EA 2500 sıralama ile 500-600 sıralama isteyen BOÜN'e geçilir mi?

Master225

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Ben bu yıl 2500 sıralama ile İstanbul Üniversitesi hukuk bölümünü kazandım. Bu yıl içinde ortalamamı yüksek tutarsam Boğaziçi Üniversitesi'nin işletme ya da iktisat bölümlerine, sıralamaları yaklaşık olarak 500-600, yatay geçiş yapabilmemin imkanı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, sıralamanın üstünde bir yere yatay geçiş yapamazsın. Yeniden lisans için sınava girip o bölümü kazanman lazım.

Hayır, sıralamanın üstünde bir yere yatay geçiş yapamazsın. Yeniden lisans için sınava girip o bölümü kazanman lazım.

Yanlış bilgi, yatay geçiş yapılırken hem yerleştirme puanınız hem de o anda okumakta olduğunuz üniversitedeki Gano'nuz hesaba katılır. Yanlış hatırlamıyorsam yerleştirme puanı %60 etkiliyor Gano ise %40. Gano genellikle 4 üzerinden hesaplanır (3.2/4 vb.) Bu 4'lük sistemdeki puanın 100'lük sisteme çevrilmesinden sonra %40'ı hesaplanır. 4'lük sistemdeki puanın 100'lük sistemde hangi puana denk geleceği okuldan okula değişiyor, yani 2/4 Gano'nuz varsa 100 üzerinden 50 olmayabilir her zaman. Yani eğer Gano'nuz yeterince yüksekse daha üst sıralardaki bir yere yatay geçiş yapabilirsiniz. Fakat kontenjanlarla sınırlı yani yaptığınız hesap sonucu puan tutsa bile kesin olarak alınacağınıza dair bir durum söz konusu değil. Kontenjan başvurusuna göre en yüksek puandan en düşük puana göre alım yapılır.

Ek olarak 1. ve 4. sınıfta yatay geçiş yapılmıyor. Yani bu sene geçiş yapamazsınız ama 1. sınıfı bitirdiğinizde yapabilirsiniz, genellikle Temmuz-Ağustos civarı açılıyor başvurular.

Düzenletme - Yanlış bilgi olduğu için sildim. Meğersem @whatsername21 aşağıda aktardığına göre GANO yatay geçiş ile Hukuk Fakültesi Hukuk Bölümünden, işletme ve kamu yönetimi bölümlerine yatay geçiş yapılabiliyormuş

Son düzenleme:
Kurallardan yalnızca bir tanesini alıp mümkün denilemez. Ayrıca yatay geçiş yalnızca bir kez yapabileceğiniz bir şey. Yani önce Boğaziçi'nde puanım yeten bir yere geçeyim (eğer yetiyorsa) sonra başka bir bölüme daha yatay geçiş yaparım diyemiyorsunuz. Altı üstü 1 sayfadan oluşan kurallar belirlenmiş, bu kadar zor değil.

Son düzenleme:
Kurallardan yalnızca bir tanesini alıp mümkün denilemez. Ayrıca yatay geçiş yalnızca bir kez yapabileceğiniz bir şey. Yani önce Boğaziçi'nde puanım yeten bir yere geçeyim (eğer yetiyorsa) sonra başka bir bölüme daha yatay geçiş yaparım diyemiyorsunuz. Altı üstü 1 sayfadan oluşan kurallar belirlenmiş, bu kadar zor değil.

Merhaba bu konuyu biraz daha açıklayabilir misiniz? Çünkü benim bildiğim ek madde-1(merkezi yerleştirme puan) kapsamında yatay geçiş, geldiğin yere geri dönüş hakkı saklı kalmakla, sadece 1 defa yapılabiliyor. Ancak diğerleri için böyle bir sınır göremedim. Aynı tür yöntem ile kaç kere yatay geçiş yapılabilir bir yana genel anlamda kaç tane yatay geçiş hakkımız var?

Örnek vermek gerekirse ben 1. yılın sonunda ilk üniversitemden ikinci üniversiteme ek madde-1 kapsamında yatay geçiş yaptıktan sonra 2. sınıfın sonunda birçok başka üniversiteye de Gano ile yatay geçişe başvurdum. Maalesef ort. Yetersiz kaldığı için seçilmemiştim ancak seçilseydim de öncesinden ek madde-1 ile yatay geçiş yaptığım için Gano yatay geçişim geçersiz mi sayılacaktı?

Veya boün kurumiçi yatay geçiş yönergesini okudum ancak "daha öncesinden yatay geçiş yapmış olmama" gibisinden bir şart göremedim. Belki bu kural başka bir yerde yazıyor veya yönetmelik içinde gözümden kaçmıştır. Konu hakkında beni bilgilendirebilir misiniz? Teşekkürler!

O konuda 5. madde aşağıdaki gibi:

''5. Öğrencilerin Ek Madde -1 uyarınca sadece bir defa yatay geçiş yapabilmesine, (İlgili dönem başvurularından önce Ek Madde-1 uyarınca yatay geçiş yapan öğrencilerin tekrar yatay geçiş yapamayacağına) ancak, söz konusu madde uyarınca yatay geçiş yapan öğrencilerin ÖSYS/YKS merkezi yerleştirme veya Dikey Geçiş Sınavı sonucu veya ALÜGS sonucu ile kayıt hakkı kazandıkları yükseköğretim kurumuna daha sonraki başvuru tarihlerinde geri dönebilmelerine''

Yeni konular

Geri
Yukarı