E8300 Sistemi Yenileme

ThisisPunisher

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Technopat'ı uzun zamandır takip ediyorum. Üye olmak bu güne kısmetmiş.
Benim 3 Yıldır Kullandığım Sistemim Var. Yeni G3258'li sistem toplayacaktım ki, bu eski sisteme anakart bozulunca bizimkiler anakart alıp takmışlar. Bende şimdi bunun üzerine ne yapabilirim onu düşünüyorum.

Sistem Özellikleri;
Intel Core 2 Duo E8300 2.83Ghz 6MB Önbellek, (Bakır blok soğutuculu)
Corsair XMS3 CMX4GX3M1A1333C9 4GBX2 8GB 1333MHZ Soğutuculu Ram,
Sapphire Radeon HD6230 512MB 64 Bit Ekran Kartı,
Western Digital 500GB 7200RPM HDD, (120 MB Okuma 120MB Yazma)
Hiper G41 D3-ICH7 LGA775 DDR3 Anakart,
350W Stock Güç Kaynağı,

Yukarıda özellikleri yazdım. Bu haliyle gta5 kurdum 1440x900 60hz low 20fps civarlarında çalıştı fakat ekran kartı yüzünden bazı yerlerde geç yüklenmeler yaşadım. Maddi durumum fazla yok. O yüzden bu sistemin üzerine yenilik yapmak istiyorum. İnternette Intel Xeon işlemcileri gördüm. Özellikle x5460 modeli çok hoşuma gitti. Böyle bir işlemci alsam. birde GTX 750 Ti OC ya da R7 360 OC alsam sizce yeterli olur mu?

Almayı düşündüklerim;
Asus R7 360 O.C. Edition GDDR5 2GB 128Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

XIGMATEK TAURO SERİSİ 80PLUS 500W GÜÇ KAYNAĞI

I7 Performanslı İşlemci Intel Xeon X5460 3.16GHz/12M/1333 - İşlemci ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 313164842

Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar. Gerçekten fazla bir bütçem yok o yüzden böyle yapıyorum. Babamdan para lamayı bırakalı çok oldu hep kendimi geçindiriyorum o yüzden yine babamdan yardım almadan toplayacağım.

Aida64ü açınca anakart modeli bölümünde ZX-G41D3LM yazıyor. Herhalde anakartın esas modeli bu.

Türkiyede 150TL istedikleri işlemci güvenilir firmadan 75 tlye geliyor. Satın alanların hepside çok memnun kalmış.
For Intel Xeon X5460 Processor(3.16GHz/12M/1333)close to LGA775 Core 2 Quad Q9650 cpuworks (LGA 775 mainboard no need adapter)-in Processors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam size tavsiyem; ikinci ele yönelip fazla para harcamamanız. Ekran kartı olarak HD 5850, HD 6850 yada güncel olsun derseniz HD 7770-7750 alabilirsiniz. 150-160 TL civarında satılıyorlar.

PSU'da Zalman 500LE modelini alabilirsiniz. Kendim kullanıyorum çok memnunum.

İşlemci almanıza da gerek yok. Yukarda söylediğim ekran kartlarına darboğaz yapacağını düşünmüyorum.

Hocam cezam vardı yazamadım. PSU dediğiniz model güzele benziyor. Ama eski kart yerine yeni kart almak iyi değil mi?

Hocam size tavsiyem; ikinci ele yönelip fazla para harcamamanız. Ekran kartı olarak HD 5850, HD 6850 yada güncel olsun derseniz HD 7770-7750 alabilirsiniz. 150-160 TL civarında satılıyorlar.

PSU'da Zalman 500LE modelini alabilirsiniz. Kendim kullanıyorum çok memnunum.

İşlemci almanıza da gerek yok. Yukarda söylediğim ekran kartlarına darboğaz yapacağını düşünmüyorum.

Hocam Dediğiniz kartların en ucuzu 250TL den başlıyor oda 5850 modeli. Xeon + R7 360 Gibi Yada Xeon + GTX750Ti Hangi Seçimi Yapmalıyım.

Şu anda GTA5 1440X900 de Normal Kalitede Kasıyor. 800X600 de Ara ara takılmalar yapıyor. Bazen Çevredeki yapılar yollar yüklenmekte geç kalıyor. Mesela yolda giderken biyer puslu oluyor sonradan normal haline geliyor. binalar yokken birden oluşuyor.

Hocam yanlışınız var sanırım. Yukarıda belirttiğim kartlar 150 TL civarında 2. el olarak satılıyor. Hatta Sapphire HD 7770 1GB GDDR5 ekran kartı 150 TL'ye satıldı. Size tavsiyem Donanım Haber 2.el sayfasını sık sık takip etmeniz gerçekten işinize yarayabilecek ekran kartları uygun fiyata, referanslı üyeler tarafından satılıyor.

Darboğaz konusunda da şuan ki işlemcin ile sorun olmaz diye tahmin ediyorum. Şu video sana rehber olabilir bu konuda:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sizin söylediğiniz seçime gelirsek, GTX 750 ti veya R7 360 güzel kartlardır. Sizi üzeceğini düşünmüyorum. Fakat şimdiki güç kaynağınız sizi üzer eğer R7 360 ile kullanırsanız. Bu yüzden daha az güç tüketen GTX 750 ti daha iyi bir seçenek olabilir.

Xeon işlemciye gelecek olursak, o işlemciler 771 pindi. Bu yüzden 775 pin anakartlar için "mod" yapman gerekecek. Bu arada anakartınında o işlemcileri desteklediğinden emin ol.

Nasıl anakarta "mod" yapıldığına dair bir fikrin yoksa bu video sana rehber olabilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sağolun hocam bilgiler için donanım haberin 2.el pazarı gerçekten çok uygunmuş. 350W güç kaynağım var her halükarda üzerine birşey eklediğimde güç kaynağını değiştirmek gerek. 500W Bronze güç kaynağı alıp üstünede dediğiniz gibi hd6850 tarzı alsam sorun olmaz herhalde

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı