GT 630 sisteme Linux dağıtımı önerisi

feariss

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ben bilgisayara Linux Mint Cinnamon kurdum ve bilgisayar Windows 10 da bile çok kasmazken cinnamonda fazla kasıyor video bile izleyemiyorum.
Sistemin özellikleri: RAM 4 GB.
Ekran kartı GT 630.
İşlemci Intel Pentium.
Hafıza 500 gb
Önerebileceğiniz sorunsuz çalışan ve kastırmayan Linux dağıtımı önerebilir misiniz?
Birde normal oyunları sorunsuz oynamak istiyorum.

Son düzenleme:
Sağ olun hocam Linux Mint Xfce kurmayı deneyeceğim ama ben dağıtımın dosyasını nasıl USB'ye aktarabilirim acaba?

Bir de USB'deki diğer dağıtımları silmeme gerek var mıdır?

USB'nizde Ventoy yüklüyse direkt USB'nize atabilirsiniz. Ama yüklü değilse öncelikle USB'nize Ventoy kurmanızı öneririm. Bu sayede USB'niz üzerinde hem isolarınızı hem de dosyalarınızı saklayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

USB'nizde Ventoy yüklüyse direkt USB'nize atabilirsiniz. Ama yüklü değilse öncelikle USB'nize Ventoy kurmanızı öneririm. Bu sayede USB'niz üzerinde hem isolarınızı hem de dosyalarınızı saklayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows'tan Linux'a geçerken balenaEtcher kullandım sorun olur mu veya etcherı silip Vento'yu yüklemek için kod yazıp ayarlamam lazım mıdır acaba?

Windows'tan Linux'a geçerken balenaEtcher kullandım sorun olur mu veya etcherı silip Vento'yu yüklemek için kod yazıp ayarlamam lazım mıdır acaba?

Balena da kullanılabilir ama Ventoy daha iyi olur. Ventoy'u GUI ile kurabiliyorsunuz. Terminal kullanmak zorunda değilsiniz. Dilersenid terminal ile de kurabilirsiniz tabii.

Balena da kullanılabilir ama Ventoy daha iyi olur. Ventoy'u GUI ile kurabiliyorsunuz. Terminal kullanmak zorunda değilsiniz. Dilersenid terminal ile de kurabilirsiniz tabii.

Tamamdır teşekkür ederim sorun çıkarsa buraya yazarım

Tamamdır teşekkür ederim sorun çıkarsa buraya yazarım

Bu arada etcherı USB'den kaldırmak için hangi kodu yazacağımı söyler misiniz?

Son düzenleme:
Donanımdan donanıma fark ediyor olabilir. Sizin ekran kartı benimkine kıyasla çok düşük. Ben NVIDIA 1650S kullanıyorum. Ben Linux Mint'ten MX Linux'a geçtim ve beğenmedim. CS:GO'da CPU kullanımı bir tık yüksek. CS:GO oynarken fps düşmeleri oluyor ve FPS sürekli dalgalanıyor, yani İstikrarsız. Tüm sürücüleri kurmama rağmen böyle.

Balena yerine Ventoy'u kurmanı öneririm. Linux Mint'teysen USB bellek biçimlendirici varsayılan olarak yüklü gelir, onunla Flash belleği biçimlendir. Sonra Ventoy yüklersin. Mint Cinnamon ile Xfce arasında yaşadığınız kasmayı giderecek farklılık yok bence. Kasmanın nedenini bilmek lazım ki bence çok eski donanım kullandığın için.

Ventoy'u kurarken disk formatlanacıağı için balena zaten kaldırılacak hocam.

Tekrardan sağ olun hocam.

Donanımdan donanıma fark ediyor olabilir. Sizin ekran kartı benimkine kıyasla çok düşük. Ben NVIDIA 1650S kullanıyorum. Ben Linux Mint'ten MX Linux'a geçtim ve beğenmedim. CS:GO'da CPU kullanımı bir tık yüksek. CS:GO oynarken FPS düşmeleri oluyor ve FPS sürekli dalgalanıyor, yani istikrarsız. Tüm sürücüleri kurmama rağmen böyle.

Balena yerine Ventoy'u kurmanı öneririm. Linux Mint'teysen USB bellek biçimlendirici varsayılan olarak yüklü gelir, onunla flash belleği biçimlendir. Sonra Ventoy yüklersin. Mint Cinnamon ile Xfce arasında yaşadığınız kasmayı giderecek farklılık yok bence. Kasmanın nedenini bilmek lazım ki bence çok eski donanım kullandığın için.

Bana da eski olduğundan kasıyor gibi geldi ama Windows'tayken bilgisayarda virüs vardı ondan dolayı da olduğunu düşünüyorum. Benim amacım zaten bilgisayarı virüsten kurtarıp normal bir şekilde kullanmak ve sistem gereksinimi az Steam oyunlarını sorunsuz oynayabilmek.

Bana da eski olduğundan kasıyor gibi geldi ama Windows'tayken bilgisayarda virüs vardı ondan dolayı da olduğunu düşünüyorum. Benim amacım zaten bilgisayarı virüsten kurtarıp normal bir şekilde kullanmak ve sistem gereksinimi az Steam oyunlarını sorunsuz oynayabilmek.
Hocam birde internette gezinirken gördüm chromeos nasıldır acaba?

Son düzenleme:

Hocam bir de internette gezinirken gördüm ChromeOS nasıldır acaba?

ChromeOS Flex Gentoo tabanlı immutable bir Linux distrosu özünde. Ama Linux'un yetilerinden faydalanmak için birkaç ek adım yapmanız gerekiyor. Onun için direkt Linux Mint kurmanız daha iyi olur.

ChromeOS Flex Gentoo tabanlı immutable bir Linux distrosu özünde. Ama Linux'un yetilerinden faydalanmak için birkaç ek adım yapmanız gerekiyor. Onun için direkt Linux Mint kurmanız daha iyi olur.
Tekrardan teşekkürler ama benim bilgisayar linuxta verimli çalışmıyor gibi . O yüzden bende tekrar Windows 10'a geçmeyi düşünüyorum sıkıntı olursa buraya yazarım .
Yardım eden herkese teşekkür ederim.

Tekrardan teşekkürler ama benim bilgisayar Linux'ta verimli çalışmıyor gibi. O yüzden bende tekrar Windows 10'a geçmeyi düşünüyorum sıkıntı olursa buraya yazarım.
Yardım eden herkese teşekkür ederim.

Geçtiğiniz zaman bir sorun yaşarsanız konu açın yeterli hocam. Yardımcı olabilecek bir sürü arkadaşımız var burada.

Geri
Yukarı