E5300 Bilgisayar Kitleniyor

batuhan007

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarım oyun oynarken ya da video izlerken kitleniyor ve eger o arada bir ses çalıyorsa sesin o anki kelimesi tiz bir sese dönüşüp tekrarlanıyor. Hiçbir komut işlemiyor, sadece rest atabiliyorum.

- İlk başta virüs oldugunu düşünüp format attım.

- Harddiskimin saglam olmasına ragmen yeni harddisk alıp ona sistem kurdum yine kitleniyor.

-Antivirüs dahil herhangi bir yazılım kullanmıyorum.

-Driverlarım güncel.

-Herhangi bir ısınma sorunum yok.

Ekran Alıntısı.JPG

Format attıktan sonraki ilk 1 - 2 gün boyunca kitlenmedi ama sonra yeniden başladı.

Not : Bir şeyi fark ettim. Oyunda iken çok hızlı tuş kombinasyonu yaptıgımda kitleniyor genellikle.

Sistem Özellikleri :

Windows 10 pro

İşlemci : Intel Pentium(R) Dual-Core CPU E5300 - 2.60 GHz

Ram : Kingston - DDR2 -- 2GB

Ekran Kartı : Nvıdıa GeForce 9400GT -- 1GB -- DDR2 -- 128 bit

Harddisk : 1-) Toshıba - 1 TB (Sistem Yüklü)
2-) Samsung - 320 GB

Beklediğiniz zaman mavi ekran veriyorsa oradaki kodları not alın ve internet üzerinden araştırın. Sorunun nerede olduğu saptanabilir.

Ancak bence Ram'iniz çok düşük olduğundan ve Windows 10 kurulu olduğundan ram sisteme yetmiyor ve bilgisayarınız kilitleniyor.

Sen yine de Ramini silgi ile sil yuvasını da temizle. Düzgün bir şekilde yuvasına yerleştir. Bir süre dene ancak bence yine de aynı sorunla karşılaşacaksınız. Sisteme Ram eklemek mantıklı. Çünkü sorunun kaynağı bu olmasa bile Ram'e ihtiyacınız var.

Beklediğiniz zaman mavi ekran veriyorsa oradaki kodları not alın ve internet üzerinden araştırın. Sorunun nerede olduğu saptanabilir.

Ancak bence Ram'iniz çok düşük olduğundan ve Windows 10 kurulu olduğundan ram sisteme yetmiyor ve bilgisayarınız kilitleniyor.

Sen yine de Ramini silgi ile sil yuvasını da temizle. Düzgün bir şekilde yuvasına yerleştir. Bir süre dene ancak bence yine de aynı sorunla karşılaşacaksınız. Sisteme Ram eklemek mantıklı. Çünkü sorunun kaynağı bu olmasa bile Ram'e ihtiyacınız var.

Hayır bekledigimde hiçbir tepki vermiyor. Eskiden mavi ekranla karşılaşıyordum sürekli daha sonra çözdüm bios dan ram mhz lerini en yüksek degerler seçmiştim düzelttigimde birdaha mavi ekran almadım.

Bence ram yeterli bunu düşündüm ve microsoft orjinal sitesinden Windows 10 için sistem gereksinimlerine bakmıştım yeterliydi.

ve dün bilgisayarımı açtıgımda gerçekten şaşırdım sadece bazı gereksiz servisleri durdukturdan sonra ram kullanımı bu şekilde oldu ;
Ekran Alıntısı.JPG

İşletim sisteminiz orijinal mi?

Hayır degil. orjinal microsoft sitesinden indirdim fakat linsanslama işini yardımcı program ile yaptım.

Bunun bir etkisi olabilir mi gerçekten ?

Zamanı farketmeksizin, herhangi bi anda donuyor değil mi? Yani mesela; güç tuşuna bastın daha anakart reklamı geçmeden, Windows yüklenirken ya da tam internette gezinirken.. Eğer cevabın evetse, sorunun ne yazık ki anakart kaynaklı.

Bizzat başıma geldi ve şanslıydım ki garanti kapsamında değişim yapıldı.
Emin olmak istiyorsan, anakartı söküp bir bilgisayarcıya götür -tabi elinde yedek işlemci, harddisk vs yoksa- orada test edin. Umarım yanılıyorumdur.

İyi sosyaller.

Arkadaşa katılıyorum. Raminizde sorun yoksa anakartınıza yönelin ve sisteminizi başka anakarta geçirerek deneme yapın.

Zamanı farketmeksizin, herhangi bi anda donuyor değil mi? Yani mesela; güç tuşuna bastın daha anakart reklamı geçmeden, Windows yüklenirken ya da tam internette gezinirken.. Eğer cevabın evetse, sorunun ne yazık ki anakart kaynaklı.

Bizzat başıma geldi ve şanslıydım ki garanti kapsamında değişim yapıldı.
Emin olmak istiyorsan, anakartı söküp bir bilgisayarcıya götür -tabi elinde yedek işlemci, harddisk vs yoksa- orada test edin. Umarım yanılıyorumdur.

İyi sosyaller.

Hayır anakart reklam kısmında hiç takılma olmadı windows yüklenirken de bazen normal başlıyor anakart raklamını geçiyor windows 10 simgesi geçiyor ve sonra siyah ekranda kalıyor ama bu çok sık olmuyor. İnternette gezinirken kitlenme yaşıyorum
Dediginizi daha önce düşünüp anakarta bakmıştım ve tam Ram slotlarının yanındaki bir kondansatör'ün üstünün hafif şiştigini farkettim. (Kondansatörler şişince işlevini yapamaz hale geliyor) Ama bunun böyle bir etki göstericegini düşünmüyorum.

Sorun hala devam ediyor (n)

Benim tavsiyem windows 10'u kaldır dostum.
Windows 7 işini fazlasıyla görecektir.
Ayrıca performans olarak da daha yüksek verim alırsın.
2 Gb Ddr2 ram win10 için yetersiz kalabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı