E7500 ile GT 730 darboğaz yapar mı?

Bunu başka forum sitelerinde söylemeyin :)

Neyi söylemeyeyim? 10 seneyi aşkın bu LGA 775 soketi kullanan ve 2 3 senedir tam manasıyla işlemcisi ile uğraşan bana mı söylüyorsun bunu?

Darboğaz yapar ama o.c ile halledilir niye bu kadar tepki gösterdiğinizi anlamadım en kötü gider E8400 veya 8500 takar besler ben şu an öyle yapıyorum.

OC o kadar kolay yapılmıyor. RAM sınırına takılıyor. Ve birçok anakartın beslemesi çok kötü. Onu geçtim soğutucu yeterli olamaz. Stok soğutucu ile OC denemem var çok ısınıyor.

Neyi söylemeyeyim? 10 seneyi aşkın bu LGA 775 soketi kullanan ve 2 3 senedir tam manasıyla işlemcisi ile uğraşan bana mı söylüyorsun bunu?

OC o kadar kolay yapılmıyor. RAM sınırına takılıyor. Ve birçok anakartın beslemesi çok kötü. Onu geçtim soğutucu yeterli olamaz. Stok soğutucu ile OC denemem var çok ısınıyor.

Ben kullandığım için biliyorum zaten OC yapmadığım halde işlemci ağırlıklı oyunlarda az da olsa darboğaz yaşadım ama genel olarak kullanıma engel olacak bir şey yoktu şu an E8400 kullanıyorum ve darboğaz yaşamıyorum E7500 ise dediğim gibi işlemci ağırlıklı oyunlarda darboğaz yapıyor o işlemciyi değişmesi gerektiği konusuna bende katılıyorum.

Q serisi alınmalı bence. E serisi berbat. Ama katılıyorum.

E serisi daha az güç tükettiğiden tavsiye edilir ve daha ucuz. Aradaki aynı performansı veren işlemci için o kadar fiyat verilmez.

Q9600 ile E5450 eş değer işlemci. Ona rağmen aradaki fiyat farkı çok. Hele E5440 işin içine girince iş değişiyor.
Neyse daha fazla devam edemeyeceğim yazmaya şarj aleti yurtta kaldı zaten şarjda %17 ben çıkıyorum kendinize iyi bakın.

E8400 - E8500 ile GT730 kullandım. Genel olarak işlemci ağırlıklı oyunlarda darboğaz yaşarken nedense Wolfenstein serisinde ( The New Order ve The Old Blood) drop yiyordum. GTA 5'i de denemiştim, işlemci ve ekran kartı sürekli %100 kullanıldığı için FPS 30 35 olmasına karşın ara ara drop giriyordu. Bu arada işlemcileri stok değerlerlerinde kullanıyordum, hız aşırtma falan yoktu. Minecraft ve Discord'u beraber açınca FPS'yi yarı yarıya kaybediyordum mesela :) Q9400'e geçmiştim en sonunda, sistem de ben de rahatladım ;)

Bu arada GT730'u kaça buldunuz? @odunq hocamda da bir GT730 vardı, fiyat için ona da sorabilirsiniz.
Anakart modelinizi de öğrenebilir miyim?

E8400 - E8500 ile GT730 kullandım. Genel olarak işlemci ağırlıklı oyunlarda darboğaz yaşarken nedense Wolfenstein serisinde ( The New Order ve The Old Blood) drop yiyordum. GTA 5'i de denemiştim, işlemci ve ekran kartı sürekli %100 kullanıldığı için FPS 30 35 olmasına karşın ara ara drop giriyordu. Bu arada işlemcileri stok değerlerlerinde kullanıyordum, hız aşırtma falan yoktu. Minecraft ve Discord'u beraber açınca FPS'yi yarı yarıya kaybediyordum mesela :) Q9400'e geçmiştim en sonunda, sistem de ben de rahatladım ;)

Bu arada GT730'u kaça buldunuz? @odunq hocamda da bir GT730 vardı, fiyat için ona da sorabilirsiniz.
Anakart modelinizi de öğrenebilir miyim?

Anakart modelim ASUS P5G41T-M LX
GT 730 için daha almadım bakınıyorum
Zaten o kadar aceleside yok
Teşekkürler

Anakart modelim ASUS P5G41T-M LX
GT 730 için daha almadım bakınıyorum
Zaten o kadar aceleside yok
Teşekkürler

Anakartınız iyi, zaten @SIRINDOSCARF'ın anakartının aynısı da :) Hız aşırtma da yapabilirsiniz fakat tavsiye etmem, zaten çift çekirdekli işlemci, dört çekirdekli işlemci alırsanız daha iyi olur.

Anakartınız iyi, zaten @SIRINDOSCARF'ın anakartının aynısı da :) hız aşırtma da yapabilirsiniz fakat tavsiye etmem, zaten çift çekirdekli işlemci, dört çekirdekli işlemci alırsanız daha iyi olur.

Oyy tam benlik desene o vakit. Voltajı kökle +150 değerine. Sonra FSB 345 PCI Express Frequency 112 sonra gecikmeleri ayarla RAM voltajını 1.7 veya 1.8 yap yoksa mavi ekrandan geçemezsin. Sonra mis gibi olur.

Üstün körü anlattım. Kartopu oynadım pek yazamadım dikkatli.
Sıcaklıkları dert edersen termal macunu bolca sür. Gerçekten çok aşırı düşüyor.

Oyy tam benlik desene o vakit. Voltajı kökle +150 değerine. Sonra FSB 345 PCI Express Frequency 112 sonra gecikmeleri ayarla RAM voltajını 1.7 veya 1.8 yap yoksa mavi ekrandan geçemezsin. Sonra mis gibi olur.

Üstün körü anlattım. Kartopu oynadım pek yazamadım dikkatli.
Sıcaklıkları dert edersen termal macunu bolca sür. Gerçekten çok aşırı düşüyor.

Dediğim gibi hiç hız aşırtmaya gerek yok, direk Quad Core işlemci alsın, ondan sonra GT730 ile sıkıntı çıkmaz.

Dediğim gibi hiç hız aşırtmaya gerek yok, direk Quad Core işlemci alsın, ondan sonra GT730 ile sıkıntı çıkmaz.

Aslında OC yapınca çok aşırı bir performans farkı olmuyor. Yaklaşık 300 birim gücü varsa 400'e çıkıyor. Ama yapmaya uğraşması zevkli bir şey aslında. 2 yeni anakartında OC desteği yok. Şansımı seveyim. Gerçi bütçe yok ama neyse. Bakalım eğer AM5 çıkarsa Ryzen 3 7100 vesaire almayı düşünürüm. Sonra bir OC yaparım üff. Ama öce gerçi i5 11400F fiyatının yükselmesi lazım ki ben satayım yahu. İşlemci anakart satmaya kalktığımda 3000TL etmiyor bile. Üff.

Eğer OC yapmak isterse konu sahibi anakartın yanında değilim ama internetten BIOS görüntülerini kaydettim oradan düzenli olarak gönderebilirim değerleri.
Bir tek bulamadığım yer RAM SPD ayarları resmi. Onuda bulsam çiçek gibi rehber olurdu.

Geri
Yukarı