E7200'den Core 2 Quad 9650'ye geçiş sonrası performans farkı yok

Tamam, o 6 olan kısmı 9 yapın ve kaydedip çıkın.

Oldu teşekkür ederim şimdi ısınma problemim devam ediyor termal macun sipariş ettim onu bekliyorum onu da çözeceğim artık.
2.görselde sıcaklık 97 98 99 dedi ve bir sürü rakam göstermeye başladı yine kaliteli bir termal macun sipariş ettim onu da deneyip görsel atarım.
@Yusuf6376 sanada teşekkür ederim

Dosya Ekleri

• 111.jpg
    111.jpg
    55,4 KB · Görüntüleme: 39
  • 222.jpeg
    222.jpeg
    204,5 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Ekran görüntüsü 2021-09-14 211657.png

Hocam BIOS ayarlarınızda "Advanced BIOS Features" kısmındaki işaretlediğim ayarları da etkin değillerse etkinleştirin. Bunlar gerektiğinde voltajı ve çarpanları yükseltip gerektiğinde düşüreceklerdir, ısıya da olumlu etkisi olur.
Bu arada BIOS güncellemesini yaptınız mı?

Eki Görüntüle 1165893

Hocam BIOS ayarlarınızda "Advanced BIOS features" kısmındaki işaretlediğim ayarları da etkin değillerse etkinleştirin. Bunlar gerektiğinde voltajı ve çarpanları yükseltip gerektiğinde düşüreceklerdir, ısıya da olumlu etkisi olur.
Bu arada BIOS güncellemesini yaptınız mı?

BIOS güncellemesi daha yapmadım çünkü anakartın son çıkardığı versiyon yeni aldığım Quad serisi işlemcimi desteklediği yazıyor ama beta BIOS olması kafamı karıştırdı.
Dediğin BIOS ayarlarınıdı yapacağım kaç gündür termal macunu bekliyorum bir türlü gelmedi :D

Dosya Ekleri

• dh1.jpg
    dh1.jpg
    194,6 KB · Görüntüleme: 23
  • 3.jpg
    3.jpg
    99,7 KB · Görüntüleme: 26
BIOS güncellemesi daha yapmadım çünkü anakartın son çıkardığı versiyon yeni aldığım Quad serisi işlemcimi desteklediği yazıyor ama beta BIOS olması kafamı karıştırdı.
Dediğin BIOS ayarlarınıdı yapacağım kaç gündür termal macunu bekliyorum bir türlü gelmedi :D

BIOS güncellemesini yapabilirsiniz, ben sorun olmayacağını düşünüyorum. Ek olarak söylediğim ayarları yaparsanız zaten sıacklığa etkisi olacaktır. Şu anda sizin işlemciniz sabit 9 çarpan ve 1.18v ile çalışıyor, dediğim ayarları açarsanız işlem gücü gerekmediği zaman çarpanı 6'ya, voltajı da 1.07v gibi değerlere indirecektir. Yani voltaj azaldığından sıcaklık da azalacaktır.

BIOS güncellemesini yapabilirsiniz, ben sorun olmayacağını düşünüyorum. Ek olarak söylediğim ayarları yaparsanız zaten sıacklığa etkisi olacaktır. Şu anda sizin işlemciniz sabit 9 çarpan ve 1.18v ile çalışıyor, dediğim ayarları açarsanız işlem gücü gerekmediği zaman çarpanı 6'ya, voltajı da 1.07v gibi değerlere indirecektir. Yani voltaj azaldığından sıcaklık da azalacaktır.
hocam teşekkürler biraz önce önerdiğin @ bios programı ile biosu f6 versiyona güncelledim fakat güncellendiği için heralde çarpanlar yine düştü

Dosya Ekleri

• 333.jpg
    333.jpg
    54,5 KB · Görüntüleme: 21
  • 444.jpg
    444.jpg
    39,3 KB · Görüntüleme: 28
Hocam teşekkürler biraz önce önerdiğin @ BIOS programı ile BIOS'u F6 versiyona güncelledim fakat güncellendiği için herhalde çarpanlar yine düştü

Hiçbir sorun yok hocam, fark ettiyseniz voltaj da düşmüş, yani benim size sonradan söylediğim ayarları otomatik olarak etkinleştirmiş BIOS güncellemesi. Siz işlemciye yük bindirdiğinizde çarpanlar yine 9 olacak ve ekstra voltaj eklenecektir, anakart kendisi ayarlayacak yani.

