E7500 overclock yapmak

Riqhtful

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
E7500 overclock yapacağım, eskiden sıcaklık değerleri yükte 92-100 iken termal macun sonrası yükte 48-56 derecelerde oldu. Sizce kaç GHz'e kadar çıkarabilirim? YouTube'dan bir adam 3.5 GHz kadar çıkarmış, aynı anakart ile. YouTube'dan bakarak yapabilir miyim?
Anakart: ASUS P5G41C-MLX

Yapabilirsin, yavaş yavaş yap önce. Eğer az bir miktar OC yapacaksan voltaj işini anakarta bırak derim. İlk defa yapıyorsun sonuç olarak voltaj verirken yanlışlıkla yakma. İlk olarak 210'a çek MHz'yi sonrada 1 saat kadar Prime 95 testi yap sonra onu da 1.5 2diye arttır stabilite çok önemli. Yoksa OC'nin bir anlamı kalmaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoya güvenli miyim?
Aynı anakart, aynı işlemci.
Ayrıca, stok soğutucu kullanıyorum.

Soğutucu aynı değil, ayrıca bir anakartta stabil olsa diğerinde olmayabilir garantisini veremeyiz. Sen önce 3.1'e falan çık yavaş yavaş yap.
4 Bakır kanallı soğutucu vs Intel stok soğutucu... Hiç deneme bile.

Bayağıdır uğraşıyorsunuz galiba E7500e OC yapmayı. Bende de o işlemciden var anakart ise P5G41t mlx. O anakartın sadece +150mv ekstra voltaj verebilirsin. Ben stabil olarak 3.5GHz de Full voltaj çakılı halde kullandım. Ama sınırı tabii ki bu değil. Ben sınırı şu anlık FSB için 360olarak buldum. PCI ekpress frekansını 110 ve üstüne çıkarttığında FSB ile OC yapmaya devam edersin. Ama tek sıkıntı o işlemciye o anakart ekstra voltaj veremez. Ben kendim denemedim eğer kendine güveniyorsan yaparsın, internetten bsel mod diye araştırın oradaki sağ alt taraftaki çentik kısmındaki 1 pini bant ile kapayacaksın.

Kusuruma bakmayın telefondan yazdığım için yazım kurallarına pek dikkat edemedim.

Bayağıdır uğraşıyorsunuz galiba e7500e oc yapmayı. Bende de o işlemciden var anakart ise p5g41t mlx. O anakartın sadece +150mv ekstra voltaj verebilirsin. Ben stabil olarak 3.5ghz de full voltaj çakılı halde kullandım. Ama sınırı tabiki bu değil. Ben sınırı şu anlık fsb için 360olarak buldum. pci ekpress frekansını 110 ve üstüne çıkarttığında fsb ile oc yapmaya devam edersin. Ama tek sıkıntı o işlemciye o anakart ekstra voltaj veremez. Ben kendim denemedim eğer kendine güveniyorsan yaparsın, inter
Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim.

Telefon biraz kafayı yediğinden tam bitirmeden mesajı yollamış devamını ekledim.
Ha ekleme yapayım kuzey köprüsünü soğutmayı unutma. Çok fena halde ısınacaktır. Zaten mecburen nb voltajı arttıracaksın. Eğer istersen vtt yi de arttırabilirsin bir fark etmiyor o.

Telefon biraz kafayı yediğinden tam bitirmeden mesajı yollamış devamını ekledim.
Ha ekleme yapayım kuzey köprüsünü soğutmayı unutma. Çok fena halde ısınacaktır. Zaten mecburen nb voltajı arttıracaksın. Eğer istersen vtt yi de arttırabilirsin bir fark etmiyor o.
Aslında 3.3 GHz'e çıkarmak istiyorum. MB voltajı auto bırakırsam yani daha doğrusu voltaj vermesem bir sıkıntı olur mu?

Aslında 3.3 GHz'e çıkarmak istiyorum. MB voltajı Auto bırakırsam yani daha doğrusu voltaj vermesem bir sıkıntı olur mu?

3.3 düşük kalır aslında ben stok fan ile (stabil değil)3.85GHz gördüm ve 3.3'den daha güçlü oluyor en düşük 3.5 yapmalısın. Bu arada anakarttan RAM hızı seçerken seçtiğin (eğer 3.6'yı geçeceksen ya RAM'lara voltaj ver 1.8'e kadar) ya da direk seçtiğin FSB değerinin 3katı olan değeri seç. Bence Dual kullandığın için RAM'leri voltaj verme hele Kingston kullanıyorsan değiştir RAM'leri. O RAM'ler ASUS'un eski anakartları ile uyumsuz ve mavi ekran hatası almasının en büyük sebebi. Tervihen G.Skill veya hilevel RAM'lere geçmeniz. Yok kington bemde derseniz burayı kale almayın.

Bende Kingston RAM de var oradan biliyorum hi Level olan RAM sıkıntı çıkarmıyor ama kimgstonu taktığım anda 2.9'da olsa bile OCCT de test ederken hata buluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı