Ebob ekok problem sorusu

Prizmanın hacmi olur hocam alanı değil. Ya da yüzey alanı. Çok küçük bir detay ama doğru öğrenelim.
Benim hatam. Defterden çözdüğüm şeyi aktarırken kafa karışıklığı olabiliyor kusura bakmayın hemen düzeltiyorum.

Şurada EBOB, burada EKOK kullanacaksın diye bir şey yok. Duruma göre hareket edeceksin. Ezber yapma, mantığını anla. EBOB kullanma sebebimiz her ayrıta uygun bir uzunluk bulmak. Her birini bölen bir sayı olmalı ki boşluksuz olsun. Tabi bizden en az ne kadar dediği için ortak bölen sayının en büyüğünü seçtik. Diğer türlü 1 zaten tüm pozitif tam sayıları böldüğü için her defasında 1 seçebilirdik.
@Silinen üye

Arkadaşlar anladım hepinize çok teşekkür ederim.
İlk önce 6-9-12'nin Ebob'unu (bütünden parçaya gidildiği için) alıyoruz(3). Sonra küp istediği için 3 (ebob) üzeri 3'ten (27) küpün hacmini bulacağız. Sonra dikdörtgenler prizmasının hacmini (6x9X12 = 648) küpün hacmine (3x3X3 = 27) böleceğiz. Çıkan sonuç 24. (yukarıda düzeltmede yaptığım hata prizmanın hacmini 1296 (648x2) almamdan dolayı oldu.)

Aklıma bir şey takıldı, dikdörtgen prizmanın alanı 6, 9, 12 olduğu için yani 3 adet alanı olduğu için mi küpü 3*3*3 şeklinde çarptık?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar anladım hepinize çok teşekkür ederim.

Aklıma bir şey takıldı, dikdörtgen prizmanın alanı 6, 9, 12 olduğu için yani 3 adet alanı olduğu için mi küpü 3*3*3 şeklinde çarptık?
Hayır küpün ayrıt uzunluğunun küpü (x üzeri 3'ü) ile bulunur o yüzden.

Ayrıt uzunluğu kenar uzunluğu oluyor. Aşağıda gördüğünüz a harfleri küpün bir kenar uzunluğu oluyor. Küpün hacmi ise a üzeri 3 formülünden geliyor. a üzeri üç dediğimiz kavram ise a.a.a olarak geçiyor. Örnek vermek gerekirse bir küp kenar uzunluğunu (a'yı) 2 alırsak hacmi ise 2.2.2=8 çıkar. Eğer 3 alırsak 3.3.3=27 çıkar.

Dosya Ekleri

• kupun-hacmi-nasil-bulunur-formulu-nedir-kupun-hacmi-nasil-hesaplanir-e1-1625211212398.jpg
    kupun-hacmi-nasil-bulunur-formulu-nedir-kupun-hacmi-nasil-hesaplanir-e1-1625211212398.jpg
    12,2 KB · Görüntüleme: 40
Ayrıt uzunluğu kenar uzunluğu oluyor. Aşağıda gördüğünüz a harfleri küpün bir kenar uzunluğu oluyor. Küpün hacmi ise a üzeri 3 formülünden geliyor. A üzeri üç dediğimiz kavram ise a. A. A olarak geçiyor. Örnek vermek gerekirse bir küp kenar uzunluğunu (a'yı) 2 alırsak hacmi ise 2.2.2 = 8 çıkar. Eğer 3 alırsak 3.3.3 = 27 çıkar.

Yani her a bir kenarı temsil ediyor örneğin alttaki a taban ve tavanı temsil ediyor ortadaki a sağ ve solu en arkadaki ise önü ve arkaya bakan kısmı doğru anladım umarım.

Yani her a bir kenarı temsil ediyor örneğin alttaki a taban ve tavanı temsil ediyor ortadaki a sağ ve solu en arkadaki ise önü ve arkaya bakan kısmı doğru anladım umarım.
Evet doğru anlamışsınız fakat şöyle bir durum var orada her kenar uzunluğunun a ile gösterilmesinin temel sebebi, küpün her kenar uzunluğunun birbirine eşit olmasından kaynaklanıyor. Küp zaten 6 tane karenin birleşiminden oluşan 3 boyutlu bir cismin ismi.

Geri
Yukarı