E6300 sisteme Linux dağıtımı tavsiyesi

PazaniL

Hectopat
Sistem: E6300 7GB RAM onboard ekran kartı 256 MB Q33.
Linux'un daha hızlı olduğunu duydum fakat hangisini kullanmalıyım bu sisteme?

Windows 10 kullan geç. Ben 4 GB RAM ve HDD ile Windows 10 kullanıyorum sen 7 GB ile hiçbir sorun yaşamazsın. Tahminimce DDR2 kullanıyorsun. Ama yine de sorun çıkacağını zannetmiyorum.

E5200 işlemci 4 GB DDR3 RAM 80GB HDD ile (bayağı eski bir şey Samsung markasının ve sağlığı pek yerinde değil açıkçası) ama ben bu HDD ve RAM ile kötü bir performans almadım açıkçası. 160 GB ile olsun 1TB olsun hep HDD ile kullandım. Windows 10 kur geç.

@403052 hocam niye üzgün atıyorsunuz. Bence bu sistem ile Windows 10 gayet normal şekilde kullanabilir arkadaş. Çünkü ben kullanıyordum.

Windows 10 kullan geç. Ben 4 GB RAM ve HDD ile Windows 10 kullanıyorum sen 7 GB ile hiçbir sorun yaşamazsın. Tahminimce DDR2 kullanıyorsun. Ama yine de sorun çıkacağını zannetmiyorum.

E5200 işlemci 4 GB DDR3 RAM 80GB HDD ile (bayağı eski bir şey Samsung markasının ve sağlığı pek yerinde değil açıkçası) ama ben bu HDD ve RAM ile kötü bir performans almadım açıkçası. 160 GB ile olsun 1TB olsun hep HDD ile kullandım. Windows 10 kur geç.
Windows 10 eski sistemleri felç ediyor. Linux daha uygundur. Sistemi felç eden arka plan hizmetleri bulunmuyor, zırt pırt veri toplayıp sistemi yavaşlatan şeyler yok. Böyle bir sisteme Windows 10 önerilmemeli. RAM her şey değildir.
@Mehmet Taban hocam niye üzgün atıyorsunuz. Bence bu sistem ile Windows 10 gayet normal şekilde kullanabilir arkadaş. Çünkü ben kullanıyordum.
Siz kullanıyorsunuz diye herkeste sorunsuz çalışacak diye bir şey yok. Ben de kullandım Windows 10'u, 11'den daha yavaştı. Bir de zorla bazı Microsoft hizmetlerine zorlaması vb. şeylerden bahsetmiyorum bile.

Windows 10 eski sistemleri felç ediyor. Linux daha uygundur. Sistemi felç eden arka plan hizmetleri bulunmuyor, zırt pırt veri toplayıp sistemi yavaşlatan şeyler yok. Böyle bir sisteme Windows 10 önerilmemeli. RAM her şey değildir.

Siz kullanıyorsunuz diye herkeste sorunsuz çalışacak diye bir şey yok. Ben de kullandım Windows 10'u, 11'den daha yavaştı. Bir de zorla bazı Microsoft hizmetlerine zorlaması vb. şeylerden bahsetmiyorum bile.

2 tane ayrı LGA 775 sistemi üzerinde kullandım. İlk sistemin özellikleri:

İşlemci: E5200
RAM 4 GB DDR3 1333 MHz (FSB dolayısı ile 800 MHz frekansında çalışıyor)
Ekran kartı: G41 onboard.
Anakart: Foxcoon G41 mxe.
HDD: 80 GB eski 7200 (tam emin değilim belki 5400 olabilir) RPM Samsung HDD.
Sistem açılış süresi biraz uzundu ama çok aşırı değil. 5 dk bekletiyor yani. 1 dk civarı bekliyordum.

2. sistem:
İşlemci: E7500.
Anakart: ASUS P5G41T-MLX
RAM 4 GB DDR3 1333 MHz (bunu OC ile 1380 MHz hızına getiriyorum ben)
Ekran kartı: G41 onboard ve RX 550 ile kullanıyorum.
HDD 160 GB ve 1 TB HDD ayrı ayrı kullandım.

Deneyimlerim. E5200 sistemde sanallaştırma olmadığından ve HDD sağlığı düşük olduğundan 2. sistem kadar seri değildi ama yine de kötü değildi. Hele eski laptop ile yaşadığım yavaşlık konusunda lafı bile olmaz bu yavaşlığın.

İşlemci voltaj vermeden FSB arttırarak OC yapılabiliyor. Yani ısınmadan OC imkanı var demek oluyor. E5200 işlemciyi 280 FSB civarında çalıştırıyorum voltaj ayarı yoktu RAM üzerinde gram değişiklik yapmadım.

Şimdi sende olan onda olmayabilir diyorsun haklısın. Ama Windows 10 üzerinde birçok oyunu oynadım onboard ile. Ve gayet de güzeldi. (ekran kartı 256MB veya 128MB desteği olduğu için anakartta sınırı bu) foxcoon anakartta 128MB idi.

Kısacası her sistemde olmayabilir ama ben RAM fazlalığının faydasını gördüm. Bir kere can sıkıntısından 2 sistemin RAM'ini E7500 ile kullandım sonuç gayet güzeldi. Tek fark OC yapamıyordum iki farklı üreticinin RAM'i oldupu için.

Ama yine de ben Windows 10 kullanması taraftarıyım.

Ben denediğim sistemleri yazdım performansımı söyledim. Eğer konu sahibi canı isterse geçebilir.

Tartışma yaşamak istemiyorum o yüzden ben tavsiyemi yaptım gidiyorum.

@403052 hocam niye üzgün atıyorsunuz. Bence bu sistem ile Windows 10 gayet normal şekilde kullanabilir arkadaş. Çünkü ben kullanıyordum.
32 GB RAM ile sorun yaşadım, RAM'i sömürüp duruyor. 7 GB mı yaşamayacak?

256MB ekran kartı ile Windows 10'da doğru düzgün bir şey yapamazsın.

HDD konusuna girmek bile istemiyorum. Windows 10'a HDD ile başlayan biri bilir o işkenceyi.

Linux Mint XFCE ya da Peppermint öneririm.

ElementaryOS.
En iyi ve en hafif Linux dağıtımı. Çok basit arayüzü var. AppCenter ve FlatHub üzerinden istediğin uygulamayı indirebilirsin. Steam'de ki Proton özelliği ile Windows oyunlarını Steam'den kurabilirsin.
En güzel işletim sistemi ElementaryOS.

32 GB RAM ile sorun yaşadım, RAM'i sömürüp duruyor. 7 GB mı yaşamayacak?

256MB ekran kartı ile Windows 10'da doğru düzgün bir şey yapamazsın.

HDD konusuna girmek bile istemiyorum. Windows 10'a HDD ile başlayan biri bilir o işkenceyi.

Linux Mint Xfce'ya da peppermint öneririm.

4 GB ile sorun yaşamıyorum diyorum dediğine bak.
Oyun oynancaksa ekran kartı şart. Onboard basit kalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı