E5500 2.8 GHz'den 3.0 GHz'e O.C

Hocam bende de E5300 islemci olan bir sistem var. Oc edebilirseniz bende denerim

Anakartınıza bağlı biraz oc olayı. Bios'tan OC edebilirsiniz ancak Windows üzerinden olacağını sanmıyorum.

OC işlemi programlar ile yapılmaz, BIOS üzerinden yapılan ayarlamalar aracılığı ile yapılır.
BIOS menünüzde frekans artışı için çarpan kilidi ayarı var ise bir kademe yukarı çekerek 3GHZ değerine voltajsız ulaşabilirsiniz.

0,2 GHZ için voltaj gerekeceğini sanmıyorum.

Program olarak önerim Prime95 olacaktır. Prime95 dediğimiz program tüm çekirdeklere %100 yük bindirecek şekilde işlem yaptırır. Kodları kontrol ederek stabil kalıp kalmadığını anlayabiliriz.
Aynı esnada AIDA64 Extreme Edition ile sıcaklık değerlerini kontrol etmelisiniz, 75 dereceyi geçiyorsa OC işinden vazgeçmeniz yararınıza olur.

OC işlemi programlar ile yapılmaz, BIOS üzerinden yapılan ayarlamalar aracılığı ile yapılır.
BIOS menünüzde frekans artışı için çarpan kilidi ayarı var ise bir kademe yukarı çekerek 3GHZ değerine voltajsız ulaşabilirsiniz.

0,2 GHZ için voltaj gerekeceğini sanmıyorum.

Program olarak önerim Prime95 olacaktır. Prime95 dediğimiz program tüm çekirdeklere %100 yük bindirecek şekilde işlem yaptırır. Kodları kontrol ederek stabil kalıp kalmadığını anlayabiliriz.
Aynı esnada AIDA64 Extreme Edition ile sıcaklık değerlerini kontrol etmelisiniz, 75 dereceyi geçiyorsa OC işinden vazgeçmeniz yararınıza olur.
Bios'dan yapılsaydı yapardım:sıkıldım:.

Canım arkadaşım sana demişim ki : "BIOS menünüzde frekans artışı için çarpan kilidi ayarı var ise". Yani BIOS'dan yapın demedim, BIOS'da gerekli ayarlamalar için izin verilmiş mi buna bakın dedim. "İSE" kelimesinin cümleye kattığı anlam budur.
Eğer yoksa programlar ile falan bir değişiklik yapamazsın diyorum.

Sen diyorsun ki : BIOS'dan yapılabiliyor olsaydı, ben zaten yapardım.
Ben de diyorum ki : OC işlemi BIOS üzerinden yapılır, programlar ile değil. Yani bu iş olmaz diyorum.

Gayet açık ve net cümleler kuruyorum sana karşı. Ama sen OC yapamıyor olmanın sinirini benden çıkartmaya çalışıyorsun sanki :)

Canım arkadaşım sana demişim ki : "BIOS menünüzde frekans artışı için çarpan kilidi ayarı var ise". Yani BIOS'dan yapın demedim, BIOS'da gerekli ayarlamalar için izin verilmiş mi buna bakın dedim. "İSE" kelimesinin cümleye kattığı anlam budur.(1)
Eğer yoksa programlar ile falan bir değişiklik yapamazsın diyorum.(2)

Sen diyorsun ki : BIOS'dan yapılabiliyor olsaydı, ben zaten yapardım.
Ben de diyorum ki : OC işlemi BIOS üzerinden yapılır, programlar ile değil. Yani bu iş olmaz diyorum.(3)

Gayet açık ve net cümleler kuruyorum sana karşı. Ama sen OC yapamıyor olmanın sinirini benden çıkartmaya çalışıyorsun sanki :)(4)
Tekrar okuduğumda hafif bir sinir olduğunu fark ettim, kusura bakmamanı rica ediyorum :). Yazdıklarını numaralandırdım birer birer yazayım dedim;
1-Anakartım Asus P5KPL-AM SE, herhangi bir güncelleme işlemi uygulamadım Bios'a. Böyle bir ayarlada karşılaşmadım.
2- Sanırım AMD'de bir program vardı, Amd Overdrive olabilir tam bilmiyorum. İntel'de böyle birşey yok sanırım, varolsaydı yazardınız diye düşünüyorum.
3- 2.8'den 3.0'a Küçük bir arttırma olabileceğini tahmin etmiştim voltaj katmaksızın.
4- Tekrar okuduğumda hafif bir sinir olduğunu fark ettim, kusura bakmamanı rica ediyorum :).

Bios ayarlarına girdikten sonra yapacağınız ilk iş "Advanced" sekmesini seçmek. Orayı açtığınızda hemen alt kısımda "AI Overclocking" seçeneğini göreceksiniz. Seçeneği "Manual" olarak ayarladığınızda tekrar alt kısımda bir yer daha açılacak "CPU Frequency" isminde. 3.0GHz hıza getirmek için yapacağınız şey "200" olan frekans hızını "214" yaptıktan sonra F10 tuşuna basıp kaydedip çıkmak.

Önemli Not: Overclock işlemi yapmak, sistemi risk altına sokmak demektir. Bu risk sonucunda oluşabilecek hatalardan sorumlu olmayı göze alıyorsanız, bu işlemi yapınız. Aksi halde ne yaptığınızı bilmiyorsanız bir bilen yapsın ve siz bulaşmayın. Ve yaptığınız takdirde oluşabilecek hatalardan kimseyi sorumlu tutmayınız. Overclock zorunlu bir şey değildir. Yapmak zorunda değilsiniz. Baştan söyleyeyim. ;)

Ekleme:
asus-p5kpl-overlclok.jpg

Son düzenleme:
O ayar ile oynanmasını tavsiye etmiyorum. Çarpan kilidi ayarı varsa frekans artışı yaparsın, yoksa yapmazsın.
Bus frekans hızı ile oynanarak da ufak miktarda OC yapılabilir ancak sistemin stabil kalması pek mümkün olmuyor genelde. O ayar ile yapabileceğiniz OC çok kısıtlıdır ve size bir performans katmaz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı