet olmayacağı gibi eski donanıma da yeni sistem olmaz. En basit işlemlerde bile kasar. Yani şahsen ben bir dosya açılırken bile 4-5 saniye beklemek istemem.

Şu an bu kasada;
Windows 7 performance Edition 32 Bit / lxle focal fossa 64 Bit Dual boot yüklü. Memnunum. Oyun oynamak istediğim zaman Windows'a geçip;

Adventure Quest 3D.
Counter-Strike Source.
Batham Arkham asylum.
World of tank Blitz.
Freestyle football r
Killing Floor 1
Shaiya.
Pes2013.
Hotline Miami.
Cavestory Plus.
Runes of magic.
vb. oyunları akıcı şekilde oynamaktayım. Diğer işlemlerimde (indirme yapmak, belge düzenlemek, internette gezinmek ve istisna olarak Don't Starve Together oynamak vb.) Lxle'ye geçiyorum. Çok Windows denedim orijinal, modlu... Çok Linux denedim hafif oldukları söylenen... En son bu iki sistemde karar kıldım. En büyük sebebi ise masaüstündeki boşta RAM kullanımı:
Windows'ta 500-580 MB arası, Lxle'de 200-300 MB arası.

Bakalım sizlerden gelen öneriler ne olacak bunu merak ettim. :)

Not: 64 Bit niye kurmadıncılara baştan diyeyim 2 GB RAM'de 32 Bit Windows akıcılığını mumla aradığım için; denemediğimden değil yani.
Not 2: Windows'ta Windows Search hizmetini kapatarak disk yükünü, hızlı getirme işlemini kapatarak da RAM yükünü hafiflettim. 4 GB RAM yokken hızlı getirme servisi hız değil yavaşlık katıyor sisteme benden demesi.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    70,4 KB · Görüntüleme: 40
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    53,9 KB · Görüntüleme: 37
  • Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    43,3 KB · Görüntüleme: 36
  • Ekran Alıntısı5.PNG
    Ekran Alıntısı5.PNG
    13,9 KB · Görüntüleme: 33
Windows 8.1 ındustry Pro. 2 GB RAM en uygun işletim sistemi. (bu işletim sistemi daha çok ATM içindeki makinelerde ve AVM makinelerinde bulunuyor. Tek sıkıntısı benim gördüğüm kadarıyla güç tuşu yok alt+F4 yapıp daha sonra bilgisayarı kapat deyip kapatmak.

Görsellerdeki gibi bilgisayara sahibim. Sadece kendim için değil yeni bilgisayar alamamış bütün genç kardeşlerim adına da böyle bir konu açmak istedim. Bu bilgisayar evdeki en eski bilgisayar yani tek cihazım bu değil o yüzden biraz rahatım. Özelliklerimi yazı olarak da sunayım:

2 GB RAM.
Intel Pentium Dual E2180 2 GHz işlemci.
Radeon HD 2400 256MB paylaşımlı ekran kartı (görselde daha çok görünmesine bakmayın.)
160 GB HDD IDE disk.

Bu özellikler ve benzeri olan arkadaşlarımın genelde Windows 10 yükle geç tarzı öneri aldıklarını biliyorum böyle saçma öneriler sunmayınız. Eski köye yeni adet olmayacağı gibi eski donanıma da yeni sistem olmaz. En basit işlemlerde bile kasar. Yani şahsen ben bir dosya açılırken bile 4-5 saniye beklemek istemem.

Şu an bu kasada;
Windows 7 performance Edition 32 Bit / lxle focal fossa 64 Bit Dual boot yüklü. Memnunum. Oyun oynamak istediğim zaman Windows'a geçip;

Adventure Quest 3D.
Counter-Strike Source.
Batham Arkham asylum.
World of tank Blitz.
Freestyle football r
Killing Floor 1
Shaiya.
Pes2013.
Hotline Miami.
Cavestory Plus.
Runes of magic.
vb. oyunları akıcı şekilde oynamaktayım. Diğer işlemlerimde (indirme yapmak, belge düzenlemek, internette gezinmek ve istisna olarak Don't Starve Together oynamak vb.) Lxle'ye geçiyorum. Çok Windows denedim orijinal, modlu... Çok Linux denedim hafif oldukları söylenen... En son bu iki sistemde karar kıldım. En büyük sebebi ise masaüstündeki boşta RAM kullanımı:
Windows'ta 500-580 MB arası, Lxle'de 200-300 MB arası.

Bakalım sizlerden gelen öneriler ne olacak bunu merak ettim. :)

Not: 64 Bit niye kurmadıncılara baştan diyeyim 2 GB RAM'de 32 Bit Windows akıcılığını mumla aradığım için; denemediğimden değil yani.
Not 2: Windows'ta Windows Search hizmetini kapatarak disk yükünü, hızlı getirme işlemini kapatarak da RAM yükünü hafiflettim. 4 GB RAM yokken hızlı getirme servisi hız değil yavaşlık katıyor sisteme benden demesi.

Merhaba. Öncelikle size Windows 8.1 Single Language performance Edition oneririm. Tabii ki korsan ama bence cok iyi çalışıyor. Bilgisayarımın 20 saniyede açıldığını gördüm. Ama illa orijinal istiyorsanız Windows embedded 8.1 ındustry Pro kurum. Onda da neredeyse hiç kasma yok.
Ha bu arada siz bahadır enderground musunuz? Ben Windows 7'ye Spotify ve Discord yuklenmiyor diyen kisiyim.

Merhaba. Öncelikle size Windows 8.1 Single Language performance Edition oneririm. Tabii ki korsan ama bence cok iyi çalışıyor. Bilgisayarımın 20 saniyede açıldığını gördüm. Ama illa orijinal istiyorsanız Windows embedded 8.1 ındustry Pro kurum. Onda da neredeyse hiç kasma yok.
Ha bu arada siz bahadır enderground musunuz? Ben Windows 7'ye Spotify ve Discord yuklenmiyor diyen kisiyim.
Evet o benim :) şimdi bu kasada endeavour os kullanıyorum lxde masaüstü oldukça akıcı çalışıyor. Windows 7 32 bit yüklüydü normalde ama bazı kullandığım programları bu yılın son ayında kullanamaz hale geldim. Atlas 1803 geçtim memnun kaldım ama 1803 sürümünde de program sıkıntısı yaşadım. 20h2 sürümüne geçtim program sıkıntım ççzüldü bu sefer de ağırlık sıkıntım başladı. Dedim win7 performance 64 bit deneyeyim o da sıkıntılarıma çare olmadı ben de windowsu ve tüm diski toptan silip endeavor os kurdum kesinlikle denediğim bütün windowslardan daha akıcı ve seri. 64 bit olmasına rağmen. Madem dedim arch linux öğrenelim azıcık da 😃

Yeni konular

Geri
Yukarı