E2200 sisteme Linux dağıtımı önerisi

cagatay1926

Decapat
Arkadaşlar merhaba, kardeşimin çok eski bir bilgisayarı var: Dual Core E2200 işlemci, 2 GB RAM.

Gerçekten çok eski. Sadece Metin2 oynuyor onu da kendi bilgisayarımda sanal sunucu açıp Linux'da oyun yüklemeyi denedim ve Wine ile kurmuştum öyle çalışıyordu. Hal böyle olunca Windows 7'de bile bazen problemler yaşayabiliyoruz.

Sizlerden belirttiğim özelliklere göre, sistemi çok yormayacak bir Linux dağıtımı önerisi bekliyorum.

Kurabilirseniz Arch Linux XFCE/LXDE; yok eğer Arch kuramam derseniz Sparky XFCE, Xubuntu, Lubuntu, Zorin Lite veya Linux Mint XFCE kurabilirsiniz.

Kurabilirseniz Arch Linux XFCE/LXDE; yok eğer Arch kuramam derseniz Sparky XFCE, Xubuntu, Lubuntu, Zorin Lite veya Linux Mint XFCE kurabilirsiniz.
Hocam bahsettiğim sisteme Linux Mint XFCE kurmayı başardım, fakat 2 gün sonra çöktü sanırım sistem dosyaları ile ilgili bir hata aldım ama şu an tam olarak hangi hata olduğunu hatırlayamadım, bir de ikinci el bilgisayar satılan bir uygulamada dolaşırken bir bilgisayar gördüm ve uygun geldiği için aldık sistem ise Core 2 Quad Q9400 işlemci 4GB RAM ekran kartı ise kendi kartımız olan GTX 550 Tİ kullanıyoruz şu an Windows 7 kurulu bir problem yok, belirli başlı 2-3 oyun dışında oyun oynamıyor kardeşim, bu sistem ile Linux Mint XFCE ile Windows 7 den daha yüksek performans alır mıyız sence?

O oyunların Linux desteği de önemli bir ayrıntı, Linux tarafı Windows'a göre daha az oyun destekliyor.

Çok emin olamamakla birlikte daha iyi FPS alabilme şansınız var aslında.

Linux kullanan arkadaşlara sormak lazım o konuyu, kendim Linux'u daha tecrübe edemedim.

Hocam bahsettiğim sisteme Linux Mint Xfce kurmayı başardım, fakat 2 gün sonra çöktü sanırım sistem dosyaları ile ilgili bir hata aldım ama şu an tam olarak hangi hata olduğunu hatırlayamadım; bir de ikinci el bilgisayar satılan bir uygulamada dolaşırken bir bilgisayar gördüm ve uygun geldiği için aldık. Sistem ise Core 2 Quad Q9400 işlemcili, 4 GB RAM'e sahip, ekran kartı ise kendi kartımız olan GTX 550 Ti. Şuan Windows 7 kurulu bir problem yok, belli başlı 2-3 oyun dışında oyun oynamıyor kardeşim; bu sistem ile Linux Mint Xfce ile Windows 7'den daha yüksek performans alır mıyız sence?

Linux Mint Xfce'nin çökmesinin ardındaki sebep için net bir şey söyleyemem çünkü aldığın hatanın ne olduğunu söylememişsin, belki disk biçimlendirmesi yüzünden, belki de donanım kaynaklı bir hata alıyorsundur. Aldığın hatayı bulup yazarsan çözüm bulabiliriz. Ayrıca oyunlardaki performans hakkında; CS:GO, Minecraft gibi doğrudan Linux destekli oyunlarda performans artışı oluyor. Mesela bende Windows 10'da 60 FPS aldığım Minecraft, Linux dağıtımlarını kullanırken 90 FPS'leri görüyor ve Windows'ta aldığım saçma sapan hataları almıyorum. Üstelik Steam Proton, Play On Linux, Lutris gibi araçlarla Windows destekli oyunları Linux'ta oynayabilirsin.

Geri
Yukarı