E6500 işlemcili emektarı ayağa kaldırmak

Kağan Can Şit

Decapat
Yer
Turkey
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar.

Elimde eski bir emektar bilgisayarım var. İlk göz ağrım, o zamanlar herhangi bir bilgi bilmeden bin bir zorluklarla almıştık. 3/6 ayda bir bakımını yaptığım, ortaokul sondan beri gelen; şimdi ise kardeşime hizmet eden emektarımız. 2 GB RAM ile kendimi 3-4 yıl Photoshop üzerinde geliştirdim. Bu sistemle (bir miktar bulduğum parçalar ile geliştirdim) Onedio üzerinde Dijital Sanat alanında haber olmayı bile başardım. O dönem için bir getirisi olmasa da benim için güzel bir anıydı. Birçok farklı nitelik edinmeyi ve bilgisayar, tasarım alanına ilgimi de o zamanlara borçlu olduğumu düşünüyorum.

Şimdi fazla uzatmadan elimdeki maddi imkanlar kısıtlı bu bilgisayarı en azından kardeşimi lise sona kadar götürmesini istiyorum. Biraz da stabil bir performans sağlasın istiyorum. Sistem bilgilerini görünce sizde anlayacaksınız sistem de darboğaz mevcut ve "AMD sürücüsü yanıt vermeyi kesti." hatasını bolca alıyoruz. Ama eski nesil oyunlar yine de oynanabiliyor.

Benim düşüncem ise şu şekilde eski nesil Q9400 - Q9650 gibi bir işlemci bulursam değiştirmek istiyorum. Kardeşim de benim gibi şimdilik ilk oyunlarını biraz daha rahat oynasın, hem belki o da benim gibi biraz daha fazla merak duyar. Fakat hem kendi bilgisayarımı çalışarak almam ve hala öğrenci olmam dolayısıyla yapabileceğim masraf taş çatlasın 500/600 tutarında olacaktır. Ondan bile emin değilim şu an.

O yüzden benim düşüncem dediğim gibi Q9400 - Q965 gibi bir işlemci ve 250GB bir SSD yönünde. Fakat donanıma dair bilgim maalesef o kadar fazla değil. Sizlerin de düşüncelerini almak istedim. Yani bu tip bir değişikliğin gözle görülür bir katkısı olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Not: Güç kaynağım her ne kadar 600W Bronze olsa da Xeon tipi modlu bir işlemciler bana güven vermiyor ve fazlasıyla pahalı fiyatlara çıkabiliyor. Soğutmaya da o derece güvenmiyorum. Bu konuda da fikirlerinize açığım.

Sistem özellikleri;
Windows 10 - 64 Bit.

01.Cpu.PNG
02.Caches.PNG
03.Mainboard.PNG
04.Memory.PNG
05.Slot 1.PNG
05.Slot 2.PNG
06.Graphics.PNG
07.Amd.PNG

Hocam, Q9000 serisi işlemci takabilirsiniz. SSD olarak da Patriot veya Apacer alabilirsiniz. SATA 2 ile olsa faydası olur. Benzer sistemlerde kullandım. Resmen canlandılar.

2. elde çok çok çok iyi fiyata arada X3440 falan satan olabiliyor. Onunla beraber anakart da alırsan OC ile RX 470 civarı kartları bile 1080P civarı çözünürlükte besleyebilir. Yanında 70 TL bandında M200 falan alırsın.

Şu an baktığımda benchmark testlerinde X3440 bayağı bayağı tokatlıyor. Fakat LGA1156 pin. Anakart ile beraber aşabilir gibi geliyor. Fakat düşüneceğim teşekkür ederim.
Hocam, Q9000 serisi işlemci takabilirsiniz. SSD olarak da Patriot veya Apacer alabilirsiniz. SATA 2 ile olsa faydası olur. Benzer sistemlerde kullandım. Resmen canlandılar.
Hocam ben de bu şekilde düşündüm. Ama gözden kaçırdığım bir şey var mı? Danışmak istedim. Teşekkür ederim.

Şu an baktığımda benchmark testlerinde X3440 bayağı bayağı tokatlıyor. Fakat LGA1156 pin. Anakart ile beraber aşabilir gibi geliyor. Fakat düşüneceğim teşekkür ederim.

Hocam ben de bu şekilde düşündüm. Ama gözden kaçırdığım bir şey var mı? Danışmak istedim. Teşekkür ederim.

Şimdi baktım da X5650/5660 + uyumlu anakart fiyatları da düşmüş. R5 1600 ayarı işlemciler onlar da olabilir.
Letgo veya AliExpress'te falan da olabilir.
Anakart ayrı bulunabilirse 150 TL bandında da var.

Geri
Yukarı