Hiçbir sorun yok hocam, fark ettiyseniz voltaj da düşmüş, yani benim size sonradan söylediğim ayarları otomatik olarak etkinleştirmiş BIOS güncellemesi. Siz işlemciye yük bindirdiğinizde çarpanlar yine 9 olacak ve ekstra voltaj eklenecektir, anakart kendisi ayarlayacak yani.

Hocam oyunda denedim yine eskisi gibi değerler aynı fark ettiysen multipier yazan yer yine 6.0X olmuş çarpanları yükselliğimizde 9.0 olmuştu yani tekrar BIOS'tan 6'yı 9 yapmamız lazım.

Hocam oyunda denedim yine eskisi gibi değerler aynı fark ettiysen multipier yazan yer yine 6.0X olmuş çarpanları yükselliğimizde 9.0 olmuştu yani tekrar BIOS'tan 6'yı 9 yapmamız lazım.

Ekran görüntüsü 2021-09-14 232011.png

Soldaki sizin, sağdaki benim CPU-Z. Ben ekran fotoğrafı almak için o 6 yazan kısmın 9'dan inmesini bekledim sizinkisiyle aynı olsun diye :) Sıkıntı olmadığını düşünüyorum ben hâlâ. Denetim Masası'ndan güç modunu "Dengeli" olarak ayarlı değilse öyle ayarlayın, "Yüksek Performans"da olur ama çarpanı 9'a kitleyeceğinden sıcaklık bir iki derece yükselir.

Eki Görüntüle 1166031

Soldaki sizin, sağdaki benim CPU-Z. Ben ekran fotoğrafı almak için o 6 yazan kısmın 9'dan inmesini bekledim sizinkisiyle aynı olsun diye :) sıkıntı olmadığını düşünüyorum ben hâlâ. Denetim Masası'ndan güç modunu "dengeli" olarak ayarlı değilse öyle ayarlayın, "yüksek performans"da olur ama çarpanı 9'a kitleyeceğinden sıcaklık bir iki derece yükselir.

Hocam bugün geldi termal macun güzelce sürdüm açarken BIOS'a tekrar girdim BIOS'u güncelledikten sonra çarpanlar yine 6 olmuş.
Çarpan kilidini BIOS'tan 9 yaptım ama 9X yazan yerin altındaki veri BIOS güncellemeden önce 9 yaptığımda kendiliğinden 0.5 olmuştu 0.0 oldu seçtirmiyor bana o kısmı problem olur mu kullansam böyle?

Dosya Ekleri

• 659179C0-1DEB-482F-8FD3-C9B408A92801.jpeg
    659179C0-1DEB-482F-8FD3-C9B408A92801.jpeg
    156,5 KB · Görüntüleme: 37
  • 367A008E-B36F-4196-BB9B-4127CE17F874.jpeg
    367A008E-B36F-4196-BB9B-4127CE17F874.jpeg
    79,6 KB · Görüntüleme: 26
  • 1E8E58F5-C751-4B04-89CE-325F2D30E17E.jpeg
    1E8E58F5-C751-4B04-89CE-325F2D30E17E.jpeg
    60,8 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Zaten siz onu 0.5 bile yapsanız kabul etmez sistem onu, BIOS'ta 0.5 aktif olarak görünebilir (yani toplam çarpan sayısı 9.5 olarak görünebilir) fakat işlemcinin çarpan kilidi kapalı olduğundan 0.5X bile artıramazsınız. Hiçbir sorun yok, sistemi açıp sıcaklıkları kontrol edin. Attığım CPU-Z resmindeki gibi de değerler duruyorsa hallolmuş demektir her şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı