Ebeveynlerin çocuğu 18 olunca evden kovması normal mi?

şekersizkola

Attopat
Arkadaşla dün akşam arkadaşımla konuşurken annesinin onu 18 olduktan sonra evden gitmesini iştemiş (kendisi 17 yaşında). Arkadaşımda bana bunu söyledi, ben de bunun normal olmadığını açıklamaya çalışıyorum ama kendisi bunun normal olduğunu savunuyor. Çünkü arkadaşımın önceki 2 kardeşine de bunu yapmışlar. O da bunu normal sanıyor. Hatta 2 kardeşi ile bayağıdır görüşmüyormuş bunu ona nasıl açıklarım?
Çünkü çok yakın arkadaşım onu önemsiyorum. Ve tek başına gençken yapamayacağını biliyorum. Sebebi de çok utangaç olması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşla dün akşam arkadaşımla konuşurken annesinin onu 18 olduktan sonra evden gitmesini iştemiş (kendisi 17 yaşında). Arkadaşımda bana bunu söyledi, ben de bunun normal olmadığını açıklamaya çalışıyorum ama kendisi bunun normal olduğunu savunuyor. Çünkü arkadaşımın önceki 2 kardeşine de bunu yapmışlar. O da bunu normal sanıyor. Hatta 2 kardeşi ile bayağıdır görüşmüyormuş bunu ona nasıl açıklarım?
Çünkü çok yakın arkadaşım onu önemsiyorum. Ve tek başına gençken yapamayacağını biliyorum. Sebebi de çok utangaç olması.
18 yaşında bir insan artık çocuk değildir buna katılırım ama burada asıl önemli olan şey artık çocuk olmamak değildir, ekonomik olarak bağımsızlık kazanmaktır ve 18 yaşında bir insanın okumadan yapabileceği meslekler olsa da bunlar vasıfsız meslekler olacağından bir süre sonra ekonomik anlamda sıkıntılı bir hayatı olacağından parlak bir geleceği olmayacaktır. Oysa ki bir insanın kendi başına ailesinden ayrılması için ya üniversitede bir bölüm okuyor olması gerekir ya da ekonomik anlamda bağımsızlığını kazanmış olması gerekir. Ben "18 oldun artık evden gitmelisin" yargısını kesinlikle normal bulmuyorum. Arkadaşına tavsiyem bu yaz bir yerlerde çalışması, bu onun utangaçlığını yenmesine yardımcı olacaktır hem de kendi parasını kazanma hissini yaşamış olacaktır. Bu ona özgüven verir ve utangaçlığını yenmiş olur.

En iyisi arkadaşına en kötüye karşı hazırlıklı olmasını söyleyin. Köşeye para koysun, derslerine çalışsın, işe girsin gibi gibi. Ayaklarının üstünde durmaya şimdiden alışması gerek.

En iyisi arkadaşına en kötüye karşı hazırlıklı olmasını söyleyin. Köşeye para koysun, derslerine çalışsın, işe girsin gibi gibi. Ayaklarının üstünde durmaya şimdiden alışması gerek.

Hocam öneri için sağ ol ama köşeye para koyması imkansız okulla gidiyoruz akşam 7 gibi çıkıyoruz😕

18 yaşında bir insan artık çocuk değildir buna katılırım ama burada asıl önemli olan şey artık çocuk olmamak değildir, ekonomik olarak bağımsızlık kazanmaktır ve 18 yaşında bir insanın okumadan yapabileceği meslekler olsa da bunlar vasıfsız meslekler olacağından bir süre sonra ekonomik anlamda sıkıntılı bir hayatı olacağından parlak bir geleceği olmayacaktır. Oysaki bir insanın kendi başına ailesinden ayrılması için ya üniversitede bir bölüm okuyor olması gerekir ya da ekonomik anlamda bağımsızlığını kazanmış olması gerekir. Ben "18 oldun artık evden gitmelisin" yargısını kesinlikle normal bulmuyorum. Arkadaşına tavsiyem bu yaz bir yerlerde çalışması, bu onun utangaçlığını yenmesine yardımcı olacaktır hem de kendi parasını kazanma hissini yaşamış olacaktır. Bu ona öz güven verir ve utangaçlığını yenmiş olur.

Hocam teşekkürler önerin için.
Beraber yazın çalışmayı düşünüyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı