ECS G41T-M7 v1.0 fan bağlama

403052

Megapat
Makaleler
15
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-
Ana sistem: Ryzen 5 5600, MSI GT 1030 GDDR5, 8 GB DDR4 RAM, MSI B550M PRO-VDH WIFI, 480 GB KIOXIA SATA SSD, MSI A750GL 750W, MSI M100R

İkinci sistem: i3 540, ASUS HD 5450 1 GB, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ASUS P7H55M-LX , 256 GB Patriot SSD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU

Üçüncü sistem: Pentium E6500, G41 Onboard GPU, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ECS G41T-M7, 250 GB HDD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU
-
Bir tanıdığımın sistemini toparlıyorum, eski Radeon HD 3450 ekran kartımı bu sisteme taktım. Fakat kart çok ısınıyor, bu sebeple kasa fanı koyacağım altına. Bu anakartta CPU fan dışında başka fan girişi bulunuyor mu? Bulunuyorsa görsel atıp işaretleyebilir misiniz?
@Yiğitt35 @Yener K.

Son düzenleme:
Screenshot_20220206-185610_Chrome.jpg

Bu resim anakart üreticisinin sitesinden alınma ve burada da yazdığına göre (ya da yazmadığına göre) 1 tane 4 Pin CPU Fan girişi dışında fan bağlantısı yok. Ya ekstradan fan çoklayıcısı alacaksınız ya da Molex girişli devri az ve sessiz çalışan fan bakacaksınız.

@Yiğitt35 Evet, bunu bende gördüydüm. Kasayı benden önce montajlayan/montajlayamayan bilgisayarcı ön panel bağlantılarını yanlış takmıştı. Kullanım kılavuzunu edinip doğru yerlerine takacakken bu sayfayı da bulmuştum. 2 pinli fan girişi gibi bir yer var anakartta. Fakat fan girişi mi bilmiyorum. Acaba riske girip oraya fanı bağlamayı denesem mi bilemedim açıkçası.

@Yiğitt35 Evet, bunu bende gördüydüm. Kasayı benden önce montajlayan/montajlayamayan bilgisayarcı ön panel bağlantılarını yanlış takmıştı. Kullanım kılavuzunu edinip doğru yerlerine takacakken bu sayfayı da bulmuştum. 2 pinli fan girişi gibi bir yer var anakartta. Fakat fan girişi mi bilmiyorum. Acaba riske girip oraya fanı bağlamayı denesem mi bilemedim açıkçası.

Iki pinli fan girişi olmaz anakartlarda, orası speaker için de olabilir ya da BIOS sıfırlama pinleri. Bilemeyeceğim fakat başka fan portu yok anakartta.

@Yiğitt35 Peki hocam başka ne türlü bağlayabiliriz? Ayrıca sadece CS 1.6 oynanacak sistemde. Oyunda 80-90 derece civarı ekran kartına zarar verir mi?

@Yiğitt35 Peki hocam başka ne türlü bağlayabiliriz? Ayrıca sadece CS 1.6 oynanacak sistemde. Oyunda 80-90 derece civarı ekran kartına zarar verir mi?

Zaten eski bir ekran kartı, onun için yüksek bir sıcaklık. Çoklayıcı alıp işlemci fanı girişine takabilirsiniz.

Zaten eski bir ekran kartı, onun için yüksek bir sıcaklık. Çoklayıcı alıp işlemci fanı girişine takabilirsiniz.
Peki bozuk mouse'ların USB kablosunu kessem, fanın + ve - pinlerinin içine soksam ucunu sonra elektrik bandı ile sıkıca bantlasam USB girişinden fanı çalıştırabilir miyim sorunsuz bir şekilde? Ayrıca molex'e takacağım bir fan gücü doğrudan güç kaynağından alacağı için çok hızlı dönüp fazla ses yapar mı?

Peki bozuk Mouse'ların USB kablosunu kessem, fanın + ve - pinlerinin içine soksam ucunu sonra elektrik bandı ile sıkıca bantlasam USB girişinden fanı çalıştırabilir miyim sorunsuz bir şekilde?

Bu şekilde de yapılabilir fakat dikkat etmelisiniz kısa devre olmasın sonra. Ben de 14 santimlik fanı eski kasama takarken öyle yapmıştım. 5V vereceği için yavaş dönecek bu sefer de :)

Ayrıca Molex'e takacağım bir fan gücü doğrudan güç kaynağından alacağı için çok hızlı dönüp fazla ses yapar mı?

İşte bu konuda da dediğim gibi devri az ve sessiz fan bulmalısınız, tam güçte döneceği için ses yapar normalde.

5V vereceği için yavaş dönecek bu sefer de :)
Benim bahsettiğim fan yarış arabası gibi ses çıkarıyordu zaten anakarta taktığım zamanlar. 3450'yi kendi bilgisayarımda kullandığım zamanlar o kartta o fan olmadan Technopat'ta bile düzgün gezinemiyordum. Şimdi monitör alıp HDMI girişi için HD 5450'ye geçince fan boşta kaldı, yakınıma PC topluyorduk 3450'yi de ona taktım. Fanı da bahsettiğim şekilde takarsak ve yavaş dönerse tam tersine avantajlı olur zaten :)
İşte bu konuda da dediğim gibi devri az ve sessiz fan bulmalısınız, tam güçte döneceği için ses yapar normalde.
Umarım bulabiliriz. Adam zaten her şeyin en dandiğini satmış, ben yoktum alınırken yanlarında. İşlemci fanı Türk hava yolları uçağı gibi çalışıyordu onunla uğraşıp yaptıydım. Umarım molex'li fanı da dandik bir şey vermez. Önce USB ile bağlamayı deneyeceğim müsait zamanda. Olmazsa ya kartı söker onboard görüntü alırız (sistem sadece CS 1.6 oynamak için kullanılacak) yada molex'li fanı alırız, sesli çıkarsa da yapacak bir şey yok.

Geri
Yukarı