E6700 sistem için RAM önerisi

Söylemiştim demeyi sevmem ama söylemiştim. 1333MHz 4 GB RAM alacaksın istiyorsan 2 tane 4 GB 1333MHz CL9 RAM al zaten üstü seviyelere OC yapılabilir çipe bakılmaksızın. 1.8v değerine kadar çoğu RAM destekler. Ama işlemcinin desteklemiyor.

İşlemci ile Max 1380MHz hızı görürsünüz. Çünkü benim E7500 ile gördüğüm Max değer o. G41 chipset RAM'ler konusunda düşük FSB işlemcilerin RAM hızını çok yukarı çıkartmıyor.

Hocam BIOS'ta 1066MHz'yi değiştirmeme gerek yok mu bir arkdaş yükseltmişti amadediğim gibi bende o kısım olmadığı için MHz depğerinde oynama yapamıyorum direk iki adet 4 GB'lık 1333MHz değerinde RAM alıp taksam sorun olmaz çalışır değil mi?
Anakartı yaz bu iş bitsin.

Dosya Ekleri

• model.png
    model.png
    31 KB · Görüntüleme: 18
@sanavela önemli değil o arkadaşının söylediği. Tamamen işlemciye bağlı sizin RAM hızınız. Bu yüzden anakartta zaten OC için çok ayar yoktur. Ayrıca G41 chipset OC için çok müsait değil. FSB sadece 350 değerine kadar zorlayabildim ben.
Ayrıca FSB 333 olan işlemci ise 410 415 değerine kadar zorlayabilir ancak. Ama işlemci çok fazla güç çekeceği için teknik anlamda anakarta güç beslemesi yapılması gerekecek ve çok zorlayıcı bir iş. Anakartın bile soğutulması gerekecek.
Bu yüzden siz Max 333FSB değerine çıkartıp işlemci voltajı yükselmiyorsa çarpanı 9 yapın sorun çıkmaz. Ayrıca chipset bölümünden SPD değerini 9 9 9 15 değerlerini yapın çalışır. Ha voltajı ne olur ne olmaz bende son kısımlar çok değişmediğinden 1.7-1.8v. Civarı kullanıyorum.
Bu aralar OC konusunda pek yardımcı olamam çünkü LGA 1200 sokete geçiş gibi bir şey yapıyorum.

İki adet 4 GB'lık 1333MHz değerinde RAM alıp taksam sorun olmaz çalışır değil mi?

Çalışır. Eğer kit olanlar denk gelirse OC konusunda daha rahatlatır. Ben farklı markaların belleklerin de OC konusunda sorun yaşamıştım.

Hocam şu linkteki RAM'dan buldum 2 adet alsam nasıl olur mu tavsiyenize uyuyor mu acaba?
Söylemiştim demeyi sevmem ama söylemiştim. 1333MHz 4 GB RAM alacaksın istiyorsan 2 tane 4 GB 1333MHz CL9 RAM al zaten üstü seviyelere OC yapılabilir çipe bakılmaksızın. 1.8v değerine kadar çoğu RAM destekler. Ama işlemcinin desteklemiyor.

İşlemci ile Max 1380MHz hızı görürsünüz. Çünkü benim E7500 ile gördüğüm Max değer o. G41 chipset RAM'ler konusunda düşük FSB işlemcilerin RAM hızını çok yukarı çıkartmıyor.
Tamamdır hocam, RAM için @SIRINDOSCARF tavsiyelerini söyledi zaten.

Hocam PC3 10700 (667MHz) Max sizin önerdiğinizde

Samsung M378B5273CH0-CH9 4 GB DDR3 1333 MHz PC3-10600 CL9 RAM​

Son düzenleme:
Hocam şu linkteki RAM'dan buldum 2 adet alsam nasıl olur mu tavsiyenize uyuyor mu acaba?

Pahalı olur biraz. Biraz piyasa araştırması yapıp geleceğim.

Bu ikisinden birisi güzel olur. Alttakiden kullanmıştım.

Ama benim göz bebeğim bu.

Hocam çok teşekkür ederim benim için araştırma yapmışsınız sağ olun.
Ben akşam sipariş verdim o Samsung olanından 2 adet evet az biraz pahalı ama ne yapalım PC yavaş çok Photoshop için yetmez ama biraz daha hızlanır kasılma olmaz diye düşüyorum :/

Hocam çok teşekkür ederim benim için araştırma yapmışsınız sağ olun.
Ben akşam sipariş verdim o Samsung olanından 2 adet evet az biraz pahalı ama ne yapalım PC yavaş çok Photoshop için yetmez ama biraz daha hızlanır kasılma olmaz diye düşüyorum :/

Photoshop yapacaksan işlemciyi sipariş et şimdiden. Ama modlu BIOS'u bulunuyor mu bilmiyorum. En kötü Q9600 üstü bir işlemci alırsın. O işlemci ile biraz uzar işin.

Ama kasma azalır burası doğru. Ama işlemci yetmez orası apayrı.

Photoshop yapacaksan işlemciyi sipariş et şimdiden. Ama modlu BIOS'u bulunuyor mu bilmiyorum. En kötü Q9600 üstü bir işlemci alırsın. O işlemci ile biraz uzar işin.

Ama kasma azalır burası doğru. Ama işlemci yetmez orası apayrı.

Hocam önerebileceğiniz bir işlemci var mı acaba?
Bir de işlemci değiştirdiğimde başka extra bir parça değişikliği yapmam gerekiyor mu mecburen?

Selamlar hocam iki adet RAM aldım size attım RAM'lardan biri uydu diğeri farklı gönderildiği için farklı olan uymadı ve tekrar başka bir yerden daha RAM aldım bu RAM da sitedekinin aynısı olmadığı için mi bilmiyorum o da uymadı iki defa ürünü kargo ile iade ettim çok sıkıcı bir durum adamlar e ticaret sitesindeki resdeki RAM'ların aynısından göndermiyorlar neymiş uyarmış ıvır zıvır çok can sıkıcı gidip yazacağım en kötü yorumları boş ver diyorum hepimiz insanız ama yapmasınlar ya buradan da bu işi yapıp okuyan varsa lütfen diyorum :/

Geri
Yukarı